Uğur Işık ve Anadoluya Çello ile Yolculuk ‘Cello Unveils Anatolian Spirit’

1964 yılında İstanbul’da doğdu. Müziğe 1971 yılında mandolin çalarak başladı. 1974 yılında, Radife Erten yönetimindeki Beşiktaş Musîki Cemiyeti’ne katıldı. 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musîkisi Devlet Konservatuarı’na girene kadar bu cemiyette ud çalmaya devam etti.
Konservatuarda ud eğitimini Ömer Şatıroğlu’ndan, viyolonsel eğitimini Hüsnü Özenen, Nejat Tekebaş ve Zafer Köke’den aldı. 1985-1995 yılları arasında aynı konservatuarda Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 1985 yılında TRT’nin açmış olduğu Yetişmiş Saz Sanatçısı imtihanını kazanarak İstanbul Radyosu’nda Viyolonsel Sanatçısı olarak göreve başladı.

Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Viyolonsel’in yanı sıra ud ve bas kemençe de çalan Işık, içinde farklı ülkelerden müzisyenlerin de bulunduğu Bosphorus, Anadolu Feneri, Sarband ve çeşitli guruplarla dünyanın bir çok ülkesinde konserler verdi, seminerlere katıldı. Aynı zamanda film ve belgesel müziklerinde, cd çalışmalarında yer aldı.
2005 yılında çıkardığı ilk solo albümü “Cello Unveils Anatolian Spirit”de , klasik Batı müziğinde yoğunlukla kullanılan çello sazının geleneksel icrasının dışında kendi tekniklerini kullanarak, Anadolu’da yaşayan farklı kültürlerin müziklerinden örnekler verdi.
Dini müziklerden örneklerin yer aldığı ikinci cd’si “Cello Invocations”ı 2008 yılında çıkardı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde tamamı ilk defa kaydedilen 259 eserlik Darü’l-Elhan Külliyatı’nın müzik yönetmenliğini yaptı. 2009 yılında başlayıp 2012’de hayata geçirilen “Alaturka Records”u kurdu. 2010 yılında Altın Portakal Film Festivali “En İyi Film Müziği” ödülünü, 2013 yılında da Alaturka Records Projesi ile Itrî Klasik Türk Musıkisi Ödülleri Yılın Türk Musıkisi Projesi ödülünü aldı. 2014 yılında Alaturka Records’un ilk solo albümü Grizgâh’ı çıkardı. Zorlu Center PSM’de Girizgâh’ın lansman konseri ve Şeb-i Arus dolayısıyla Okan Bayülgen’in sunumuyla “Sır” konserini düzenledi, 2015’te de Alaturka Records’un 2. albümü Meydan’ı çıkardı. 2015’te çıkardığı 3. solo albümü Chess of Cello’da ise dinleyenleri 16. ve 17.yy İstanbul ve Avrupa’sında, farklı karakterlerin oynadığı bir satranç partisine taşıdı. 2015’den itibaren THY için hazırladığı boarding müziği uçaklarda yayınlanmaya başlandı.

‘Cello Unveils Anatolian Spirit’ albüm içeriği: 1- Kadıoğlu Zeybeği 2- Arazbar Peşrevi 3-Dem 4- Gemiler Giresun’e 5- Rast-ı Sagîr Peşrevi 6- Haydar 7- Ninni (Ermeni) 8-11′ li 9- La Rosa En Flore (Yahudi) 10-Kızılırmak 11-Uşşak Salât-ı Kemâliye 12- Rehâvi Yürük Semâi (Harp Musîkisi) 13- Alamanti (Rum) 15-Acem İlâhi

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz