On iki yıl süren platonik aşk: Hitler ve Eva Braun – Savaş Özpınar

Hitler’in Eva Braun ile olan ilişkisinde en hoşuna giden şey, bu ilişki hakkında vardığı kanaatti. Vasiyetnamesinde, Eva Braun’la aralarındaki ilişkiyi şu cümleyle ifade ediyor: “Seneler boyunca süren gerçek dostluk.

Hitler, Eva Braun’a, özel fotoğraflarını satabilme imtiyazını bile vermişti, fakat aralarındaki dostluğu maddî hiçbir sebep asla bozmamış, zedelememiştir. Hizmetçiler Eva’dan bahsederken seslerini alçaltır ve onu ancak “E. B.” diye adlandırırlardı. Ölümünden sonra bile bu âdetlerinden vazgeçmemişlerdi; çünkü ortada 12 yıl süren bir alışkanlık vardı.

Hayatındaki sadakât Eva’da bir alışkanlık duygusu yaratmıştı ve çekingenliğiyle son derece ihtiyatlı yapısı ona mağrur bir eda veriyordu. Ancak mektuplarından ve notlarından hareketle çok bilgili bir yapısı olmadığı anlaşılmakta ve daha çok lise öğrencisi bir kız tavrında hissini vermektedir. Hitler yanında olmadığı veya onu sık sık göremediği zamanlarda çok hüzünlü bir tavır takınıyor ve hatta kendini öldürmeye bile teşebbüs ediyordu.

Hitler’in de onu sevdiği muhakkaktır ama buna rağmen Eva’yı uzun bir zaman sıkıntılı bir durumda bırakmış olması bir türlü izah edilememektedir. Aralarındaki ilişki platonik bir aşk veya platonik görünmesi lüzumlu sayılan bir ilişki idiyse, resmen eş veya metres görünmek, ilişkilerindeki bu özelliği tamamen silip süpürürdü. İnsanlığın bütün zaaflarından kendisini kurtarmış olması icabeden bir Alman mesihine de ancak bir platonik aşk yaraşırdı. Evlilik törenlerinin ölümlerinden bir gün evvel gerçekleştirilmiş olması, bu ihtimali garip bir şekilde kuvvetlendirmektedir. Çünkü bu evlilik töreni temsilî mahiyette bir şeydir. Eğer Hitler’le evlenmemiş olsaydı, Eva Braun’un onun ölümüne ortak olmasının mânâsı kalmazdı. Onun da kâtipleri, aşçısı ve diğer yakınları gibi hayatta kalması icabederdi.

Eva Braun yaşadıkları facianın bu son perdesine özellikle ortak olmak istiyordu. Savaş Berlin’e doğru yaklaşırken, Hitler onu Münih’e göndermişti. 14 Nisan’da başkent savaşa hazırlanırken Eva’da tekrar Berlin’e dönüp geldi. Hitler onu yanından ayrılması için çok zorladı fakat söz geçiremedi. Çünkü Eva Braun evlenmek ve Führer’le beraber ölmek için gelmişti!

Savaş Özpınar
Hitler’in Son On Üç Günü

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz