ERDOĞAN EMİR’İN SON ALBÜMÜ “BAVOK”: “USAR NAO AMO VERE CEBERDE”

1

Beref ve Sad albümleriyle kendine has bir dinleyici kitlesi oluşturan Erdoğan Emir’in yeni albümü “Bavok” (2022) altı yıllık aranın ardından Kalan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşuyor. 10 şarkıdan oluşan albümde Dersim bölgesinin sosyolojik yapısını melodilere aktaran Erdoğan Emir’e vokallerde Ahmet Aslan (Dere Emirxane) ve Ali İnsan (İnsane Kamil) eşlik ediyor.

Alekka Asm Stüdyosu’nda kaydedilen Dersim folk müziği türündeki albümde akustik, klasik, bas gitar ve kopuzda Mehmet Ali Edis, perküsyonda Ömer Arslan ve Hüseyin Özdoğan (Fadike), kemanda Şaban Gölge, çelloda Muhittin Darıcı, rebapta Özgür Çelik, ney ve flütte Serdar Kastelli, akordeonda Rustam Mahmudov, piyano ve tuşlu çalgılarda Mehmet Ali Edis ve Rustam Mahmudov (İnsane Kamil) yer alıyor. Albümün kapak illüstrasyonu ise Valeriane Leblond imzası taşıyor.

Alternatif link >>

Mix ve mastering’i Ertan Keser tarafından yapılan Erdoğan Emir’in çalışması, Dersim bölgesi klasik bestelerini, etnik halk müziğinin karakteristik melodik kalıplarına ve tanınabilir ton aralıklarına ve süslemelerine dayandırarak yeniden canlandırma ve ayırt etme fikriyle ortaya çıktı. Albüm, Emir’in şarkılarının dışında Dersim’in klasikleri arasında görülen Kırmanci (Zazaca) şarkılar ve çok az dile gelmiş şarkılarla tamamlandı. Dört ana tema üzerine belirlenen seçki, hem geçmiş yüz yılda aşk ve sevda şarkılarını hem de yaşanan tarihsel olaylar karşısında dönemi ele alan şarkılardan oluşuyor.

Erdoğan Emir: “Uzun zamandır üzerinde çalışıp emek verdiğimiz ve prodüktörümüz KALAN Müzik’in sahibi Hasan Saltık’ın vefatı sebebiyle beklettiğimiz yeni albümümüzün sonuna geldik. Albüm bu kez kendi şarkılarımız dışında Dersim’in klasikleri arasında görülen Kırmançki (Zazaca) ve çocukluk şarkılarımın yanı sıra çok az dile gelmiş şarkılarla tamamlanmış bir albüm. Hem dilin yapısını ve ruhunu temsil etmeleri itibarıyla hem de her biri kendi dönem hikayelerini ele alma yöntem ve biçimleriyle çok şey ifade ediyor. Dört ana tema üzerine belirlediğimiz seçki, hem geçmiş yüz yılda aşk ve sevda şarkılarını, hem de yaşanan tarihsel olaylar karşısında dönemi ele alan şarkılardan oluşmaktadır. Elbette inanç ve folklor, bir toplumun sosyal yaşamına yön veren en önemli unsurlardır. İnancın felsefesini toplumun yaşam ritmine tercüman şarkılarıyla bir albüm tamamlandı.
Bilgi ve ilginize. Sevgilerimle. Değerli emekleri için kıymetli dostlarım ve Kalan Müzik ailesine sevgilerimle…”

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz