Adolf Hitler için intihar girişiminde bulunan üç kadın

Yaklaşık 40 milyon insanın ölümünden sorumlu sayılan Adolf Hitler’in aşk yaşadığı ve hikayeleri intiharda birleşen 3 kadın.

Adolf Hitlerin uzun bir süre beraber olduğu ve intihar etmeden bir gün önce evlendiği kadın olan Eva Braun, 6 Şubat 1912’de Almanya’nın Münih kentinde doğdu. 1929 yılında Hitler’in birçok fotoğraflarını çeken Alman fotoğrafçı Heinrich Hoffman’ın* yanında çalıştığı sırada kendisini Bay Kurt olarak takdim eden  Hitler ile tanıştı. İlişkilerinin ilk döneminde iki kez intihara kalkıştıysa da Hitler’in uyguladığı akıl almaz vahşete rağmen ona sadakatini yitirmedi. Ancak zamanla sevgisi azalan Braun, 2 mart 1935 yılında günlüğüne “Şeytan beni niçin alıp götürmüyor?
Onun yanı mutlaka buradan daha güzeldir.” diye yazsa da 30 Nisan 1945’de Rus birlikleri Alman sığınağına yaklaştığında siyanür içerek  birlikte intihar ettiği ana kadar yalnız bırakmadı.

Eva Braun’a
“Seni ilk gördüğüm andan itibaren her yerde ölüme giderken bile takip etmeye karar verdim, senin aşkın yaşamımın yegane sebebidir”
Hitler
( 2. Dünya savaşında maglubiyetinin kesinleştiği 1944 Temmuz.)

Adolf Hitler’in uzun süreli hayat arkadaşı ve kısa bir süre için nikahlı eşi:
Eva Anna Paula Braun

Öğretmen Friedrich Braun ve eşi Franziska Kronberger’in ikinci kızı olan Eva Braun Münih’te dünyaya geldi. Liseden sonra bir sene ticaret okulunda okudu. Bu dönemde ortalama notlar alan sahip olan Eva Atletizme ilgisiyle dikkat çekti. Sağlık memuru olarak birkaç ay çalıştıktan sonra Münih’te Nazi Partisi’nin fotoğrafçısı Heinrich Hoffmann’ın yanında asistan ve model olarak işe başladı. 1929’da 17 yaşında burada çalışırken Hitler ile tanıştı.

Hitler için İntihar girişinde buluna diğer iki kadın

Maria Reiter
Milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu tutulan diktatör Adolf Hitler’in 16 yaşında Maria Reiter adlı bir kıza ililişkisi olduğu bu kişiden aniden ayrılması ile bunalıma girdi. Reiter, çamaşır ipiyle intihar etmek istedise de son anda kurtarıldı.Hitler’i ‘Wolf’ (Kurt) olarak seslenen Reiter; “Kurdum sıkıca beni sardı. Bana herşeyi yapmasına izin verdim. Onun evinde yalnız olduğumuz gece hiç bu kadar mutlu olmamıştım” diyordu. (Bu ilişki her ne kadar doğrulanmasa da Reiter 1992 yılında Münih’teki yaşlılar yurdunda hayata gözlerini yumduğunda cebinden Hitler’in kendisine yazdığı aşk mektuplar ortaya çıktı.)

Geli Raubal
Hitler’in üvey kardeşinin kızı olan ve bir ilişkisi olduğu iddia edilen Geli Raubal, Hitlerin kendisinden uzaklaşmasından sonra yaşamına son verdi.
Ölümle sonuçlanan bu intihar olayından sonra Adof, Braun ile daha çok görüşmeye başladı. Braun ilişkisinin ilk dönemlerinde iki kere intihara kalkıştı. ilk intihar denemesini 20 yaşında kendini vurararak gerçekleştiren Braun, 1935’te ikinci denemesini uyku haplarıyla gerçekleştirmeye çalıştı.

Bu olaylardan sonra Hitler, Braun’a daha büyük bir bağlılık göstermeye başladı. Braun’a maaş bağlayan Hitler ona ayrıca bir Mercedes, bir şoför ve bir hizmetçi emrine verdi.
2. Dünya Savaşı süresinde Hitler’in yanında lüks bir hayat yaşadı. Fotoğraflardan çok hoşlanan Braun, Hitler’in sayıca az renkli fotoğraflarını çekti. 1944’te kardeşi Hitler’in subaylarından biri olan Hermann Fegelein ile evlendikten sonra onunla beraber halk toplantılarına katılmaya başladı.


II. Dünya Savaşı sonlarında III. Reich yıkılırken, Braun, Hitler’e sadakat yemini etti. Hitler’e olan aşkı yüzünden birçok fedakârlığa katlanan ve Adolf’u ile evlenmeyi amaç haline getiren Braun, 16 yıllık bir birliktelikten sonra Hitler ile 29 Nisan 1945’te saklandıkları sığınakta evlendi. Ancak evlilikleri sadece saatler sürdü. Sığınaklarında Hitler ile beraber siyanür ile intihar ettiklerinde evliliklerinin üzerinden 40 saaten daha az bir süre geçmişti.  Cesetleri Hitler’in daha önce vermiş olduğu emir üzerine SS subayları tarafından yakılıp bahçeye gömüldü. Almanlar bu ilişkiden ancak ikisinin ölümünden sonra haberdar oldu.


*Heinrich Hoffmann ön sıradaki uzak sağ tarafta 1940
 Heinrich Hoffmann (d. 12 Eylül 1885, Fürth – ö. 11 Kasım 1957, Münih)
Babası gibi fotoğrafçılığı seçen Heinrich Hoffmann, 1908’de çektiği bir kaza fotoğrafı şöhretinin pekişmesine sebep oldu. 1920 yılında NSDAP üyesi oldu. Hoffmann’ın fotoğrafları, posta pulları, kartpostallar, posterler ve resimli kitaplar olarak yayımlandı. Hofmann’ın önerisiyle Hitler’in fotoğrafları posta pullarındada kullanılmaya başlandı. 1933’te Hoffmann Reichstag’a seçildi, ve 1938 Hitler ona Profesör ünvanı verdi. Hoffmann artık Nazi Partisi’nin yayın organlarında, propaganda metinlerinde hep imzası olan isimlerden biri olmuştu. Hitler’in en sevdiği fotoğrafçıydı ve kızı Henriette’yi Hitler Gençliği lideri Baldur von Schirach ile evlendirmişti.

Hoffmann, II. Dünya Savaşı’nın bitiminden hemen sonra 10 Mayıs 1945’de Amerikalılar tarafından tutuklandı ve 4 yıl hapse mahkûm edildi. 1950’de tahliye edilen Hoffmann, 1957 yılında Münih’te öldü.

Barış Kişin

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz