SEDAT ANAR VE “SANTUR” ALBÜMÜ: NEYLEDİ SANTUR SANA

Sedat Anar, Türkiye’de unutulmuş bir çalgı olan santuru, yaptığı bestelerle ve icralarla tekrardan hatırlatma ve gün yüzüne çıkarmak çabasında olan bir santuridir. 2013 yılında “Belagat” adlı albümüyle Türkiye’deki ilk solo santur albümünü çıkaran Anar’ın “Santur” adını verdiği bu ikinci albümünde, on dört bestesi yer alıyor. “Neyledi Bu Santur” aslı ese hariç, diğer on üçü tanesi enstrümantal bestelerden oluşmaktadır.

Albümde, Murat Süngü çellosu ile, Uğur Önür ıklık ile, Selahattin Anar da akustik gitarıyla misafir sanatçı olarak yer almaktadır.

 

Alternatif link >>

“Santuru, onunla yapılmış besteleri dinlemeniz birkaç gerekçeyle savunulabilir. Gerçekten her yerde dinleyemeyeceğiniz iyi bir enstrümanı, iyi bir icracıdan dinleyeceksiniz. İkincisi iyi bir bestecinin yapıtları bu sazda seslendiriliyor”. DOĞAN HIZLAN(yazar/eleştirmen)

“Sedat Anar’ın müziği, bizi lahuti alemlere çağırıyor. İnsanı kendi iç aleminde derinleşmeye, kendi iç sesleri ile yüzleşmeye ve nihayetinde durup dinginleşerek kainatın o büyük ritmine ayak uydurmaya davet ediyor”. KEMAL SAYAR(psikiyatrist/yazar)

“Sedat Anar kendini popüler olandan uzak tutan bir sanatçı. Sedat Anar’ı santuruyla baş başa görmek gerekir. Müthiş bir icra. Mızraplar çelik teller üzerinde müthiş bir tempoyla gezinirken sanatçının enstrümanıyla bütünleştiğini izliyor, gerçek bir santuri ile karşılaştığınızı hissediyorsunuz ”. AHMET TELLİ (Şair, Yazar)

Albümleri
Belagat
Santur
A’mak-ı Hayal
Aşık Ölmez – Yunus’un İzinden
Çağırıram Dost
Ehl-i Beyt Besteleri
Ayrı Dilden Aynı Gönülden

Ödülleri
2016 Türkiye Yazarlar Birliği Müzik Ödülü (Ehl-i Beyt Besteleri)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz