Koma Wetan “Ensturmental” albümü – Kerem Tahar Gerdenzeri

Koma Wetan, Kafkaslar’da (Gürcistan) yaşayan üçü Yezîdî Kürdü biri Ermeni olan dört gencin 1973 yılında bir araya gelerek kurdukları ilk Kürtçe rock müzik grubudur. Önceleri kendi ortamlarında eğlenmek amacıyla çalmaya başlayan gençler daha sonra grup kurmaya ve dışarıda çalmaya karar verdi.

Kendileri gibi Kafkaslar’da yaşayan Mîkaîlê Reşîd, Karlênê Çaçanî, Eliyê Îsko, Ordixanê Celîl ve Latifî Husret gibi Kürt şairlerin şiirlerini bestelemeye başladılar.

Albümün aslına buradan grubun yaşayan tek üyesinin yeniden çalarak kaydettiği albümü aşağıdan dinleyebilirsiniz.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

İlk yıllarında enstrüman sıkıntısı çeken grup, o dönemde Gürcistan Komünist Partisi Merkez Komitesinde çalışan Keremê Anqosî adındaki bir Kürt aracılığıyla devletten enstrüman alabildiler. Grup 1978 yılında Gürcistan’da gerçekleştirilen bir müzik festivaline davet edildi. Festival tüm Sovyet cumhuriyetlerinde naklen yayınladı. Gürcü televizyonu grupla ayrıca özel bir program da düzenledi. Bu festivalde büyük ilgi görüp dereceye giren grup plak çıkarmaya karar verdi. 1979 yılında grubun ilk albümü Bayê Payîzê’nin (Sonbahar Rüzgârı) demosu (fonogram) yapıldı. Albüm, Moskova’daki Sovyet Kompozitörleri Komisyonu’ndan geçtikten sonra 1989 yılında Melodiya plak şirketi tarafından Tiflis’de yayınlandı. Grup ilk plağın gelirlerini 1988 yılındaki Halepçe Katliamı için düzenlenen yardım kampanyasına bağışladı. Plak kapağının üzerine de “Bu plaktan elde edilen gelir Halepçe’de zarar görenler için Londra’da açılan banka hesabına aktarılacaktır’ ibaresi yazıldı.

Kerem Tahar Gerdenzeri
Kerem Tahar Gerdenzeri, Sovyetler Birliği’ndeki ilk Kürtçe rock müzik grubu olan Koma Wetan’ın kurucularından.
Gerdenzeri, 1952 yılında Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Tiflis kentinde dünyaya geldi. Küçük yaşlarda bass-gitar eğitimi aldı. 1974 yılında rock müzikle tanışan Gerdenzeri, 1976 yılında bir grup arkadaşı ile birlikte Koma Wetan grubunu kurdu. Grubu için sözler yazdı. Katıldıkları bir festivalle adlarını duyuran grup, 1979’da “Baê Paîzê” adlı plağı çıkardı. 1991’de grup dağılınca Gerdenzeri Moskova’ya taşındı. 1998 yılında ilk solo albümü olan “Azadi”yi çıkardı. 2001’de ise “Hawar” albümünü çıkardı. Gerdenzeri daha sonra “Sitranên Kerem T. Gerdenzerî bi Orkestor (2001) ve “Sitranên hilbijartî ji alboman Kerem T. Gerdenzerî” (2002) albümlerini çıkardı. Beş çocuk babası olan Gerdenzeri, hala Moskova’da yaşamaktadır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz