Vehbi Koç’un 12 Eylülde Kenan Evren’e Gönderdiği Mektup: “Yakalanan anarşistleri hemen cezalandırın”

kenan evren

3 Ekim 1980 yılında Vehbi Koç, Kenan Evren’e gönderdiği mektupta “Yakalanan anarşistlerin ve suçluların mahkemeleri uzatılmamalı ve cezaları süratle verilmelidir” diyor. Zatı muhterem için açılan sitede “Geleceğe bir ışık” adı altında yayınlanan yazının 12 Eylül Muhtırası başlıklı bölümünde Koç, demokrasi savunucusu olarak tarif edilerek, askeri müdahalelere de tepki gösterdiği yazılıyor. Bunun yetinmeyen site, bugün artık bir çok kişinin bildiği o meşhur mektubu ise  değiştirilip, çarpıtılarak yayınlanıyor.


“Yakalanan anarşistlerin ve suçluların mahkemeleri uzatılmamalı ve cezaları süratle verilmelidir. Polis teşkilatını teçhiz edecek ve kuvvetlendirecek imkânlar genişletilmeli, gerekli kanunlar bir an önce çıkarılmaldır. İşçi-işveren ilişkilerini düzenleyecek olan kanunlar asgari hata ile çıkarılmalıdır. Bazı sendikaların Türk Devleti’ni ve ekonomisini yıkmak için bugüne kadar yaptıkları aşırı hareketler, göz önünde bulundurulmalıdır. DİSK’in kapatılmış olmasından dolayı bir kısım işçiler sendikal münasebetler yönünden bekleyiş içindedirler. Militan sendikacılar bu işçileri tahrik etmek ve faaliyeti devam eden sendikaların yönetim kadrolarına sızarak, kendi davalarını devam ettirmek niyetindedirler. Bu durum bilineler, hazırlanacak kanunlarda gerekli tedbirler alınmalıdır. Komünist Parti’nin, solcu örgütlerin, Kürtlerin, Ermenilerin, bir takım politikacıların kötü niyetli teşebbüslerini devam ettirecekleri muhakkaktır, bunlara karşı uyanık olunmalı ve teşebbüsleri mutlaka engellenmelidir. Zatıâlilerine ve arkadaşlarınıza muvaffakiyetler temenni ediyorum. Emrinize amadeyim.”


Şubat 1980’de tutuklanıp yaşı büyütülerek mart ayında idama mahkum edilen Erdal Eren‘i göz önüne alırsak; Vehbi Koç neredeyse yakalananın yakalandığı yerde cezalandırılmasını istiyor.

Sitesinde ise bu mektup tamamen farklı olarak şöyle izah edilerek:  “Askeri müdahalelerin, toplumda yeni bunalımların doğmasına yol açtığı kanısında olan Vehbi Koç, her fırsatta memleketin 1973-1980 yılları arasında büyük sıkıntılar çektiğini söylüyordu. 12 Eylül harekatının, politikacılar ve parlamentonun ülkenin gidişini bir türlü doğru istikamete sokamamasından kaynaklandığını hatırlatan Koç, bu dönemde her Türk vatandaşı gibi büyük endişeye kapıldığını” belirtilmiş ve mektup aşağıdaki şekliyle yer verilmiştir.


“Teferruatla uğraşmak yerine temel meseleleri ele almak, çıkarılacak kanunları ileride noksanlık ve aksaklık iddialarına yer vermeyecek şekilde dikkatle hazırlamak; yönetimin sivil idareye bırakılacağı zamanı isabetle saptamak; hiç gidilemeyecekmiş havası yaratmadan, memleketi güvenli bir şekilde demokrasiye döndürmek; anarşi, terör ve bölücülük gibi afetleri bastırarak milli birliği, mal ve can güvenliğini tesis etmek “.

Bazı renkler, sesler ve haberler sadece cafrande.org’ta

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz