Sendika Başkanı Salim Ağaya 340 bin TL’lik makam arabası!..

Hürriyet Gazetesi’nin internet sitesinde yer alan, “Hak-İş Başkanı Salim Uslu, işçilerin ödediği sendika aidatlarıyla 340 bin TL’lik Mercedes 320 S model makam arabası aldırdığı”  haberi üzerine  Uslu, bir açıklama yaparak, “1993 model bir Mercedes’e biniyordum. Konfederasyona bağlı bir sendika hediye olarak S 320 almış. Bu kimi niye ilgilendiriyor anlamıyorum” dedi.
İktidar karşısında soyadına yakışır şekilde uslu duran Hak-İş Başkanı’nın  “Çağdaş Sendikal Anlayış” adıyla yayımlamış bir de kitabı var.   Uslu, sarı sendikacıların ağızından düşmediği  “Çağdaş Sendikal  Anlayış”‘ın aslında ne olduğunu da ortaya koyarak işi kitabına uyduruyor…

Uslu: Mercedes’in lüks değil

Mercedes marka makam aracıyla tartışmaya neden olan Başkanı Salim Uslu CNN TÜRK’e konuşmuş. Eleştirilere tepki gösteren Uslu, “Bu bir jaguar değil sonuçta” dedi. İşi ve yaptığı yolculuklar gereği Mercedes’in lüks olmadığını ileri süren Uslu, “Mercedes ile asgari ücret sorununu çözemezsiniz” diyerek saçmalamaya başlıyor.

Hak-iş’in Hakkını verelim

Sol sendikalara karşı devlet tarafından kurulan sendikalardan biri olan Hak- İş, dini duyguları okşayarak sendikacılık yapıyor.  Bu dönemde de AKP’nin liberal politikaları karşısında klasik sermaye yanlısı tutumunu sergilemeye devam eden Hak-İş,  iktidar/ sermaya sınıfı ile emekçilerin karşı karşıya geldiği zeminlerde temel olarak sermayeden yana tavır aldı.
AKP döneminde üye sayısını en fazla artıran sendika, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Hak-İş oldu. Çalışma Bakanlığı istatistiklerine göre, 2002 ile 2008 dönemi arasında Hak-İş’in üye sayısı yüzde 40 artış gösterdi.
Aynı dönemde Mhp’le yakınlığı bilinen Kamu-Sen’in üye sayısı yüzde 9, Türk-İş ise yüzde 16, azalırken Sol sendikalardan DİSK’in yüzde 14 artarken, KESK’in üye sayısı yüzde 15 azaldı.

Diğer sendikaları başkanları ve makam araçları:

* Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu – Audi A6 (2006 model).
* DİSK Başkanı Süleyman Çelebi Renault Megane 2006.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Gazeteci Hüsnü Mahalli:Batı bütünüyle sahtekar. Batı demokrasi mi istiyor? Kim inanır buna

"Musevi, 1981-89 yılları arasında başbakanlık yaptı. Savaş dönemiydi ve devrimde Humeyni’nin en iyi adamıydı. Muhafazakarların en muhafazakarıydı. Peki ne oldu?...

Kapat