Manchester United’ın eski yıldızı Cantona’dan devrim için öneri: bankalardan paranızı çekin

0
6

”Çevremizde bu kadar sefalet varken mutlu olamayız”
Observer’de yayınlanan habere göre, Cantona, Avrupa’da sokaklara çıkmaya hazırlanan öğrenciler ve kamu çalışanlarına daha gelişmiş eylem tavsiyelerinde bulundu.
Manchester United’ın eski yıldızı Eric Cantona, ekonomik ve sosyal devrim çağrısı yaparak, ‘kansız devrimin’ bankalardan başlayabileceğini söyledi.

İngiltere’de futbol oynadığı dönemde 1995’te bir rakip taraftarın ırkçı tepkisine tekmeyle yanıt verdiği için dokuz ay futbol oynama cezası alan Cantona, eylemcilere bankaları hedef alın diyor.

Kapitalizmin çökmesi için  bankalardan paranızı çekin

44 yaşındaki eski futbolcu Nantes’da yayımlanan yerel gazete Presse Océan’a verdiği ve YouTube’a da yüklenen mülakatta, protesto gösterileri yapanların bunun yerine bankalardaki paralarını çekerek sosyal ve ekonomik bir devrim yapabilecekleri önerisini ortaya attı. Mülakatın yer aldığı video şimdiden  YouTube’da popüler kayıtlardan biri oldu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-Uop5R7E314[/youtube]

Cantona, zaman zaman siyasete ilişkin görüşlerini de ortaya koyan eski bir futbolcu.

Fransa’da yayınlanan bir gazete için filme de alınan bir mülakat veren yıldız, döviz, pankart ve sloganlarla düzenlenen eylemleri ”modası geçmiş” olarak niteliyor.

”Bunun yerine” diyor Canton, ”bankalardan paralarını çekerek ekonomik ve toplumsal devrim gerçekleştirilebilir.”

Cantona mülakatında şöyle devam ediyor:

”Çevremizde bu kadar sefalet varken mutlu olamayız. Yapılması gereken şeyler var. Bugünlerde sokaklarda olmanın, gösteri yapmanın anlamı nedir? Böyle yaparak kendiniz kandırırsınız. Devrimi başlatmak için elimize silah alıp öldürmeye de başlayamayız. Devrim gerçekten çok kolay bugünlerde. Sistem ne? Sistem bankaların iktidarı üzerine kurulmuş, o zaman bu sistem bankalar üzerinde imha edilmeli.”

”Bu da üç milyon insanın ellerinde pankartlarla sokağa çıkıp, doğru bankalara giderek paralarını çekmesi, bankaların da çökmesidir. Üç milyon, on milyon insan, bankalar çöker, ortada bir tehdit de yok, kan da. Alın size devrim.”

Planın çok karmaşık olmadığınıve birilerinin kulak vermek zorunda kalacaklarını kaydeden Canton, ”Sendikalara zaman zaman bizlerin tavsiyelerde bulunması gerekir” dedi.

Observer, Cantona’nın çağrısının ilgi gördüğünü ve hızla yayılmaya başladığını belirterek, video kaydının youtube’da bir anda 40 bin kişi tarafından izlendiğini yazdı.

Habere göre, ”bankaları durdurun” adlı bir grup da 7 Aralık’ta bankalardan paraların çekilmesi için kampanya başlattı.

Şimdiye kadar Fransa’da 14 bin kişinin paralarını bankalardan çekme taahhünde bulundukları da haberdeki ayrıntılardan.

Facebook’ta da ilgi gören kampanya İngiltere’ye de yayıldı.

Fransa Bankalar Federasyonu Başkanı ise, çağrıyı ”aptalca bulduğunu” söyledi ve hırsızlara ve kara para aklayıcılara davetiye çıkarmak anlamına geldiğini öne sürdü.

Kaynak: BBC


*Éric Daniel Pierre Cantona (d. 24 Mayıs 1966 Marsilya) forvet mevkinde forma giymiş Fransız ünlü eski futbolcu. 1995 yılından itibaren oyunculuk yapmaktadır.

Cantona, 1987-1995 yılları arasında Fransa Milli Futbol Takımı formasını 43 kez giymiş ve 20 gol atmıştır.

Futbol sahası dışında da farklı bir stili olan Éric Cantona, futbol oynadığı dönemde dahi kendine ait tiyatro grubunda oyunlara çıkardı. Futbolu bıraktıktan sonra pek çok sinema filmlerinde rol almaya başladı. 2006 FIFA Dünya Kupası öncesi spor markası Nike’in öncülüğünü yaptığı “Joga Bonito” (Portekizce: Güzel oyna) kampanyasının reklamlarında sözcü olarak görev aldı. Nike’ın 2006 yılında başlattığı reklam kampanyasında Ronaldo, Ronaldinho, Thierry Henry, Cristiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimovic ve Wayne Rooney, gibi yıldız isimlerin yanısıra Cantona da yer almıştır. Akımın amacı dünyanın her yerinden yetenekleri bir noktada buluşturmaktır.

Filmografisi

* 1995 – Le bonheur est dans le pré,
* 1995 – Eleven Men Against Eleven,
* 1998 – Elizabeth,
* 1998 – Mookie,
* 1999 – Les enfants du marais,
* 2001 – La grande vie!,
* 2003 – L’Outremangeur,
* 2005 – La vie est à nous,
* 2005 – Une belle histoire,
* 2009 – Looking for Eric,


From Ken Loach’s 2009 film Looking for Eric, starring Eric Cantona and Steve Evets.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz