Siyah askerleri kentin dışında bekletmişler


Tarihi belgeler, 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikalı ve İngiliz komutanların ırkçılık açısından Nazi subaylarından aşağı kalmadığını ortaya koydu. Meğer Paris’e girecek birliklerin sadece beyazlardan oluşması için bir hayli çaba harcanmış!

BBC tarafından açıklanan belgeler, İkinci Dünya Savaşı’nda Paris’in Nazi işgalinden kurtarılmasının arka planındaki ırkçılığı göz önüne serdi. Amerikan ve İngiliz komutanların, 25 Ağustos 1944’de Paris’e girecek birliklerin “sadece beyazlardan” oluşması için, Fransız birliklerindeki askerlerin üçte ikisini “ayıkladığı” ortaya çıktı. Belgeler, faşistlerden kurtulan Paris’in, faşizmden pek de uzağa düşmediği biçiminde yorumlandı.

Uğruna ölebilir, ama “kurtaramaz”
Fransa’nın sömürgesi Senegal’den sağladığı, çoğu siyah, 17 bin askerin Paris savunması sırasında öldüğü, ancak, 1944’de Paris’in kurtarılması sırasında, görev alacak birliklerde siyah asker bunmaması için büyük çaba harcandığı açıklandı.

BBC’nin ulaştığı belgelerde, Fransız komutan De Gaulle’ün, Amerikanlı ve İngiliz subaylardan, Müttefiklerin Paris’e Fransızlar öncülüğünde girmesini istediği belirtilmekte. Ancak, o dönemde beyaz ve siyah askerleri mümkün olduğunca bir arada görevlendirmeyen Amerikan ordusu adına Tüm General Walter Bedell Smith’in, bu isteği “birlikler içindeki siyah askerlerin ayıklanması” şartıyla kabul ettiği bildiriliyor.

Tarihi belgeler, Amerikalı, İngiliz ve Fransız komutanların üzerinde anlaştıkları ırkçı planın hayata geçirilmesinin sanıldığı kadar kolay olmadığını da yansıtmakta.

En çok beyaz asker içeren Fransız birliğinde bile beyazların oranı dörtte biri geçmediği için değişik birliklerden seçilen beyazların, İspanyol askerleriyle desteklendiği ve bu nedenle Paris’e ilk giren birliğin ağırlıklı olarak İspanyollardan oluştuğu ifade ediliyor.

Bilindiği gibi, komünistlerin başını çektiği Fransız partizan birlikleri müttefik orduları gelmeden Paris’te denetimi ele geçirmiş ancak yapılan anlaşma uyarınca ABD ve İngiliz orduları bir “kurtarıcı” olarak Paris’e törenlerle girmişti.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz