İlk Kürtçe rock müzik grubu Koma Wetan ve SSCB’de çıkan ilk albümü “Azadi/ Özgürlük”

Koma Wetan, Kafkaslar’da yaşayan 4 gencin 1973′ yılında bir araya gelerek kurdukları ilk Kürtçe rock müzik grubudur. Önceleri kendi ortamlarında eğlenmek amacıyla çalmaya başlayan gençler daha sonra grup kurmaya ve dışarıda çalmaya karar verir. Sonrasında kendileri gibi Kafkaslar’da yaşayan Mikaili Reşit, Karlini Çaçan, Aliyi İsko, Ordixane Celil, Latifi Hüsret gibi Kürt şairlerin şiirlerini bestelemeye başlar. 1978 yılında Gürcistan’da bir müzik festivaline davet edilir Festival Gürcü televizyonlarında naklen tüm SSCB coğrafyasında yayınlanır aynı zamanda televizyon grupla özel bir program yapar. 


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Bu festivalden sonra grup olarak kendilerine olan güveni artar. O günün şartlarında albüm yapmak çok zor bir iş olsa da fikri belirmeye başlar. Sonunda tüm zorluklara rağmen albüm yapılır ama Yeniden Yapılanma Dönemi’nde (Prostroika) kadar basımı ve dağılımı gerçekleşmez.

Grubun ilk albümü ‘Azadi’ önce Gürcistan kompozitörler grubu tarafından daha sonra Sovyet Kompozitörler Birliği Komisyonu tarafından onaylanınca albümün basımına geçilerek SSCB’de satışa sunulur.

‘Grup üyelerinden Gerdenzeri: “ Azadi albümü yayınlandıktan sonra komisyon gelirleri almamız için bize bildirimde bulundu Ama 1990’lardı ve Halepçe Katliamı henüz olmuştu. Katliamda zarar görenlere yardım amacıyla Londra’da bir hesap numarası açılmıştı. Biz de plaktan gelecek gelirlerin bu hesap numarasına aktarılmasını istedik. Bu kararımız sonucu plakın üstünde ‘Bu plaktan elde edilen gelir Halepçe’de zarar görenler için Londra’da açılan banka hesabına aktarılacaktır’ ibaresi yer aldı. Böylece 11 şarkıdan oluşan ilk rock müziği albümü, anlamlı bir yer de edindi” diyor.

GERDENZERİ KİMDİR?
1952 yılında Gürcistan’ın Tiflis kentinde dünyaya geldi. Küçük yaşlarda bass-gitar eğitimi aldı. 1974 yılında rock müzikle tanışan Gerdenzeri, 1976 yılında bir grup arkadaşı ile birlikte “Wetan” grubunu kurdu. Grubu için sözler yazdı. Gürcistan’da katıldıkları bir festivalle adlarını duyuran Wetan, 1979’da “Baê Paîzê” adlı plağı çıkardı. 1991’de Wetan grubu dağılınca Kerem T.Gerdenzeri Moskova’ya taşındı. 1998 yılında ilk solo albümü olan “Azadi”yi çıkardı. 2001’de ise “Hawar” albümünü çıkardı. Gerdenzeri daha sonra “Sitranên Kerem T. Gerdenzerî bi Orkestor (2001) ve “Sitranên hilbijartî ji alboman Kerem T. Gerdenzerî” (2002) albümlerini çıkardı. Beş çocuk babası olan Kerem Tahar Gerdenzeri hala Moskova’da yaşıyor.

21 Yorumlar

 1. sevgili site kurucuları…koma wetan’a nasıl ulaşabilirim,acaba yardımcı olabilirmisiniz?
  teşekkürler.

  Cvp:
  Yanılmıyor isek gruptan bir kişi yaşıyor, ama nasıl ulaşılır bilmiyoruz.

 2. ben dokus senedir bu şarkıları hep radyodan dinlerdim ama koma wetanın süyledihini bilmiyordum geçen gün tv de gürdüm kendisini tabi isminide ve hep internet üzeri dinlerim gerçek ten teprik ederim

 3. bu kadar güzel sözlerin ardından ne yazılır gerçekten mütiş mutluluk duydum emeği geçen arkadaşların emeğine yüreğine sağlık.
  biji KOMA WETAN.

 4. Bu güne kadar dinlemiş olduğum mükemmelin ötesinde olan bir müzik sesinize yüreyinize sağlık heval gellek sıpas.. kurdi dilin ne kadar muazzam bir geçmişi olduğunu yansıtıyor bizlere..Gerçekten az bile yazmışız bu güzelim eserlere. .Dinleyici heva lere iyi vakitler geçirmek dileğiylen.

 5. mûzîkên we grûp zaf xweşê…ez pir kêf xweş bûm.sipasdikim ji koma cafrende re ji bo hîzmetê girîng.
  berî her tiştî ew dîvetê ku hezar caran sipasdikim ji egîtên Kurden kafkasî re.

  Cvp:
  Gelek spas Rojhat.

 6. min qederê niv saet berê dengê wî kome bihist u gelek kefxweş bum ma ez şeş mam çawa min heta niha wi kome nebihisti bum. muzîka wan gelek başe gelek sipas ji were zor sipas.

 7. ben sercan 18 yaşıdayım. digorda dogdum koma wetanı abim sayeside tanıdım ve sevdim. yasasın elegez yasasın koma wetan

 8. parçalarınız
  insanı çoşturuyorsunuz
  bize böyle güzel bir müzik dinlettiğiniz için çok teşekür ederiz

 9. hani insanın içinde bir duygu vardır heyecanlı ve biraz ürkek birazcıkta saklı.dillendirmeyi fazla istemezsin eskiyipte unutmamak için hep biraz bilmek ama tam olarak bilmemek ve tutmak aslında tutmamak parmaklarının ucunda bulmak ve peşinde koşmak yakalama umuduyla koşmak.bunu dinlemek harika inan bana huzur veriyor.sizi saygıyla selamlıyorum.

 10. zahmetleriniz ve emekleriniz için teşekkür edeiim … hepimiz aynı toprağın tohumlarıyız sercan seni seviyorum

 11. zahmetleri ve emekleri için sonsuz teşekkürler yaşasın koma wetan yaşasın sercan boğuşlu

 12. bu siteyle tanıştıktan sonra meğerse ben bu güne kadar internette boş boş dolanmışım hissi uyandı bende gerçekten tebriklerimi sunuyorum ve takişpçisi olacağımın sözünü veriyorum teşekürü de bir borç kabul edin lütfen…

  Cvp:
  Teşekkürler young mezopotamian
  İlgi ve övgülerinize laik olmaya çalışıyoruz.

 13. MUHTEŞEM BİR ALBÜM İNANIN ANLATMAYA KELİMELR YETMEZ… DÜŞÜNEBİLİYORMUSUNUZ YIL 1973 VE BÖYLE BİR ALMÜN O ZAMAN ALBÜMÜ ALMIŞTIM ÜSTÜNE MUZİGA KURDİA MODERN DİYE YAZILIYORDU ARADIM BULAMADIM 1 AY EVVEL BULDUM MEĞER KOMA WETAN OLARAK YENİDEN İSİMLENDİRİLMİŞ HALEPÇE KATLİAMINDAKİ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN…

 14. Bu grup bence kürt rockun temel taşların dan biri gerçekten candan tebrik ediyorum bizi bu zefkten mahrum brakmadıkları için onlara şükranı bir borç biliyorm….. ZOR SPAS…

 15. Daha bugün tanıma fırsatı buldum, daha önce neden tanıyamadım diye de hayıflandım.
  Gerçekten rock söylüyorlar.

 16. silav jı egiten müzika kurdi re.bıla dost u dıjmin bibinin ku çand u hünere ev e.ÇAND U NÜNERA KUDAN HÜNEREK QEDİM U ANTİK E.

 17. Bu siteyle karşılaştığım için çok mutluyum.. Sitede emeği olan herkesten Allah razı olsun.. her kültüre ait şarkıyı burada bulabiliyoruz.. Kıyıda köşede kalmış şarkılara bile buradan çok rahat ulaşabiliyoruz..
  Gelek spas dikim..

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz