Özlem Taner’in övgüyle söz edilen “Türkmen Kızı” albümü

253

Halk müziği sanatçısı Özlem Taner’in uzun yıllardır üzerinde çalıştığı “Türkmen Kızı” ilk albümü. Daha evvel dizi ve film müziklerinde sesi ve sazıyla da yer alan Taner, ilk albümünde, Serdat Ataşer, Sunay Özgür, Erol Mutlu, Kemal Sahir Gürel, Aytekin G. Ataş  tarafından hazırlanmış türküleri başarı ile seslendiriyor.

Albümde yer alan eserlerin büyük kısmı Türkmen yörelerinden seçilmiş ezgilerden oluşuyor. Taner, özellikle Antep – Barak yöresi ezgilerini başarıyla seslendiren genç kuşak yorumculardan birisi olarak ilk albümünde, sesinin yanı sıra sazıyla yaptığı ustalıkları da sergiliyor.

Özlem Taner ikinci albümü “Aşıklar Meclisi”ni dinlemek için buraya tıklayınız.

Her yıl yapılan ve dünyanın hemen her ülkesinin etnik müziklerini tanıtmayı amaçlayan uluslararası ”WOMEX” etnik müzik fuarına, 2011 yılında dünya çapında yapılan 1000’e yakın başvuru arasından seçilerek Anadolu müziğinden örnekler seslendirdi. Kalan Müzik’ten çıkan “Türkmen Kızı” isimli albümü İngiltere’de en çok dinlenen albümler arasına (top10 listesine) girdi. Ünlü world müzik dergisi FolkRoots’un övgüyle söz ettiği sanatçının albümü BBC’de en çok dinlenen 5 albümden biri oldu.

Albüm İçeriği

1. Seher İnende
2. Ezo Gelin
3. Bu Sene
4. Yüce Dağ Başında/Mayıs
5. Seher Vakti
6. Yalan Dünya
7. Bu Mezarda Bir Garip Var
8. Başına Döndüğüm
9. Garip
10. Hani Yaylam
11. Bülbül
12. Sunam

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz