Özlem Taner “Aşıklar Meclisi” albümü: Beni ağlatma ki, sen de gülesin…

Gaziantep doğumlu şarkıcı ve müzik öğretmeni Özlem Taner,  Kopenhag’da düzenlenen WOMEX 2011 Dünya Müzikleri Fuarı’nda Türkiye’yi temsil etti. “Beynelmilel” filminde söylediği “Seher İnende” ağıtıyla tanınan sanatçı, Anadolu’nun farklı dillerinde türküler söyleyen ve “3 Kadın” topluluğunun solistlerinden biri.

Her yıl yapılan ve dünyanın hemen her ülkesinin etnik müziklerini tanıtmayı amaçlayan uluslararası ”WOMEX” etnik müzik fuarına, 2011 yılında dünya çapında yapılan 1000’e yakın başvuru arasından seçilerek Anadolu müziğinden örnekler seslendirdi. Kalan Müzik’ten çıkan “Türkmen Kızı” isimli albümü İngiltere’de en çok dinlenen albümler arasına (top10 listesine) girdi. Ünlü world müzik dergisi FolkRoots’un övgüyle söz ettiği sanatçının albümü BBC’de en çok dinlenen 5 albümden biri oldu.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Gaziantep’te doğan sanatçı İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. 8 yaşında bağlama çalmaya başladı. Liseden sonra Gaziantep Türk Müziği Devlet Konservatuarına giren sanatçı, konservatuar öğrenimini okul birincisi ve yüksek şeref öğrencisi olarak bitirdi. 17 yaşından itibaren üniversite öğrenciliğinin yanısıra Gaziantep Hacı Bektaş-ı Veli kültür derneğinde ve Gaziantep İl Kültür Müdürlüğü’nde bağlama eğitimi verdi.

Üniversite yıllarında Gaziantep’in Barak yöresine ait “alan araştırmaları” yaptı ve birtakım derleme çalışmalarında bulundu. Albümde yer alan “Seher İnende” bu çalışmalardan biridir. Mezun olduktan kısa bir süre sonra Anadolu müziğiyle ilgili çalışmalarını yakından takip ettiği Kalan müziğin kapısını çaldı.

Yurt içinde ve yurt dışında bir çok şehirde katıldığı festivallerin yanısıra birçok yerli ve yabancı müzisyenle de ortak çalışmalar yaptı.

Anadolu’da yaşayan halkların özgün dilleriyle yaptıkları müzikleri dünyaya tanıtmak amacıyla yola çıkan,ilk etabında ‘Evliya Çelebi’nin izinden’, ikinci etapta ‘Julvern’in izinden isimli projede yer alan ”3 Kadın” ekibiyle Karadeniz ve Balkanlar’ı kapsayan toplam 15 ülkede konserler verdi.

Yine 2011 yılında IMC TV’de yayınlanan ‘Kadınların Dilinden’ isimli programda Feryal Öney ve Zelal Gökçe ile birlikte her hafta Anadolu’nun her dilinden farklı temalarda kadın ağzı türküler seslendirdiler.

“2013 Çin’de Türk yılı” kapsamında Devlet Opera ve Balesi ve Modern Dans Topluluğu’nun hazırladığı, klasik batı müziği, etnik müzik ve tasavvuf müziğini buluşturan değerli müzisyen, müzik grupları ve dansçılarla birlikte Pekin ve Şangay’da sahnelenen bir projede yer aldı.

2013 yılında ise TRT MÜZİK ekranlarında yayınlanan, her hafta bir kadın ozan ve bir halk müziği kadın yorumcusunun konuk olduğu ‘Kadın Aşıklar’ isimli programın sunuculuğunu yaptı.

2013’ün Mart ayında yine Kalan müzik etiketiyle İkinci albümü olan “Aşıklar Meclisi” dinleyiciyle buluştu. Arif Sağ ve Erdal Erzincan gibi ustaların yanısıra Volkan Kaplan’ın düzenlemeleriyle yer aldığı bu albümde Özlem Taner, çocukluğunda annesinden ve annesiyle birlikte bulunduğu kadın meclislerinden duyup dinlediği Nefes’lere yer verdi. Düzenlemelerin ve yorumların oldukça sade ve asıllarına uygun olmasıyla, nefeslerdeki sözsel içeriğin saflığı ve derinliği ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır.

Aşıklar Meclisi albüm içeriği

1. Et Muvaffak Rabbena
2. Arzuhal Eyledim
3. Dostun Gül Cemali
4. Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber
5. Ağbaba Semahı
6. Bizim Sahraların Başı
7. Hublar Sultanı
8. Yolumuz Uğradı
9. Muhammed Ali
10. Aşıklar Meclisi
11. Hoylucu Saldım Yemen’e

Enstrümanlar:

Bağlamalar: Volkan Kaplan, Erdal Erzincan, Özlem Taner
Askı Davul-Perküsyon: Özcan Gök, Ertan Keser, Arif Sağ
Keman (otantik): Cihan Çelik
Zurna: Emre Sinanmış
Kemança: Uğur Önür
Keman: Ezgi Yürümez,Barış Coşkuner
Viola: Hakan Polat
Çello: Zeynep Ayşe Hatipoğlu
Klavye: Ozan Sarıboğa

Yapım: Kalan Müzik
Prodüktör – Yönetmen: Özlem Taner
Stüdyo: Mixhane, ASM, Elitte
Kayıt: Ertan Keser, Göktürk Sarvazlar, Erkan Adlin, Rıfat Vardar, Volkan Kaplan
Mix: Mayki (Murat Başaran), Rıfat Vardar
Mastering: Cem Büyükuzun
Ağaç Fotoğraları: Ethem Eyisan
Fotoğraf: Emir Uzun
Grafik Tasarım: Fercan Sayılı
Baskı: Frs Matbaacılık

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz