Tüm Zamanların Ünlüleri Cemal Süreya’nın Konuğunu Olabilseydi Kimi Çağırdı?

134

Tarih boyunca yaşamış sanatçı, politikacı, din adamı, asker, sinema oyuncusu ya da başka mesleklerden kimleri 13 kişilik bir yemeğe davet edersiniz? diye yazarlarımıza sorduk.

Bir yemek ziyafeti vereceksiniz ve sofrada 13 konuğunuz olacak. Konukları seçerken, zamanın ve mekânın bağlayıcılığını bir kereliğine de olsa gözardı etme olanağına da sahipsiniz üstelik. Homerosla Marilyn Monreo’yu masanızda yanyana ağırlama zevkini tadabilmek elinizde. Peki, kimleri seçerdiniz?

Bu soruyu 10 yazar ve şaire yönelttiğimizde ilginç yanıtlar aldık. Örneğin, en çok Napolyon, Shakespeare ve Mozart’ın adı, o da yalnızca üçer kez tekrarlanıyordu listede. Nap’olyon’unki oldukça da şaibeliydi. Çünkü Selim ileri, bir “mantar ziyafeti” için ağırlamak istiyordu Napolyon’u, Marilyn Monroe ile Nietzsche ise, Dostoyevski, Marx, Lorca, Nâzım Hikmet, Evliya Çelebi, Homeros, Yunus Emre ve Apollinaire gibi iki kez yazdırabildi adlarını konuklar listesine. Ama Cemal Süreya bu iki ünlüyü karı-koca olarak ağırlamak istiyordu. Peygamber olmak pek bir işe yaramıyor yazarlar arasında. Listelerde adı geçen üç peygamber: Hz. Muhammed, Hz. İsa ve Hz. Musa. İşin garip yanı her üçünün de davetine şerh düşülmüştü. Tomris Uyar, Hz. Musa’yı yemeklerini değerlendirebileceği için davet ederken, Tarık Dursun K., Hz. isa’yı “Son Yemek”ten bu yana hâlâ aç olduğunu düşünerek, Hz. Muhammedi ise günümüzde İslamiyet’in nasıl  çağdaşlaştırılabileceğini sormak için davet ediyor. Soru yönelttiğimiz sanatçıları ve konuklarını sunuyoruz.

Cemal Süreya: Nefertiti (Mısır Kraliçesi), Hz. Ali, Nietzsche ve Marilyn Monroe (karı-koca), Evliya Çelebi, Şeyh Galip, Spartaküs, Apollinaire, Dostoyevski, Napolyon, Imrül Kays, Pir Sultan Abdal, Pir Karacakız.

blank

Cemal Süreya
Güvercin Curnatası
Konuşmalar, Soruşturma Yanıtları (Yapı Kredi Yayınları)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz