TÜLAY GERMAN VE “YUNUS’TAN NAZIM’A” ADLI ALBÜMÜNDEN ŞARKILAR

1935, İstanbul doğumlu olan Tülay German küçük yaşlarda müziğe ilgi duydu. Ferdi Ştatzer’den piyano dersleri aldı. Aynı dönemde, Ankara Radyosunda, Ayşe Abla’nın Cumartesi akşamları çocuklar için yaptığı programlarda Schubert’in “Serenad”ını ve “Ihlamur Ağacı”nı söyledi.
1956 yılında Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ni bitiren Tülay German, ailesinden habersizce Ankara’da Süreyya gazinosunda sahneye çıktı. 1960 – 1962 yıllarında caz şarkıcısı olarak isim yaptı. İstanbul Radyosunda Salim Ağırbaş Beşlisi’nin haftalık programlarında caz şarkıları söyledi.

Müzik yaşamının ilk yıllarında Atıf Yılmaz’ın evinde Ruhi Su’dan ders aldı. Aşık Nesimi Çimen ve Aşık Ali İzzet’ten öğrendiği türküleri, çağdaş yorumla söyledi. 1960’lı yıllarda dörtlü dinletilerde çalıp söylediler. Timur Selçuk’la albüm çalışmaları yaptı.
1962’de hayat arkadaşı Erdem Buri ile “Çoksesli Türk Popüler Müziği”ni gerçekleştirdi. 1964 yılında, Yurdaer Doğulu, Erol Büyükburç, Tanju Okan gibi sanatçılarla ile katıldığı “Balkan Melodileri Festivali”nde, eleştirmenlerin en beğendiği şarkıcı seçilip, dönemin popüler yayın organı olan Arena dergisine kapak oldu. Hit kabul edilen “Burçak Tarlası” plağını doldurdu.
Zülfü Livaneli’nin Günlerimiz albümüne de Yiğidim Aslanım ve albümle aynı adı taşıyan şarkılarını seslendirerek konuk olmuş, Rabbath, Cahit Berkay, Erol Erdinç ve Engin Yörükoğlu ile birlikte bu albüme katkıda bulunurlar.

Alternatif link >>

Albüm İçeriği: 1. Mapushane, 2. Ne Bilir, 3. Dere Geliyor, 4. Leylim Ley, 5. Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri, 6. Gelin Canlar Bir Olalım, 7. Gözümde Daim Hayal-i Cana, 8. Hapisteler Ama- Yeniliğe Doğru, 9. Urganda Gerdan İniler, 10. Asker Kaçağı, 11. Hekimoğlu, 12. Abidin, 13. Kalenin Önü, 14. Dörtlük, 15. Bana Seni Gerek Seni, 16. Onlar, 17. En Güzel Deniz, 18. Bugün Ben Bir Söz İşittim, 19. Hürriyet Kavgası, 20. Elif, 21. Seni Düşünmek

1966 yılı başında plak yapmak üzere Paris’e gitti. Fransızca on plak doldurdu. Fransa’da, Belçika’da, Almanya’da, Polonya’da, Tunus’ta, Fas’ta, Hollanda’da ve Brezilya’da radyo ve televizyon programları yaptı, konserler verdi, çeşitli festivallere, televizyon ve radyo programlarına katıldı. Fransa’nın en önemli konser salonlarında Charles Aznavour, Lèo Ferre, Moody Blues gibi isimlerle birlikte konserler verdi. A.B.D için İlhan Mimaroğlu’nun kendisi için yazdığı “Tract” albümünü doldurdu.
Fransa’da Türkçe olarak yaptığı albüm, Charles Cros Akademisi 1981 Plak Büyük Ödülü`nü aldı.
Tülay German, en son olarak “Nazım Hikmet’e Saygı” adlı bir albüm doldurduktan sonra, 1987 Hollanda konseriyle sahnelerden çekildi. 1988’de dünya piyasalarına çıkan “The Song of Poets” (Şairlerin Şarkısı) derleme albümü, 1999 yılında “Yunus’tan Nazım’a” adı altında Kalan Müzik tarafından Türkiye’de yeniden çıkarıldı.

Diskografisi
45’likler
Burçak Tarlası / Mecnunum Leylamı Gördüm, 1964
Kızılcıklar Oldu mu / Yarının Şarkısı, 1965
La Chanson De L’oubli / Le Coeur D’un Ange, 1967
O Eski Günler / Sevmem Bir Daha, 1967
Kumbaya / C’est Joli De S’aimer, 1968
Dere Geliyor Dere / Kara Kızın Türküsü, 1968
Aras Üste, Buz Üste / Seni Alıp Kaçayım, 1968
Mara Eva / Mara Eva 2, 1970
Kumbaya – Parler A la Pluie / N’allez Pas Lui Dire
Albümleri
Tract, 1975
Toulai et François Rabbath, 1980
Albümde yer alan parçalar: Leylim Ley, Bana Seni Gerek Seni, Kırdılar, Mapusane, Gözümde Daim Hayal-i Cana, Kadınlarımızın Yüzleri, Ne Bilir, Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri, Gelin Canlar Bir Olalım, Elif, Şarkı Söylemek İstiyorum, Dere Geliyor, Abidin… Albümde François Rabbath Kontrbas ve Saz ile eşlik etmiştir.
Yunus’tan Nazım’a, 1999
Burçak Tarlası, 2001
Sound of Love, 27 Ekim 2007
Kitapları
Erdemli Yıllar, 1996, Bilgi Yayınevi
Düşmemiş Bir Uçağın Karakutusu, 2001, Çınar Yayınları

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz