Arp Sanatçısı Şirin Pancaroğlu’nun “Ab-ı Hayat” Albümü

Türkiye’nin önde gelen arp sanatçıları arasında yer alan ve uluslararası birçok çalışmaya öncülük eden arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu’nun 12. albümü “Ab-ı Hayat”.  Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın Ayasofya’da Mimar Sinan’a yaptırdığı bir hamam için sipariş edilen müziklerden, “Spa Müziği” türünde Osmanlı temelli bestelerden oluşuyor.
Kalan Müzik etiketiyle raflardaki yerini alan  “Ab-ı Hayat”ta çeng tınılarına, su, kapı, kurna gibi doğal ortam seslerinin yanı sıra besteleri, sesi, tanbur, lavta ve bendiriyle Bora Uymaz eşlik ediyor. Şirin Pancaroğlu, klasik müzik geleneğinden yetişen Türkiye’nin önde gelen arp sanatçısı. Aynı zamanda geleneksel Türk müziği, doğaçlama, tango ve avangart türlerindeki çalışmaları ve mizansen içeren performanslarıyla da tanıyor.

“Bir eserin özünü bozmadan, iyi anlayarak icra etmek, klasik tavırdaki icrasını bilip yeni yaklaşımlarımızı yakıştırarak yol almak gerekiyor” diyen arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu, makam müziğinin zaten geçmişte şifa olarak kullanıldığını hatırlatarak Âb-ı Hayat adlı albümünün de yeni bir yaklaşım olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu tür çalışma hiç yapılmamış. Dünyada spa müziği diye bir müzik türü var. Bunu Osmanlı’ya uyarladığınız zaman elektronik seslerle yaparsanız başka her şeyi icra ederek gerçek sesleri içine katarak yaparsanız başka bir lezzet olur. Bu aslında Benzeri çalışmamış rahatlatıcı, dinlendirici bir spa müziği. Kendince yeni bir tür. Hamam kültürünü çok seven biri olarak kendimi cennette de hissederim. İnsan olmaya dair çok derin bir şeyler var orada…”

Şirin Pancaroğlu’nun “Ab-ı Hayat” Albüm İçeriği

Ab-ı Hayat Rast Peşrev / Şirin Pancaroğlu
Suyun Raksı / Bora Uymaz
Pir ü Pak / Bora Uymaz
Rehavet / Tolga Akşit & Şirin Pancaroğlu
Nihavend Peşrev / Gazi Giray Han
Kubbe / Bora Uymaz
Hicaz Peşrev / Sultan III.  Selim Han
Hürrem / Bora Uymaz
Şifa / Tolga Akşit & Şirin Pancaroğlu
Darıldın mı Gülüm Bana? / İstanbul Türküsü
Hamam Dönüşü / Bora Uymaz

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz