Ahmet İhvani ve “Dem u Dem” (Zaman ve Mey) albümü

Ailesindeki aşık geleneğinden beslenen Ahmet İhvani bağlamayla çocuk yaşta tanıştı. Yolu dünyanın dört bir yanına düşen sanatçı, köklerinden gelen müzikal altyapıyı evrensel renklerle yoğurmayı amaç edinerek müzik yaptı.

Yaşamını Kanada’da sürdüren Ahmet İhvani’nin bir yıllık repertuvar ve stüdyo çalışmasıyla dinleyici ile buluşturduğu albümün bağlama ailesi dışında bütün enstrümanları her biri farklı ülkelerde doğdu.Farklı kültürlerle yetişmiş ve yolları Toronto’da kesişmiş dünyaca ünlü müzisyenler tarafından çalındı.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Kayıt, mix ve mastering Kanadalı ses mühendisi ve piyanist David Tkaczuk’un imzasını taşıyor. Albümde yer alan biri enstrumantal dokuz eserden üçünün sözü ve bestesi, üçünün de bestesi Ahmet Ihvani’ye ait. Kalan Müzik’ten çıkan bir çalışma,  Ahmet Ihvani’nin  2. albümü “Dem U Dem”.

Albüme ismini veren, sanatçının kurmanci dilinde yazıp bestelediği “Dem U Dem” (zaman ve mey) isimli eserde Bulgaristanlı bir gitaristin (Anton Apostolov), Ukraynalı bir dudukcunun (Viktor Kotov), Iranlı bir perkusyoncunun (Naghmeh Farahmand) duygusu ve birikimi Ahmet Ihvani’nin curası ile birleşirken, Zazaca “Dermana min” isimli eserde Meksikalı bir çellistle (Mariel Gonzalez) Ukraynalı bir kavalcının (Alex Gaydarov) hüzünlü tınılarını duyabilirsiniz.

Ahmet Ihvani’nin alevi bektaşi edebiyatının güçlü şairlerinden Harabi’nin “Olmaz mı” ve Melüli’nin “Güzel dost” şiirlerine yapıtğı besteler de albümde dikkat çekiyor.

Aşık Şemsi’nin “Göster Cemalin Şemini” isimli eserinde eşsiz bir halk müziği arşivine sahip olan Muharrem Temiz’den destek alındı.
Dem U Dem’de dinleyiciyi bir de güzel süpriz bekliyor. Ahmet Ihvani’ye Yardan Ayrılalı’da güçlü yorumuyla Ahmet Aslan eşlik ediyor.

Albümdeki Eserler

Olmaz mı
Dem u dem
Benim deli gönlüm
Dermana mın
Yardan ayrılalı
Güzel dost
Agire koçgiriye
Göster cemalin şemini
Yakan olmazsa

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz