Mahsa Vahdat & Coşkun Karademir’in “Endless Path” adlı albümü

“Yüzyıllar öncesinden gelen güçlü ruhani hikayeler, şiirler, melodiler Mevlana ve Yunus Emre ile Norveçli görsel sanatçı Emanuel Vigeland’ı bir araya getiren bu projede hayata geçiyor. İran’ın en önemli seslerinden Mahsa Vahdat ve Türkiye’nin bağlama ve kopuz ustası Coşkun Karademir, üç sanatçı arasındaki bu karşılaşmaya, 14 saniyeden fazla süren yankıların eklendiği Oslo Vinderen’deki Vigeland’ın görkemli mozolesinin duvarlarının etrafında kelime ve seslerin yankıları arasında bir nevi aracı oldular.

Yunus Emre de ayni donemde Anadolu’da yaşamış ve şiirlerini ilk kez Türkçe olarak yazan şair olmuştur.
Bu özgür dimağların ayni özgürlük ve insanlık temalarını işleyerek fikirlerini paylaşması, sürekli değişen yöneticilerin, yükselen , düsen ulusların, krallıkların döneminde bir nevi Rönesans oluşturmuştur.
Tüm temalar insan kalbi, sonsuz yolu, hepimizin Sevgili’nin lütfu ve sevgisine özgürce ve aracısız ulaşması ve Sevginin dünyanın en önemli yaratılış kaynağı olduğu yönündedir.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Norveçli ressam Emanuel Vigeland (1875-1948), Oslo’daki güzel mozolesini süsleyen fresklerinde de benzer fikirler işlemiştir. Sanatçının kendisine saygı için eğilerek tek bir girişten girilen ve fresklerin korunması için kontrollü bir karanlıkta tutulan odada, sanatçıların birbirlerini görmeden ve güçlü yankı nedeniyle müzik dışında fazla iletişime geçmeden; birbirlerine yakın ama uzak, çevrelerinde insan hayatinin tüm evrelerini anlatan fresklerle çevrili bir şekilde içlerine döndükleri bir ruhani halinin etkilisiyle canlı olarak kaydedilmiştir.
Burada, insan hayatının tüm yönleri, etkileyici akustiğin, Fars ve Anadolu kültüründen iki mistik usta tarafından müzik ve şiirlere sonsuz bir çerçeve kazandığı yüce bir odanın duvarlarında bir kutlama yaşanmıştır.” [Tanıtım metninden]

Mahsa Vahdat & Coşkun Karademir -Endless Path

 1. Bu çayırda çiçekler olsun
 2. Aşk neyledi
 3. Sonsuz okyanus
 4. Gel dosta gidelim gönül
 5. Göster yüzünü
 6. İşidin ey ulular
 7. Aşkın isyanı
 8. Ölmezem gayrı
 9. Bahçemi güldür
 10. Göçtü kervan
 11. Beni bırakma

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz