“Turnam Gidersen Mardine” Gülbahar Uluer ve Seher Yeli (Desmal) adlı albümü

419

Ah siz!… Ayrı renklerde ve ayrı kokularda. Muhteşem bir bahçenin içinde birlikte açan eşsiz çiçekler… Yan yana öyle hoş ve harikulade duruyorsunuz ki, farklılıklarınızla oluşturduğunuz o mükemmel armoninin kendisi sanki her birinizi diğerinden ayırıp sizi daha da özel ve benzersiz kılan.

Gülbahar Uluer, Grup Yorum’un 1986 tarihinde çıkardığı “Sıyrılıp Gelen” adlı ilk albümünde şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in siiri “Munzur Dağ”‘nı söyleyerek dikkatleri üzerine çekti. Daha sonra Grup Yorumdan ayrılarak 1996 yılında çıkardığı Seheryeli (Desmal) adlı bu albümde seslendirdiği “Turman” adlı ezgiyle adını duyurdu.
Gülbahar Uluer’in bu albüm dışında Dönülmeyen Gitmeler, Muhacir ve Musikar adında çıkmış toplam 4 albümü var.

Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

“Ben ağlama duvarında gezinen mistik meltemin, Ninova’nın yakarışlarında Surma Xanem’den felsefe öğrenen talebeyim. Tokat kumaş çarşısında Dikran Usta’nın çırağı, Diyarbekir surlarına klamlar nakşeden taş ustasıyım. Soy mührünün ve yüzünün yarısı Karadenizin hırçın dalgalarında yiten Satenay Guaşa’yım. Marika’nın taş avluda bıraktığı bez bebeğiyim. Sevdiğini so ore (neredesin) diye şarkılarda arayan aşığım ben. Habibiyim yıldızlı çöl gecelerinde Irbabi’nin tellerinde inleyen ve ben değiş kanatları binbir kavimin rengiyle ebrulenen ve yalnız uçarken, rüzgârın soluğuyla şarkılar söyleyen MUSİKAR’ım…

Ah siz!… Ayrı renklerde ve ayrı kokularda. Muhteşem bir bahçenin içinde birlikte açan eşsiz çiçekler… Yan yana öyle hoş ve harikulade duruyorsunuz ki, farklılıklarınızla oluşturduğunuz o mükemmel armoninin kendisi sanki her birinizi diğerinden ayırıp sizi daha da özel ve benzersiz kılan. Bana armağan ettiğiniz ve benimde küçük bir parçası olduğum bu emsalsiz armoniye minnetle gülümsüyor, çiçeklerinizden derlediğim bu ebruli demeti kendi soluğumu da katarak yeniden hayata armağan ediyorum. Bu melodiler benim ninnilerimdi bir zamanlar. Adı sadece “Muhacir’lerin Evi” olan o sarı badanalı komşu evin bahçesindeki oyun şarkılarımdı. Aşk şarkılarım oldu sonra, mutluluk, hüzün, ayrılık şarkılarım oldu. Yıllardır hep içimden mırıldandığım o melodileri istedim ki birde kendi dillerinde söyleyeyim. Hepsi bu…”

Gülbahar

Gülbahar Uluer ve Seher Yeli (Desmal) Albüm İçeriği
1.         Ağıt         4:36
2.         Esme Rüzgar         3:29
3.         Halay         3:37
4.         Mecnunum         4:07
5.         Mektup         3:32
6.         Memleketim (Welate Min)         4:39
7.         Mendil (Desmal)         4:01
8.         Munzur         5:13
9.         Turnam 1         2:39
10.      Turnam 2         1:57
11.         Yeni Gün (Roze Newe)         5:14

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz