Sabahattin Ali’nin en çok sevdiği ve tekrar tekrar okuduğu 5 kitap

Edebiyatımızın en önemli ustalarından Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 tarihinde Gümülcine/İğridere’de doğdu. İlköğrenimini Üsküdar, Çanakkale ve Edremit’te yaptı. Balıkesir Muallim Mektebi’ni bitirdi. Aynı yıl Yozgat Cumhuriyet İlkolulu’na öğretmen oldu. 1928’de burslu olarak Almanya’ya gitti. 1930 yılı mart ayında döndü.

Aydın ve Konya’da öğretmenlik yaptı. Resimli Ay dergisinde öykülerini yayınlamaya başladı. Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı (1932). Bir yıla hüküm giydi. Konya ve Sinop hapishanelerinde yattı. 1933 yılında memuriyet kaydı silindi. Cumhuriyet’in onuncu yıl dönümünde çıkarılan afla hapisten çıktı (1933). MEB Talim Terbiye Dairesi Mümeyyizliği’ne atandı (1934). Ankara Musiki Muallim Mektebi Türkçe öğretmenliğine, ardından çevirmen, öğretmen ve dramaturg olarak çalışacağı Devlet Konservatuarı’na atandı.

[srizonfbalbum id=51]

1945’de Yeni Dünya gazetesinin, 1946’da Marko Paşa’nın neşrine katıldı. Marko Paşa’daki yazıları yüzünden çeşitli kovuşturmalara uğradı. Bunlardan birinden yedi ay hüküm giydi. 1948’de Zincirli Hürriyet’teki bir yazısından dolayı yine hakkında kovuşturma açıldı. 1 Nisan 1948 tarihinde yurt dışına kaçma girişimi sırasında devlet tarafından öldürüldü. Öldürülüşünden iki buçuk ay sonra (16 Haziran 1948) cenazesi bulundu.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz