Silah çekenler serbest, taş attıkları iddia edilen çocuklara 44 yıl hapis

“Tanrım Onları Affet! Onlar Ne Yaptığını Bilmiyor…”

Bu silahlı “vatandaş”ların,  kafalarının kapalı olması bu olayı önceden  planlandığını,  hemen serbest bırakılmaları ise  yeni-akp’ci ergenekoncuların işe koyulduğunu gösteriyor . Durmadan oy birliği ile gazete ve parti kapatan  “siyasi”  yargı düzen içi mücadelenin önünü kapatırken şiddettin önünü açıyor.  Dillerini, kültürlerini ve partilerini isteyen   Kürtleri bölücü, terörist vb. sıfatlarla niteleyen Türk(iye) medyası,  demokratik haklarını kullanan eylemcilere saldıranları ise “vatandaş”, “mahelle sakinleri” gibi gösterip halkları birbirine düşman ederek  ülkeyi iç savaşa sürüklüyor…

Dün Beyoğlu Kalyoncu Kulluk Caddesi üzerindeki DTP binası önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, saat 13.00 sıralarında Anayasa Mahkemesi’nin DTP’yi kapatma kararını protesto etmesi sonrasında dün çıkan olaylarda silah çektiği belirlenen 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 2’si emniyetteki sorgusunun ardından serbest bırakılırken, Adana’da yapılan gösteride polise taş attıkları iddia edilen 6’sı çocuk 8 kişi toplam 44 yıl hapis cezasına mahkum oldu. 1 kişi ise başka bir suçtan arandığı için gönderildi.

 13/12/2009

İstanbul, Beyoğlu’ndaki Demokratik Toplum Partisi (DTP) il binası önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, Anayasa Mahkemesi’nin kapatma kararını eleştiren basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçerken milliyetçi bir grupla çatıştı; polis de çatışmaya müdahale etti.

Göstericilerden Şevket Arslan bacağından silahla yaralandı. Polis Aslan’ı da gözaltına aldı.  Atılım gazetesinin  Haber’e göre Arslan sivil bir polisin ateş ettiğini söyledi. (Bugün Mahkeme, Emine Ayna’nın “Bizi demokratik inanç konusunda inançsız bırakmasınlar, onlar pişman olurlar” sözlerinden dolayı Atılım gazetesini bir ay süreyle kapattı.)

Öğle saatlerinde düzenlenen basın açıklamasında DTP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı “Partimizi kapatarak kapımıza kilit vurabilirler, ancak düşüncelerimize, zihnimize, mücadelemize asla kilit vuramayacaklardır. Sizler var oldukça, bu coşku, bu sahiplenme duygusu sizde oldukça bir parti kapanır yerine yenisi açılır ve yolumuza devam ederiz” dedi.

Atılan sologanlar sonrasında il binasının yakınında bulunan bir kahvehaneden çıkan ve “Ya Allah bismillah, Allahüekber”, “Hepimiz Mehmediz, PKK’ya Yeteriz” sloganları atan bir grupla DTP’liler arasında çatışma yaşandı. Kahvehanenin camları kırıldı, sokaktaki arabalar zarar gördü. Kahvehaneden çıkan gruptan silah çekenler oldu.

Malatya’da basın açıklamasına saldırı

Malatya’da sosyalistler, hak ve meslek örgütlerinin DTP’nin kapatılmasını protesto için düzenlediği basın açıklamasına ülkücüler saldırdı. Emek Partisi (EMEP), İnsan Hakalrı Derneği (İHD) Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği’nin (Mazlum Der) de aralarında olduğu örgütlerin üyeleri DTP il binası önünde toplandı. Açıklamanın ardından Türk bayraklarıyla gruba bir grup saldırdı.
Gösteriler

Hakkari’de  kepenkler kapalı

Hakkari’de iki haftadır süren eylemler devam ediyor. Esnaf bugün de kepenk açmadı. Polis sokak aralarında gerçekleşen eylemlere müdahale etti. ANF’ye göre iki günde 30 kişi gözaltına alındı.

DTP Ankara İl Örgütü, sol parti ve grupların da katılımıyla Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

İstanbul Gaziosmanpaşa’da gösteri yapan yaklaşık 500 kişiye polis müdahale etti.

İzmirde polis müdahalesi

İzmir, Kadifekale’de yaklaşık 50 kişinin katıldığı gösteriye polis müdahale etti; altı kişi gözaltına alındı. Orada bulunan bir çocuk yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

KESK, basın açıklaması yaptı 23 kişi gözaltına alındı

Van’da KESK Şubeler Platformu’nda toplanan hak ve meslek örgütü temsilcileri basın açıklaması yaptı. Dünkü eylemlerde 23 kişi gözaltına alındı. Batman ve Şırnak’ta da esnaf kepenk kapatırken sokak aralarında gösteriler düzenlendi.

Kaynak: bianet

1 Yorum

 1. 13 Aralık’ta İstanbul’da protestoculara ateş açan saldırganların serbest bırakılmasının ardından Muş’ta DTP’nin kapatlımasını protesto edenlerin üzerine ateş açıldı ve 2 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı. Muş’ta gerginlik sürerken, İstanbul’daki saldırganlardan biri ateş açması için kendisine 500 lira ve silah verildiğini söyledi

  Muş’un Bulanık ilçesinde DTP’nin kapatılmasını protesto eden kitle, basın açıklaması yapmak için yürüyüşe geçtiği sırada polisin saldırısına uğradı. Yürüyüş sırasında Mardin Mefruşat dükkanından Turan Bilen isimli kişi, kalaşnikof marka silahla halkın üzerine ateş açtı. Açılan ateş sonucu 2 kişi hayatını kaybederken 6 kişinin de yaralandığı bildirildi. Üzerine ateş açılan halk da dükkanı ve çevredeki bankaları taşladı. İlçede gerginlik sürerken bazı protestocuların polis panzeri tarafından ezildiği söyleniyor.

  DTP’nin kapatılmasını protesto eden Bulanık ilçesi esnafı kepenk kapatarak protestoya destek verirken Mardin Mefruşat’ın ilçedeki tek açık dükkan olduğu ve polis gözetiminde açıldığı ve halkın Bilen’i dükkanı kapatması konusunda uyardığı söyleniyor. Polisin yürüyüşü engellemek için dükkandan ayrılmasından sonra dükkan sahibinin halkın üzerine ateş açtığı bildirildi. Dükkan sahibi Turan Bilen’in gönüllü köy korucusu olduğu ve bu sebeple yanında kalaşnikof marka silah bulundurduğu öğrenildi.

  AKP töre diyor

  Muş Belediye Başkanı AKP’li Nizamettin Dede, olayın ‘kan davası ve aşiret çatışması’ olduğunu iddia ederek “Bir aşiret reisinin dükkanı taşlanırsa onun ateş açması normal” dedi. Halkın üzerine ateş açan saldırıyı normal bulan AKP’li başkanın iddiaları korucu katliamı olan Bilge köyü katliamına verilen ‘töre’ yanıtlarını hatırlattı.

  Vur dediler

  DTP’nin kapatılmasını protesto edenlerin üzerine ateş açan 3 saldırgan 14 Aralık’ta serbest bırakıldı. Saldırıda yaralanan Şevket Aslan adlı kişi de nöbetçi mahkemece “yasa dışı gösteriye katılmak ve örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklandı.

  Tinerci olduğu söylenen bir saldırgan, olaydan birgün önce siyah bir ciple mahalleye gelen kişilerin kendisine silah ve 500 lira para verdiğini söyledi. Diğer saldırganlar silahların kurusıkı olduğunu iddia etti ancak, incelemeler sonucunda 3 silahın da aynı olduğu anlaşıldı.

  13 Aralık’ta İstanbul Gaziosmanpaşa’daki DTP’nin kapatılmasını protesto yürüyüşüne ateş açılmış bir kişi yaralanmıştı.

  Sendika.Org

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz