Yılmaz Güney’in Mutlaka İzlemesi Gereken 6 Filmi

1992

Türkiye Sineması’nın “Çirkin Kralı” Yılmaz Güney 1937 yılında doğdu.  47 gibi genç bir yaşta hayatını kaybetmesine rağmen, filmleri, asi kişiliği ve siyasi görüşleriyle, ardında unutulmaz bir yaşam öyküsü bıraktı.

Yönetmen, sinema oyuncusu, senarist ve öykü yazarı Yılmaz Güney Türkiye Sineması’na çok şey kattan toplumsal gerçekçi sinemayla ezilenin, susanın ve ötekileştirilenin hep yanında durdu. Özellikle “Çirkin Kral” dönemi sonrasında çektiği, yurt içi ve yurt dışında tanınmasını sağlayan Cannes ödüllü “Yol”, “Sürü”, “Umut” gibi filmleriyle zirveye çıkardı.

[srizonfbalbum id=180]

Sinema ve yazın hayatının en verimli yıllarını cezaevlerinde geçiren Güney’in sanat yaşamını sayılarla ifade edecek olursak ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: 114 filmde oyunculuk  26 filmde yönetmenlik, 15 filmde yapımcılık, 64 filmde ise senaristlik yaptı. Ayrıca bir filmin yazarı “Düzen (1978)” olup, bir filmin de “Yol, (1981)” kurgusunu yaptı.
1984’te mide kanserinden vefat eden Yılmaz Güney, son yıllarını Paris’te geçirdi. Mezarı da, Paris’teki Père Lachaise Mezarlığı’nda bulunuyor.

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz