Tekel İşçisine Karikatürist ve Ressamlardan Sanatsal Destek

 Sergilenen karikatüre buradan ulşabilirsiniz. 
Tekel İşçileri için Obur Mizah ve Üretiyorum Karikatür Atölyesi tarafından düzenlenen “Karikatüristler Tekel İşçileri İçin Çiziyor…” isimli sergi 2 Şubat tarihinde eylemin 50. gününde Ankara’da Türk İş Sendikası binası önünde açıldı. Tek Gıda-İş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel ve karikatüristlerin birlikte basın açıklamasıyla gerçekleştirdiği sergi açılışı işçilerin yoğun ilgisiyle karşılanandı.

Tek Gıda-İş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel basın açıklamasında “Tekel İşçilerinin yapmış olduğu haklı mücadelelerine desteğin büyüdüğünü ve karikatüristlerin vermiş olduğu destek için çok teşekkür ettiklerini” belirtti. Ayrıca bu serginin kataloğunun da eylem bitiminde basılması için çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Türkel’den sonra karikatüristler adına kısa bir konuşma yapan Emre Yılmaz “Türkiye ve Avrupa’da yaşayan karikatüristlerin katkılarıyla oluşturulan bu serginin amacının karikatüristlerin Tekel işçilerinin haklı eylemleri boyunca yanlarında olduğunu” belirterek, işçilerin yoğun ilgisine sergi katılımcısı karikatüristler adına teşekkür etti. Sergide sergi katılımcıları Recep Bayramoğlu, Feridun Demir, Derya Ülker, Emre Yılmaz’ın yanında ressamlar Numan Seven ve Özkan Arı’da yer aldı.

Sergide Semih Poroy, Mustafa Bilgin, Firuz Kutal, Oğuz Gürel, Vahit Akça, İsmail Doğan, Recep Bayramoğlu, Birol Çün, Hasan Efe, Saadet Yalçın, Mustafa Yıldız, Musa Keklik, Feridun Demir, Mert Gürkan, Emre Yılmaz, Erdem Çolak, Derya Ülker, Ayten Köse ve Uğur Pamuk’un toplam 45 çalışması yer alıyor.

Birleşik Metal İş Sendikasının TBMM 2010 bütçesi üzerinden yaptığı hesaplamalara göre TEKEL işçisine bir yıl için önerilen ücret  milletvekilinin 1 aylık maaşıydı ama:

Ankara’da halen sürmekte olan TEKEL direnişi, özelleştirmenin işsizlik, güvencesizlik ve 4-C’nin işçiler için kölelik olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi. Direniş, halen bu statüde çalışan 17 bin 500 işçi ve özelleştirmelerle 4-C’ye geçirilmesi planlanan 100 binden fazla işçi için, AKP Hükümetini ‘iyileştirme’ yapmaya zorladı. AKP Hükümeti, bu statüde çalışan işçilerin maaşını yüzde 26 – 29 oranında arttırmayı, ücretsiz izni 22 güne çıkarmayı ve kıdem tazminatını eklemeyi teklif ederek TEKEL işçisini grevsiz sendikaya ikna etmeye çalıştı.  Ancak, TEKEL işçileri halen tüm özlük haklarının korunması talebiyle direnişlerini sürdürüyor.
İşçiler, tüm ülkeye hak gasplarına ve emeğe dönük saldırılara karşı direnmekten başka çıkar yol olmadığını işaret ederek mücadelede inat ve ısrarın mutlak  gerekliliğini hatırlatıyor…

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz