Kötüye Beddua, Acıya Ağıt: Doğan Çelik ve ilk albümü: “Zewt” cafrande.org’ta

0
143

Sırrı Süreyya Önder: “Anadilinizi seçemezsiniz. Ama onunla anlatacaklarınız, anadilinizin içinden çıktığı tarihin yaralarını sarabilir, acılarını dindirebilir. Doğan Çelik, Zazaca’yla tarihin ve müziğin çeperini deliyor. Müziğin modernist kirliliğini, yerellikle deliyor. Üstelik genç bir bilgeliği dinliyorsunuz. Sözünü sakınmayan bir ozanı.

Bu anlatı ben’in öne çıktığı günümüz anlatısını aşıyor. Hikayesi hepimize yanlış anlatılmış coğrafyanın müziğini, üstünde gezinerek anlatıyor Doğan Çelik. Zazaki’nin ifadedeki gücü, belli ki tarihin onun üstünde uyguladığı zulümle ilgili, Çelik’in ifade zenginliği ise bu hikayeyi yalnızca bir ozanın doğru anlatabileceğinin kanıtı. Anadilinin etrafında nöbet tutan sözler ise Dersim’in haysiyetli çocuklarının hikayesine çok yakışıyor. Sözün söylenişi, hikayenin yerelliğiyle mesajın evrenselliğini birleştiriyor.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Dersim’in üstünde dolaşan bir kelebek. Dinledikçe size Dersim’in anlatılmamış hikayesini anlatıyor. Dağların ortasında kalmış yarı epik bir hikaye bu. Dersimî bir ozan geleneğini açıkça hissediyorsunuz albüm boyunca. Doğan Çelik, dilin hakimi olmasının ötesinde, öykünün de yazarı olarak gerçek hakimi. Ama bir kelebek kadar güçsüz ve bir o kadar da geniş bir açıya sahip topraklarına bakarken.

Bir beddua da olabilir insanın sözü, yaratıcısına ve yaratılışına bir yakarış da. Sözü nasıl söylediğiniz, söz için neyi kullandığınızdır mühim olan. Doğan Çelik, kendi sözünü söylüyor. Susturulmuş bir dili susmuyor, anlatılmamış bir hikayeyi anlatıyor. Bunca zıtlığın arasında bazen bir kelebek oluyor bazen mezar başına yolluyor bir kuşu. Beddualardan ağıtlara bir yolculuk bu. Kara bir bahtsızlık öyküsü de diyebilirdik buna,başka şeyler de. Ama Doğan Çelik halkının yaptığını yapıyor. Dersim’in kelebeği nasıl koruyorsa Dersim’i, öyle koruyor kendisinin ve Dersimliler’in alemini. Kaderinin de geleceğinin de adını kendisi koyuyor.”

Doğan Çelik -“Zewt ” (Beddua) Albüm İçeriği:

1. Xırabo
2. Zewt
3. Çerçi
4. Bewaxt
5. Hırame Dina
6. Venge Deci
7. Behzat
8. Le Yare
9. Qırasiye Bekeşiye
10. Perperike Dersimi
11. Zerya Mı
12. Laye Vıle Mı

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz