Ziyaddin Doğan ‘Ti Zerê Mina’ albümüyle cafrande.org’ta

Elazığ’ın Palu yöresine ait şarkı ve ağıtları 2007 yılında ilk albümü ‘Ti Zerê Mina/Sen benim yüreğimsin’ de biraraya getiren Ziyaddin Doğan, bu albümle yıllardır özlemini çektiği hayalini gerçekleştirdiğini söylüyor.
Albüm, biri Türkçe biri Kurmanci on tanesi ise Zazaca (kırmacki) olmak üzere toplam 12 şarkıdan oluşuyor. Albümde yer verdiği eserlerin altı tanesinin bestesi kendisine ait. Ayrıca kalbimizin kızıl zazası Rençber Aziz ’e ait bir parça da albümde yer  bulunuyor. Ağırlıklı olarak ‘Ti Zerê Mina’ da bağlama kullanan ozan, kavalın yanı sıra bas gitara da yer veriyor.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Elazığ’ın Palu ilçesine bağlı Xeylan’da dünyaya gelen Ziyadin Doğan, 1987’de ailesine yönelik siyasi baskılarından dolayı Elazığ’a göç etti. iki yıl sonra ise Almanya’ya politik mülteci statüsüyle yerleşti. Koma Rahşan bünyesinde de 14 yıl boyunca müzik çalışmaları yürütten sanatçı grubun dağılmasından sonra solo çalışmalara yöneldi.

Doğan, ilk albümü  ‘Ti Zerê Mina’ nın mükemmel olmadığını, “Mutlaka eksikleri var ama şu anda bu albüm içime sinmiştir. Bu anlamda rahatım. Bu albüm ile halkımıza bir hizmet sunabilmişsem bu benim için en büyük mutluluktur” diyor.

2 Yorumlar

  1. Ziyaddin Doğan müziğindeki farklı tınılarla Zazaca’yı yaşatmaya çalışan değerli sanatçılarımızdan bir tanesi. Umarım yeni albümünde de bu değerleri yaşatmaya devam eder. Başarı dileklerimle…

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz