Denbej Şakiro’yu online dinle (10 albüm 100 Stran)

Dengbej olarak Şakiro, klasik klam ve stranların geçmiş ve geleceği için derin bir zenginliğe sahip önemli köşe taşlarından biridir. O sadece halk arasında değil bibirini rakip olarak gören dengbejler içerisinde de sevilip saygıya değer görülmüştür. Misal ünlü dengbêjlerinden -aynı zamanda Koma Şîrvan’ın da kurucusu olan- Kazo, ‘Şahê Dengbêjan’ (Dengbêjlerin Şahı) olarak adlandırdığı Şakiro ile yaptığı bir mülakatta:

“Yeryüzünde bugüne kadar gelmiş geçmiş dengbêjlerimiz içinde Şakiro ilk sırada yer almazsa, mutlaka ikinci sırada kendisine yer bulur… Bir öğün beraber kaldık ama bu yarım günlük süre zarfında büyük bir ‘awaz’ ile beraber olduğumun farkına vardım. Sıcak kanlı ve hoşsohbet birisi idi. ‘Dîwanbir’ (Geniş oturumları yöneten kişi) olduğundan, bulunduğu bütün topluluk ve divanları idare edip yönetirdi…!” diyerek sevgisini gösteriyor.

Alternatif link 

Öte taraftan Dengbêj Zahiro ise Şakiro için: “Şakir, dünya tatlısı biriydi. Gözümdü o benim. Diwanxane ve civatların adamı, Sercivat ve Serbêjeydi. Birçok dengbêj gölgesinde kaldığı için onu kıskanırdı. Oysa dostlarını severdi. Allah’ın rahmeti üzerine olsun. Hepimizden daha iyi ve daha dengbêjdi…” diyor.

Şakiro sadece Türkiye Kürtleri arasında tanınan bir dengbêj değil, Kürtçe konuşanların olduğu her yerde ‘delalê ber dilan’/Gönüllerin Sultanı sıfatına laik görülmüştü. Mesela İran Kürtleri arasında Şakiro bir efsane olmakla birlikte, yaşamı onlar için farklı kılan önemli bir etkendi. Urmiye’den tutun, Senendec, Mehabad ve Kirmanşah’a kadar, özellikle kırsal kesimlerde insanlar birkaç ‘Soran’ Goran”bêj ile beraber Şakiro ile yatar Şakiro ile kalkardı. Aslen Urmiyeli olan Gazeteci İkram Balekanî, Şakiro’nun İran Kürtleri arasında ne anlama geldiğini şu sözlerle dile getiriyor:
“Her Kürdün evinde mutlaka Şakiro’nun kaseti vardır. Ben bile onun kasetleri ile büyüdüm. O doğudakiler için Kewê Ribat/ Rabat Kekliğiydi. Her ne kadar ünlü dengbêj ‘Xalê Birê’ Urmiyeli idiyse de, Şakiro kadar sevilip sayılmıyordu. Kısaca o, sevdalı gençlerin derdine derman; yaşlılar içinse bir efsaneydi…”

Her ne kadar dengbêjler birbirlerini sevmez ve sürekli birbirlerini karalayan profiller çizse de, doğrusu bu sav Şakiro’ya karşı olan sözlerde geçerliliğini yitiriyor. Buna çarpıcı bir örneği de Garzan’ın güçlü sesi Dengbêj Salihê Qubînê’den verelim:
“Ölümünden sonra klamlar öksüz kaldı. Ondan sonra onun klasında izini takip edecek dengbêjlerin çıkacağına inanmıyorum. klamlarını iki ‘hawîn”‘ (hahî hahîîî) üzerinden söylerdi. Bu tarzda klam söyleyen çok az dengbêj var…”

1996 yılında kılam ve stranlarını geride bırakarak aramızdan ayrılıp gitmeden önce kendisiyle görüşmek isteyen gazeteci Rahmi Batur’un mülakat teklifini reddetmiş, sorularını cevapsız bırakmıştı. Bunun sebebini ise:

Kürtler, dengbêjlerine sahip çıkmıyor. Bir Veysel (Aşık Veysel) vardı. Ona sahip çıkıldı. Ama bir Reso’muz vardı, hepimizin ustası… Aç öldü..!” diyerek tepkisini dile getirmişti. (K: Salih Kevirbiri)

Şakiro,büyük dengbêj Evdalê Zeynêve Reşo’dan sonra gelen, güzel bir sese sahip olmasından dolayı, halk tarafından ‘Kewê Rıbat’ (Rabat Kekliği) adıyla anıldı. Ünlü bir klasik kürt müziği sanatçısı Şakiro (Şakir Deniz) Kürtçe’nin konuşulduğu bütün bölgelerde tanınmış, büyük dengbêj Reso’nun ‘şagirt’ (öğrenci) olup eğittim almıştır.
Her ne kadar halk arasında Erzurum Karayazılı olarak bilinse de, o aslen Ağrı Patnoslu’dur ve ‘Şakirê Mezin’ ya da babasından dolayı ‘Şakirê Bedîh’ olarak da tanınıyor. (Belki gereksiz bir bilgi ama -meraklısı için- Şarkıcı Özcan Deniz’in amcası olduğunu belirtelim) Bilindiği gibi Dengbêj’ ya da başka bir söyleyişle ‘Goranibêj’lerin Kürt halkı üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Artık bugün yüzlerce aydın ve dil bilimcisi tarafından da dile getirildiği gibi Kürt kültür, edebiyat ve dili dengbêj’lerin sayesinde ayakta kalmış ve yok olmaktan kurtulmuştur. Bu söz avcıları, Mezopotamyanın resmi olmayan halk tarihini, acılarını, aşklarını ve savaşlarını ezberlerinde tutan, bir çeşit canlı tarih ve kültür elçileridir.

Halk Arasında sevilen diğer dengbejler

Evdalê Zeynikê, Karapetê Xaço, Şeroyê Biro, Egîdê Cimo, Feyzoyê Rizo, Reşidê Baso, Egidê Tecîr, Neçoye Cemal, Mecidê Sileman, Susika Simo, Zadina Şekir, Belgia Qadir, Hesen Zîrek, Kawîs Ağa, Tehsîn Teha, Eyaz Zaxoyî, Salih Amedî, Tayar Tofîq, Erdewan Zaxoyî, Ahmad Shamal, Ali Mardan, Şakiro, M.Arif Cizrawî, Mirado, Meryemxan, Eyşe Şan, Reso, Salihê Qubînê, Mahmud Kızıl, Hesen Cizrawî, Cemîlê Horo, Fadilê Kufrawî, Abo, Abdulkadir Kızılkaya, Salihê Şirnexî, Seydayê behra, Hevranê Ereb, Remezanê Ereb, Necmedîno, Nezîro, Mahmudê Hesê, İzzedîno, Hıdıro ve Husênê Omerî, Reşîdo, Ekremo, Şikriyê Fafî, Rifhetê Darî, Kerem ê Kor, Reşid ê Baso, Mehmûd Baran ve Keremo

238 Yorumlar

 1. Dilimizi ve kültürümüzü şakıro gibi günümüze kadar taşıyan bütün dengbejleri saygıyla anıyorum
  Herkes roman, şiir ve müzikle kültürümüzü sonraki kuşaklara iletmeye çalışsın. çalışsın ki buraya kadar gelişi boş yere olmasın kimsenin gölgesinde kayıp gitmesin.
  teşekkürler.

 2. MUŞLUYUM 27 YAŞIMDAYIM 100 YAŞINADA GELSEM BU PARÇALARDAN VAZGEÇMEM
  SAYGILAR..!!

 3. Ben 36 yasındayım bu stranları dinleyınce aklıma babam gelıyor çunku o hep bunları dınlıyordu. Şimdi bende çok sevıyorum daha çok dinliyorum dengbejlerimizi
  saygılar

 4. ben böyle parça sevmezdim ama babam bana dinlemesini bil dedi anlamını anlayacaksın dedigini yaptım gerçeten öylemiş şimdi vaz gecemiyorum demeki bunu le le lo lo orarak bakmayacaksın dinlemesini ögren sende vazgecemeyeceksin

 5. kendi müziğimize ve kültürümüze sahip çıkalım bunlar bizim sözlü tarihimizdir bu anlamda herkesin duyarlı olasını bekliyorum

 6. aydınlık karanlık,ölüm yaşam,özlem kavuşma,aşk hüzün…gibi birçok farklı duygu çoşkunluğunu birarada yaşatıyor…aynı zamanda bir halkın sözlü beleği olma özelliğini de taşıyor dengbejlik.büyük bir keyif alarak dinliyorum.iyki kürtçe biliyorum yoksa bu çok özgün kültürel zengillikten mahrum kalırdım…

 7. MÜZiĞİN ANLAMI ÇOK DERİNDEDİR ONUN İÇİN DERİN DİNLEMEK VE DÜŞÜNMEK İNSANA ÇOK ŞEY ANLATIR. GEÇMİŞİMİZ VE KÜLTÜRÜNÜMÜZ BÜYÜK BİR KÜTÜPHANEDİR. VAZGEÇMEYİN BU MÜZİKTEN HERKES KENDİ MÜZİĞİYLE GURUR DUYAR. BIRAKIN BİZDE KENDİ NÜZİĞİMİZLE GURUR DUYALIM
  HERKESE SAYGILAR
  İNSANLARA SAYGI DUYARSANIZ SİZE DE SAYGI DUYULUR

 8. Evet Sanırım söyLedikLerinizde hakLıSınız bende vaz geÇemiyorum ve öSteLik Çok severek dinLiyorum Bu Dünyaya böyLe bi Ses bir daha geLmez Bunuda ekLiyim Unutmadan Çok anLamLı Ve GüzeL ŞarkıLar bunLarı anLamak iÇi iyi dinLemek Gerek SayGıLarımLa Vedat ben mu$tan 1071 Liyim

 9. SeLamLar Ben mu$tan ßaGer Çok Severek ve SayGı duyarak dinLiyorum böyLe bi Ses bundan Sonra Dünyaya Zor geLir SayGıLarımLaa.!!!

 10. Değerli üstad, seni saygı ile anıyoruz.Yerini doldurmak imkansız.Yüreğimizdesin……

 11. DEWRANE DEWRANE HERI BÜYÜK USTA ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANIN CENNET OLSUN SENİ TANIMAK DİNLEMEK VE ANLAMAK SENİN KIYMETİNİ BİLMEK İÇİN SENİ DİNLEMEK LAZIM SANA ANCAK BÖYLE DEĞER VERİLİR. ARKADAŞLAR HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM SİZ NE KADAR KENDİ DİLİNiZDEN MAHRUM BIRAKILDINIZSANIZ BAŞKA İNSANLARIN DİLİNE SAYGI DUYUN SAYGIYI VERİRSEK SAYGIYI ALIRIZ UNUTMAYIN KUZU ME DİYOR İNEK MÖ DİYOR TAVUK GIDAKLIYOR HERŞEYİN Bİ LİSANI VAR BİZİMDE LİSANIMIZ KÜRTÇE BIRAKIN KENDİ DİLİMİZİ SÖYLEYELİM

 12. welle çı bejım pısmam.that sound best off the world.te sehet xwesh dengbeje nemır şakıro.denge te dıle mıriyan sax dıke.özcan deniz senin mezar taşına kurban olsun işalllah.yanında ki magazin kızlar da paspas olur işallah cenette ki köşkünde .:)

 13. Arkadaşlar denbej şakironun sesinin çalgıyla beraber söylediğini farz etseniz böyle bir ses yoktur. Bir kaset çıkartılırken seslerdeki cız sesleri yok edilerek hazırlanıyor ama bu parçalarda öyle bir durum söz konusu değil (herhangi bir teyiple tamamen doğal haliyle kaydediliyor). Eğer olsaydı Şakiro dünya çapında tanınan bir sanatçı olarak gündeme gelirdi.Allah rahmet eylesin biz ailece onun parçalarını dinliyoruz

 14. şakıro öyle biriki hiç bir müzik aleti olmadan böle bir performans çikarmak her babayiğidin yapabilecegi bir iş değildir üstelik saatlerce hiç durmadan sölüyor.
  Biz ailece onu çok seviyor ve dinliyoruz hezer rehmet jı tera şakıro

 15. Bellek ile sesin muhteşem sentezini yakalamak gibi bir yeteneğe sahiptir ve ona verilen “Şahé Dengbejan” ünvanını hiçbir dengbej dudak bükerek karşılamamıştır. Belki bu müziğe yabancı olanlar Şakıro’nun dünya standartlarında bir sese sahip olduğu fikrimize gülüp geçiyorlar;ancak unutmayalım ki böyleleri dünyaca ünlü opera sanatçılarına, Pavorotti’ye de gülüp geçen tipler. Demek istediğim şu:Meyveli ağaç taşlanır. Bize düşen görev ise bu eşsiz meyveleri bize sunan koca çınarı sahiplenmek ve yaşatmaktır. Uzun zamandır hiçbir müzik beni Şakıro’nun kılamları kadar etkilemiyor. Onu tanıma ve dinleme fırsatı bulabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.

 16. SÖZLÜ EDEBİYATIMIZIN VE KÜLTÜRÜMÜZÜN EŞSİZ HAZİNELERİNDEN BİRİ OLAN BU SESE SAHİP ÇIKMAK ÜSTAD ŞAKİRO ŞAHSINDA DENGBEJ KÜLTÜRÜNÜ KORUMAK, KAYBOLMA TEHLİKESİYLE KARŞIKARŞIYA OLAN BU MİRASI MUHAFAZA ETMEK VE NAZARA VERMEK HAMİYETPERVER HER BİRİMİZİN YEGANE GÖREVLERİNDEN OLMALIDIR.

 17. te xızmeteki mezın jı gelê xwere kıriye û tu her cenneti yi.rehmet lı te be.

 18. dinleyip anlamamak bir tarafa sen hiç iç organlarının titrediğini hissetinmi veya insanlarımıza yapılan haksızlık ve zulmün aklına getirilmesini hayal ettin mi veya hani bazı olaylar karşısında tamamen bertaraf olup bittiğin oldumu bana sorarsan tarif edemem kardeşim

  hezar rehmet lı de mamoste şırin

 19. sakaryadan saygı ve hürmetlerimi sunarım bizleri sürgün memleketimize götürdün

 20. kars(digor)dan slm
  ŞAKİRO gibi bir dengbej yeryüzüne gelmez

  ALLAH RAHMET EYLESİN
  ailece saygıyla anıyoruz

 21. Yeryüzünde dengbejlik tarzı müzik sadece biz kürtlerin sahip olduğu bir müzik makamıdır. Dengbej=kürt halkı(sevinç,ayrılık,hüzün,yiğitlik,…..) işte dengbej bizi anlatıyor.dinleyin.söyleyin .yaşayın.yaşattın.gözlerinizi kapatıp o mekan ve durumlara gidin.sessizce mırıldanın.içinizde kıpırtılı bir çocuk oyun oynasın.yada yaşlı bir ninenin ağır ağır tasbih çekişini hissedin.sadece şakıroyu değil hepsini dinleyin farklı tattları tadın bu size mutluluk getirecektir….tüm dengbejlere sonsuz saygı ve teşekkürler. iiyiki söylediniz..iiyiki yaşadınız … iiyiki var oldunuz .ve var olmaya devam etmenizin dileğiyle

 22. BEN BU ŞARKILARIN İÇİND E DOĞUP BÜYÜDÜM BENİM İÇİN BU ŞARKILAR DEMEK ÇOK ÖNEM SAYILIR BENCE BU ŞARKILARI DAHA ÇOK DİNLEMELİ VE ÖNEM VERMELİYİZ VERMELİYİZ Kİ ŞARKILARIMIZ. FIKRA OLUP DİLLERDE SAKIZ OLMASIN(LE LE LOLO)

 23. ben elli beş yaşındayım kendi kültür ve dilimizin zenginliklerini yaşatan şakir denize minettarım.

 24. Yıllar önce söylenen bu dengbıjlık stranlar bize çok hafif geliyordu,yanı kadır kımetini bilmiyorduk,ama gerçek kültürümüzü bugüne getiren dengbıjlerimizdir,ölenleri saygıyla anıyorum, özellikle başkaleli dengbejlerden Evdi ve abdullah …. yaşayanlara saygılar …

 25. dengbeş şakro gibi bir dengbej gelmemiştit dunyaya saygıyla anıyoruz ağrılı doğan bulut

 26. ben karslı hanıfı dengabej sakıronun hastasıyım yuzlarboyunca bu boyle olacak herkes onu dınlemekten bıkmayacak onun mıras olarak bıraktıgı bestelerınden nemalanan utansınlar

 27. BEN VANDAN YAKUP.BENIM BUYUKLERIM HEP BENZERİ ŞARKILARI DINLERLERDI AMA BANA BIRAZ TUAF GELİRDİ.DİNLEDİKTEN SONRA ANLAMADAN DİNLEMEDEN TUAF DEMIŞTIM GERCEKTEN EŞİ BENZERİ BULUNMAYAN BİR USTA SES.ESERLERİ HEP YAŞASIN.HEVAL YAKUP

 28. selam sana şakıro….söylerken başka diyarlara gidiyom..ama aslında yerimdeyim ne diyim sana içimi parçalıyon…….allahımın sana vereceği en büyük ceza MERHAMET deryası olsun …SENİ RAHMETLE ANIYOR MEKANIN CENNETÜL BAKİİ OLSUN..amin

 29. gercekten çok süper bir ses RAHMETLE anıyoruz sıtranlarını dinledikce zevk alıyorum mekanı cennet olsun amin.

 30. seri avulî çı ka sa gıran jı bıbe vê paşî gelek keyf xweş bum her biji klamı dengbeja awaze ŞAKIRO

 31. BELKİ GÖLCÜKTE OTURUYOR OLABİLİRİM AMA HALEN SENİN ŞARKILARINLAYIM .AMA MUŞ.TOPRAKKALE KÖYÜNDENİM EMRAH ÖZMEN

 32. BEN VANDAN YAKUP. DENGBEJ ŞAKIROYU İNANKİ ZEVKLE DİNLİYORUZ MEKANI CENNET OLSUN HÜRMETLER

 33. bu ne ses yemin ederimki dünyadaki bütün sanatçılar birleşşe bunun gibi olmaz allah rahmet eylesin

 34. bu bir sanattır herkes söyliyemez şakiro gibi bir dengbej birdaha dünyaya gelmez

 35. selam ben kars merkez verimli köyde ayhan benim sizin şakiro’ya hayran kaldıgınız kadar bende hayranıyım şu an onunu eserlerin ustude çalışmakdayım belki onunu kadar şahane okuyamayız ama amaç onu hep yaşatmak saygılarımla denbej ayhano

 36. dil bir miletin kuşaklarına emanet ettiği en hassas mirasıdır bir bakıma tum değerlerin atasıdır anasını atasını sevmeyen dlinide sevmez insan duygularını geçmişin gizemini diline sahip çıkarak anlayabilir kişi her ne kadar başka bir dil konuşabilsede o dilin mizah ustası olsada ne şair olabir nede ozan evet şakiro yasaklı bir dilin ustası duygusal anlatıcısı serhat boyunun sevgilisi o diyarbekiri çok sevdiğini her zaman anlatıyor kurt dilinin homerosu o yasaklı kurt dilinin bilinmezi olmadı alışıla gelmiş dıvan geleneğini yıkarak daha buyuk oturumlar açtı her dil birden ortaya çıkmaz kayıp olursa bir daha geri gelmez
  ozanlar dilin kuşak aktarıcısıdır
  sevgiyle kalın gönlunuzde her zaman anadolu medeniyetlerinin bir sıcaklığı kalsın

 37. Bunlardan vazgeçilir mi? Bu bizim ana dilimiz biz ölene kadar kürdüz ve kürt kalacagiz. boyje dengbej sako ava gelk kurbana tebe sipas gelle kurdi

 38. yureğimzdekı bu derın saygıyı sevgıyı yaşanmış olan belkıde yeryuzunde hıc bı ırkın sahıp olmayacağı bı kullture sahıp olan bı ırkımın ferdı olarak şu an bıle kulağımda kulaklıkla dınlemış olduğum merhum dengbejımızı saygıla anıyorum allahtan rahmet dılıyorum ve son olarakta okumakta olduğunuz bu metını ist üsküdardan mehmet saygılarımla gelı hewalan

 39. İnsanların kıymetini ve büyüklüğünü anlamak için onların ölmesinimi bekleyeceğiz. Hep işte biziim en büyük kaybımız bu kıymet bilinecekse saygı duyulacaksa ölmesini beklemeyin. Şakıro’yu anlatmak ise buna kelime bana da zaman yetmez ona allahtan rahmet dilerim mekanı cennet olsun inşallah. Herkese saygılar

 40. Harika bir ses ve yorum,kürtçenın günümüze kadar gelmesının en büyük destekçileridir dengbejlerimiz. Sanatçılarımızın debgbejliğe sahıplenmeli halkımız desteklemlidir

 41. Her şey belli dönemlerde güzel. Bu dönemlerde yapılan işler ileri döneme aktarılıyor ve bu da böyle bir durum

 42. sakiro severek dinliyorum onu internetten tanıdım ve cok sevdim kürdüm ama anlamıyorum ama olsun severek dinliyorum sakiroyu tam üç aydır diiliyorum ve de hep dinlemeye devam ediyorum cok hoşuma gidiyor

 43. nasıl indirecez kardeşler pc ye _? bilen varsa yazssın

  Merhaba Dile Birin
  İndirilmiyor ama buradan istediğin kadar dinleyebilirsiniz 🙂
  Site Yönetimi

 44. yüz yaşıma gelsem bu şarkıları dinlerim çünkü rahmetli babam dinliyordu

 45. SAKİRO KURTLERIN ŞAHIDIR ONDAN SONRA OYLE BİR SES DAHADA GELMEZ ÇUNKU ORKESTIRASIZ SÖYLİYOR

 46. sakiro tabiki dengbejlerin sahi. öte yandan kürt kültürünü ve tarihini açik bir sekilde söylüyor özelikle gençlerin dinlemesi gerek ben baska müzik dinlemem .tafsiye ederim bu arada dengbej hüseyinoyu unutmayin

 47. ŞAHE DENGBEJA ŞAKİRO SENİ HEP SAYGIYLA ANCAĞIZ SEN KÜLTÜRÜMÜZÜ O EŞSİZ SESİNLE ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİN SENİ DİNLMEK O AHENGİNİ ANLAMYA ÇALIŞMAK BİZE BÜYÜK ŞAHSIMA BÜYÜK MUTLULUK VERYO SAYGILA ANIYORUM. BÜYÜK ÜSTAD SENİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

 48. şakıro dendığı zaman kanım donuyor allah ganı ganı rahmet eylesın bende cok ısteklııdım ama gel görkı şartlar bızı batıya surdu o nedenle her şeyı unutum şimdı benım 100 yakın kasetlerım var hepsı dengbej şimdide yutupde şakıro ve onun gıbı degbejlerı dınlıyorum kendımde geçiyorum

 49. DENGBEJ SEVEN TÜM NAMUSLU KARDEŞLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM KUCAK DOLUSU SAYGILARIMI SUNUYORUM STRAN TADINDA ANLAMLI VE ÇOŞKULU Bİ YAŞAM DİLİYORUM ADIYAMAN KAHTADAN TÜM İNSANIMA SELAMLAR

 50. karaçobandan dengbej sadıkın yegeniyim.şahı dengbıja şakro yu 1000 yılgeçsede dahi bunu bız gençler yaşatacağız amcam her zaman anlatırdı şakro resodan sonra tek dengbejdi .o büyük üstadımızı allahrahmet eylesin. bütün herkesi büyük üstadımızı dınlemeye davet ediyorum.

 51. Ye diwane eshqe nebe nikare bi tarifa “Teli teli“bikeve nav derd u xema .Eve ji eshqe shilopilo nebuye bi mahna :
  “Min mala xwe xirab kiri ocaxa xwe kor kiri
  kiliteki li derye xwe xisti. Derye xwe bi heft kilita mohr kiri“
  Nizane.
  Eshqe ku di ba u barana geliye Belise de min, ji hal qeti u bi dileki pertoki digerine. Ma ne benginiye ku di kela kela havinede di kucen teng u nabos de ji xweydane fetisi, bi dile wesle wesleyi,aware u sherpeze bi mesha tolazi digerim u di eyni demede:
  “Dikim sura Diyarbekir jiwir rakim pismamo lo
  “Eze aliyeki bi qesr u qonaxkim domame le“

  ……Kilamen te bi hesessiyeta u ihtimama wastaye bazine hesir ye Diyarbekir gohdari dikim.Te ji deste decal u zebaniya tisht filitandin
  kure Bedih Kewe shahe denbeja SHakiro
  Q.kan, Gelawej

 52. ben kulptan azad 21 yaşındayım şakıro hayranıyım şakıroyu sevmeyen ölsün kralların kralı şahların şahıdır onun osesine kurban olurum onutarif etmekt bile zor saygıyla anıyoruz onu

 53. arkadaşlar ben hiç birinize katılmıyorum sakıro ve benzerlerin kayıbıyız çünkü aşiretlerin üstüne şarkılar çıkarıyordu o güçlüdür bu güçlüdür diyordu ve ne oluyordu bütün aşiret karışıyordu ama nedir kürtçe çok iyi sanatçılarımız var mesela şıvan. hozan serhat vb. çünkü bunlar gerçek kimliğimizi açıklıyor sıpas

 54. Denbejlere verdiği değerden dolayı teşekür ediyorum bizler dedemiz ve babamızdan böyle gördük

 55. bir çok kürtçe muzik dinledim ama hiç biri beni bunlar kadar etkileymiyorum nedendir bilmem ama bu tür şarkılar beni dinlendiriyor rahmetli babbam ve amcaların hep bunları dinlerdi sanırın bıraz da onlardan etkilenmişim ama yine de onları

 56. Selam arkadaşlar. malazgirt li ama istanbul da yaşayan biri olarak söylemeliyim ki: bugün çok azımız kültürüne sahip olarak yaşıyor. Yorumları okuyorum rahmetlilerimiz dinlediği için dinliyoruz gibi bir mantık var ama öyle olmamalı.kültürümüz tarihimiz sanatımız olduğu için yaşatmalıyız biz buyuz çünkü. çocuklarımıza hernekadar tuhafta gelse aktarmalıyız çünkü yazılı bir tarihimiz yok ananelerimiz ve şarkılarımız kaldı elde töre yide sayabiliriz ama törelerimiz son zamanlarda kötü izlenim veriyor sadece cinayetlerle anılıyor oysa töremiz saygı sevgi paylaşmak yardımlaşmak ve yaşatmaktır aslında herkese saygılar. Şakro yada haktan gani gani rahmet diliyoruz.

 57. gelek hewalnı kurt ez we hemiyan slawdıkım
  emğeberdıdın .dıven kültür dıven zıman dıven mılletime ye kürt ema gawa ğebardanıye ewçağ
  anha ne ewgave anha çağa destekıye ez dı ğunum wan yazıye ku gele hewalan nivisyaye ez pır dı fıkrım ew hewaleme ye ku dıvejın me kulaman yan dengbejan jı mezınığu guhdarkıri raste ew hevale malazgirtli dıbeje gerek em li kültür u zıman u sanata ğu ğeadi derkewun raste emma navıjı çawa le ğedi derkewun ez ji jı muşeme ema lı bursa ye dırunım

  ee hune bejın peki çawa em le sahip derkewun mezıneme gudarkıri emıeji guhdarkın mezıneme jımer goti emeyji jı sebiye ğure bejın mezınıeme nıvisiye emejı bınvisın çı jı desteme hati zıdeyawu bıwi gaydeyi wekidın na lığu baş mezekın emanete ğudabın…..

 58. arkadaşlar yukardaki yorumlarıokudum ve tekin gülçinin yorumu dikkatimi çekti. nasıl derseniz. kendi yapmadığı küçük gördüğü bir işi
  başkalarına tafsiye ediyor burdan ona sesleniyorum tekin abi sende dinle sende yap ki bizde yarın seni gördüğümüzde diyelimki tamam büyükler in yolundan ayrılmayalım onlar bizim için çalışıyor
  yok eğer yapmassan sade tafsiye edersen welle ne ez neji kesekidın te guhdarnake
  saygılarımla………….gundiyete

 59. şakironun parçalarını neden dinliyemiyoz bi sorun mu var ve aynı zamanda parcaların mp.3 .yükliyemiyoz.

  Merhaba Bekir
  Herhangi bir sorun yok dinleyebiliyor olmanız lazım. fakat indirilmeye izin verilmiyor.

 60. bütün arkadaşlara katılıyorum gerçekten müthiş.bir ses ve yurumu var hepinize saygılar şev baş ruj baş

 61. denbéjlerin sesine kulak verin. çünkü; onlar sizin hikayenizi anlatıyorlar

 62. ez mame şakırora zaf spas dıkım.
  em tü carekji de birnakın.
  kılamıde zaf xaşe.
  gelek spas.

 63. ben van:dan vedat şakıroyu gerçekten çok seviyorum onu dinledikçe eskileri hatırlıyorum bi yandan zararı oluyor çünkü her dinlediğimde sigara üstüne sigara yakıyorum…
  slaw hürmet

 64. 25 yıl önce kazo veş akıre müşenin beraber yaptıkları amatör kaset var.sizinle paylaşmak istiyorum

  Merhaba Selami bey
  Mp3 olarak cafrande.org@gmail.com adresine gönderirseniz seviniriz
  teşekkürler.

 65. dıl iro bı bırine
  aliye eşqe star nabine
  dıbe((gül jı bılbıl veqetandıne
  xem dine vare wi neware))
  jı benek ji jera kare
  dıl iro,bı gırine
  çıma,hemu cara ditıne
  iro,we care tınine
  dıl iro bı mırıne
  delala dıl je rewandıne
  je bırıne

 66. seni rahmetle anıyoruz allah rahmet eylesin seni seviyoruz
  mekanın cennet olsun sen özümüzsün dinledikçe çocuklugum kürtlügümü buluyorum

 67. ben bitlis adilcevazdan abdurrahim şakiro yu anlamak icin öncelikle kürtçe bilmek lazım saz müzik kullanmadan söylemesi tabiki büyük hünerdir böyle sesin dünyada eşi olduğunu zan etmiyorum kendisine allahtan rahmet diliyorum
  herkese selam bıminin xaşyeda

 68. ŞAKIRO ŞIVANO ZAHIRO KAZO HANGİ BİRİNİ SAYACAM MAŞAALLAH ÖYLE DENGBİJLERİMİZ VARKİ BİR TANESİ DÜNYA SANATÇILARINA BEDEL.
  BİZ KURUYUP GİTMEDİYSEK TEKRAR YEŞERENE KADAR Kİ KURUMAK ÜZEREYDİK BUNU DEGBİJ VE OZANLARIMIZA BORÇLUYUZ.
  BİR ŞAKIRO DEMEK BİR MİLLETİN YÜZLERCE YIL TARİHİ DEMEKTİR BU YÜZDEN ŞAKIRO VE BENZERİ OZANLARIMIZ BASİTE ALINAMAYACAK KADAR DEĞERLİ VE MÜKEMMEL İNSANLARDIR.
  HEPSİNİ SAYGIYLA ANIYORUM

 69. bu kültüre yaptığın paha biçilmez katkı için sana sonsuz teşekkür şahé dengbéja. allah sana rahmet etsin

 70. allah rahmet eylesin onun gibisi bir daha gelmez.şakıroyu dinledikçe kendimden geçiyorm

 71. şakiro kürtçede yediden yetmişe herkesin dinlediği bir ozandır.bunun yanındada şakiro diğer milletlerin ozanları gibi de sadece ses sanatçısı değildir şakiro hem ses sanatçısı hemde şaiirdir.bunlar şakironun kişiliğinde bir olup birleştiği zaman şakiroyu efsanevi kılmaktadır.
  dere bı dere
  çekırına merdine qasi zenere
  delil tü dilemıda çıxa şırini

 72. insanlık ve destan ve tarihe bir anlam kazandıran şakiro
  yalnız benim için yüzyıllık anı parçaları

 73. külturumuzu ayaktan tutan dengbejlerimize minetarız ölenlere rahmet kalanlara sıhat diliyorum vartolu şakir gökalp

 74. böylesi ne gelmış nede gelır makına gıbı gırtlağı var nur içinde yatsın müthiş başka ne denir bilemem ne desen uyar sanatkarların köşe taşı

 75. ŞAKIRO ŞAHI DENGBEJANDIR O BİTANEDİR ONUN BENZERİ YOKTUR GELEMEZDE KÜRT DİLİNE MAMOSTELİK YANİ ÖĞRETMENLİK VE ÖNDERLİK ETMİŞTİR BU DİL AYAKTAYSA ŞAKIRO VE ONUN GİBİLERİ SAYESİNDEDİR UNUTMAYIN!!!DİL BAKIMINDA KÜRT HALKININ ÖNDERİDİR ALLLAH RAHMET ETSİN

 76. selamlar ben şakıro kendisini çok severim bütün parçalırını severim ona allah rahmet eylesin diyoruz

 77. evet gerçekten bende severek dinliyorum bazıları tsvip etmediğim olmuş olan olaylar olsa da seviyorum yılmaz 1071

 78. Dünyada bütün milletlerin halkların içinden çıkmış,yalnız o milletin acılarını aşklarını destanlarını yıkılışlarını yani bütün özellikleriyle sadece kendine özgü özelikleriyle,üslübuyla büyük bir ustalıkla anlatan sanatçılar çıkmıştır.bu insanlar toplumdan cıkmış ve büyük bir cesaretle hayatın aksayan yönlerini adaletsizliğini tüm baskılara karşın anlatmıştırlar.Homeros,ilyada odessa ile büyük kahramanlıklarıyla kırgız halkının gönlünde taht kuran Manas,hüma kuşunun izini sürerek şiirleriyle büyük Aşk felsefesiyle insanlık abidesi olan feqiye teyran gibi insanlar çıkmıştır elbet..bu büyük şahsiyetler belki farklı milletlere tabi olabilirler ama insanlık için çok önemlidir. bunlar insanlığın sevgi kültürünü sevgiye yaklaşım biçimini biçimlendirmiştirler.Günümüz 20.y.y.beraberinde toplumların bellek yitimini getirmiştir.yani sözlü gelenekle büyüyen insanların destanların hikayelerin uzun uzun manzum eserlerini yazıya geçirmeden ölmesi bunun sonucudur.En gelişmiş ülkelerde bile sözlü gelenek yok olmuştur.bu da binlerce yılın mirasını edebiyatın özünü kaybettirmiştir insanlara.İnsanların ilk ayak bastığı yer olan Anadolu binlerce yıl boyunca üzerinde çok millrti barındırmış çok kültüre yer vermiş,ve geliştirmiştir.Dünyanın en büyük sanat eserleri bu topraklardan çıkmıştır.Türkiye ise bu ebedi güzelliklerin eşşsiz eserlerin mirasçısıdır.türkiye bü kültürleri korumalıdır.çünkü bunlar sadece türkiyenin değil insanlığın mirasıdır.ve yeni yeni kalıplaşmış adeta küfleşmiş düşüncelerden kurtuluyoruz.mesela bir kitap yazdığı için ülkesinden sürülen yazarlar,dünyanın başka yerinde örneği yokturbir şarkı söylediği için mahpusluk olan sanatçılar susmak zorunda kaldığı için sesiyle dünyanın dört köşesindeki ses sanatçılarıyla kıyaslanmayacak kadar güzel sesli kürt destancısı kürt kadını şakiro gibi ayşe şan gibi türkiye tarihine türklerin şerefli anadolu tarine bir halkın dilini yasaklaması gibi utanç verici bir yasaklar bütünün olmaması gerekirdi.bunun sebebi ise aşırı ırkçı insan sevgisini anlayamamış insanların başa gelmesidir.bilinmelidir ki Adalet hukuk ve insanlık gibi değerler bir ülkenin halkına eşit şartlarda haklarını vermesiyle sosyal devlet adını alır.Bunları sağladığımız zaman bir gün bir halk doğuştan hakkı olan dilini namusluca konuşacak icracıları ise namusluca türkülerini söyleyecektir..

 79. ben van daN CENGIZ BEN SARKILARI OLENE KADAR DAHI TOPRAHA GOMSELER DIN LERIM CUNKU RUHUMU ALIP BASKA YERLERE GOTURUYOR CAN SAKIRO BOTE

 80. BEN HAKKARİDEN KATO EW KESE XWEDİ ŞEREFO NAMUSBIT ESLEXWE INKAR NAKET TABIKI DENGBEJETME RASTIYAMENE RUMETAMENE SILAVU HURMET

 81. ben 15 yaşındayım şakıro ya hayranım o bu dünya nın bir numarası kültürümüze sahip çıkalım SAYGILARIMLA……

 82. kürtçe anadilimiz anam toprak babam aşiret bin yıl kalsam dizçöktürmez bu hasret sonuçta kürdüm şakirodan wazgeçmem sıpasdıkım muşlu ramazan

 83. ünlü halk
  ozanımız şakro yu saygıyla aniyorum böyle bir ses onutulmz

 84. şakıroya hayranım her zaman dinlerim ve herkesinde bildiği gibi harika ve mükemmel bir sesi var vefat etmiş olmalı vefat etmişse ALLAHTAN rahmet dilerim hayatta ise uzun ömürlü olmasını dilerim YÜCE ALLAHTAN
  AĞRI DOĞUBAYAZIT İMAM HATİP LİSESİNİN 12/A SINIFINDAN SADDAM HÜSSEİN KILIÇ
  HERKESE UCAK DOLU SEVGİLERİMİ YOLLUYORUM
  ĞÜ PIR MIZERBIKIN

 85. Ben 10 yaşında Şakıronun müziklerini bayıla bayıla dinliyorum ne kadar da dinlesem diğer müzikler gibi deil hiç bıkmam sana bayılıyorum ŞAKIRO
  Allah mekanını cennet eylesın
  Saygılar…!

 86. ben bu kılamlarla büyüdüm şakıro defalarca bizim evde misafir olmuş. bize gelince bütün köylüler teyiplerini alıp bize gelirdi .eskiden almancılar seyar teyip getirilerdi .onlarca gelirlerdi hata çevre köylerden gelen olurdu. bazen 3 gün kalırdı hep kılam sölerdi. köylüler babama bırakma gitmesin bi iki gün daha kalsın derlerdi. şimdi yine sıkılınca şakıroyu koyar dinlerim ruhumu okşuyor duygularıma hitap ediyor. dinlemekten hiç bıkmam saat lerce dinlerim
  allah yerini cenet etsin inşallah.

 87. selam ben van devzerde ahmet şakıroyi saygıyla anıyoruz ben dünyanın en önlü şairi olarak gürürüm

 88. muhteşem ses harika yorum yapanların eline sağlık allah rahnet etsin şakiroya dinledıkçe haz aliyorum çok seviyorum eli yaşındayım insalığa sagılar insanları sevın sevilırsınız roj baş

 89. slm ey şakıro hayranları gercekten bu yok olmaya yuz tutan degerlı deng bejlerımıze sahıp çıkalım çocuklarımza dınletelım yoksa unutukmaya yuz tutar

 90. butun şarkıları dınlemek güzel ama uygulamamak lazım çünkü fesada kaçıyor ha nasıl kaçıyor dersek baskasının karısı olan serayı seraya memed ağa dosta merıyabe çok çirkin sözler onun için fesada kaçıyor arkadaşlar

 91. hepsi mukemel bir ricam var dengbej huseyi ve zilkif eklerseniz cok güzel olacak teşekurler böyle bir hizmet sunduğunuz icin

 92. ben erzurum hınıslıyım 20 yaşındayım…şakıroya bayılıyorum sesi mükemmel… küçüklüğümden beri babam sağolsun hep dinletirdi ve halada dinliyorum …onun gibi bir dengbej bidaha gelmez bu dünyaya…allah rahmet eylesin

 93. slm ben bıtlıs tatvanın kızvak koyunden soner bnm kamyonum ve bu kamyonda şakıronun kasetlerınden başkası yok cunku onu cok sevıyorum o bnm yol arkadasım

 94. gercekten de öyle bence bütün genclerin dinlemesi lazim bunlar basli başina birer cilt dolusu tarih herkes daha cok yaşli kesime hitap ettiğini düsünüyor ama tarih herkese hitap ediyor ben şakiro mirade kine kawis axa ve onlar gibi bütün dengbejleri saygiyla aniyorum onlar tarihi dillerile güzel sesiyle buraya getirdiler bizde onlardan alarak resmileştirelim onlara saygisizlik olmasin

 95. yeki ku béje ez kurdım dıvé ku jı van destané jıyani durnekeve.jı ber ku diroka me bı van destana hatıye nıvisandın..jı ber vé yeké dıvé em lı diroka xwe xwedi derkevın..slav u réz. SERCAN ZİLAN.

 96. bukadar güzel ses bukadar güzel yorum bir başka kişi daha dünyaya gelemez hakkaketen beni hayran bırakıyor.gerçekten bukadar güzel ses bukadar güzel yorum tek kelimeyle mükemmel
  teşekkürler

 97. kars-selim’den -erdinç tip.babamın asker arkadaşı dengbej şakıro’yu rahmetle anıyorum. mükemmel bir ses…hele telli parçası çok güzel.

 98. ben erzurum ZERNAKLI HARUN ben şakro yu hic bi sanatçiyla kıyaslamam hıçkımse onun yerını tutamaz

 99. böyle bir sesi hiç bir yerde bulamasın dinledikçe huzur buluyorum
  ercişli ali kaya

 100. selam ben tekirdağdan muşlu erdal şakiro yu ben babam dede de cok seviyoruz SAYGILAR KRAL MUUŞLU

 101. bir halkın yasaklı tarihi parçalarını ve isim bulamayan aşklarını savaşlarını sevmelerini ve en ünemlisi yasaklı bir dili tüm güzellikleriyle birlikte muhteşem bir sanatla beraber sunum yapmış,ve çoğu kesimce ayaklı kütüphane olarak dile getirilir,tüm mezopotamya için şahé dengbéja olarak anılmayı kesinlikle hakeden seslerin en güzelidir…ŞAKIRO BİR HALKIN DESTANI OLMUŞ durumda

 102. şakıroyu bır şahıs olarak ele almak doğru değil o bir toplumu temsil ediyor .o bir tarihtır .oşkı tarif eden bir dehadır dünyanın hiç bir dilinde şakıronun kütçede aşkı tarif etiği kadar. tarif eden bir başkası olacağına inanmıyorum. kahramanlığı tarihi hata coğrafiyayı tarif ederken insanın hayran olmaması mümkün değil .babam ona hayrandı bende hayranım çocuğumda hayran olacak .böyle sürüp gidecek .onu konuk olarak kaç sefer evimizde ağırlama şerefine nail olduk. kürtlerin kültürü bugüne kadar asimle olmamışsa şakıro gibi dehaların çabalaryla olmuştur.

 103. SESİNE DİYECEK YOK ALLAH İÇİN GÜZEL. AMA ŞUNUDA UNUTMAMAK LAZIM. İNSANLAR ONLARIN DİLİNDE KAHRAMAN OLMAK İÇİN HER TÜRLÜ ZULUMU YAPIYORLARDI.

 104. doğma büyüme istanbulluyum aslen erzurum horasan kürtçe bilmiyorum ama bu dengbej beni bitiriyo yaw 🙂 demekki kürtlük kanımda var 🙂

 105. HAYATIMDA BOYLE MAKAM BOYLE SES BOYLE UYUM GÖRMEDİM.. HARİKASIN BE ADAM… MALTEPE ÜNÜVERSİTESİ İSTANBUL..

 106. hayatımın gelmiş geçmiş en büyük dengbej keşke hayata olsaydıda elini öpseydim erz hınıs hakim topcu

 107. arkadaşlar ben rahmetlin yiyenim öncelik hepinize çok teşekür ediyorum saygıyla sevgiyle selamlıyorum o kadar güzel şeyler yazmışsınız ki inanın gururlanıyorum tabiki buda allahın bir lütfüdür banaki böyle bir insanın ve sesin varisiyim ayrıca sizlere katılıyorum kendi dilimizde müziğümüzü özgürce dinlemek büyük bir şans sayıyorum keşke rahmetlide görebilseydi bu günleri.

 108. hiç bir ulusta böyle dile getirilen hayatın tüm yönlerini aşk savaş barış ölüm dıram düğün nutluluk hüzün doğa maddi ve manevi temaları işleyen bi sanat bulamazsınız. hiç bir ulusun geçmişinde bizim bu dengbıjler bir genç kızın oya işer misali işlememiştir. dikkatlice ve defalarca dinlediğinde ayrı anlam çıkıyor tüyleri diken diken eden bi sanat biçmi. saygıyla rahmetle minnettarlıkla anıyoruz sizi. ölümsüzsünüz

 109. şakıro benimen sevdiğim dengbejdir.onun gibi kültürüne sahip çıkanlara teşekkür ediyorum

 110. ben 27 yaşındayım şakıroyu küçükken tanıdım babam dinliyordu tabi o zamanlar anlamıyordum ama şimdi hastası olmuşum böyle sesin birdaha geleceğini sanmıyorum.SARIKAMIŞ

 111. ben bu şarkıya bayılıyorum ağrılıyim 17 yaşindayım en sevdiğim dengbej şakiro

 112. şakıro amcadan çok güzel şarkılar var
  bu şarkılar bizim kültürümüzü yansıtıyor
  ben 16 yaşındayım şimdi dinliyorum
  100 yaşına gelsemde yine dinleyecem
  ağrıya ve patnosa selamlar olsun

 113. dinledikçe kendimden geçiyorum yaşadığım büyük aşkı şakiroyu ve sıdoyu dinleyerek kurbet elde yaşadığım bekar evimde derdimi bir duvarlar birde şakiro biloyor

 114. şakıro benim en sevdiğim dengbejdir. ayrıca toprağım allah rahmet eylesin.o büyük bir dengbejdir. obizim kültürümüze sahip çıktı.mekanı cennet olsun.

 115. bukadar mukemel sesı dınlemek bence insanın enbuyuk sansıdır ama anlayana kerkese selam lar eleşkirtli

 116. BEN ERZURUMLU HARUN DENBEJLERIN KIYMETİNİ BILMEDIK ŞİMDİ SAYILARI ÇOK AZ YOK DENILECEK KADAR AZ ONUN İÇİN SAHİP ÇIKALIM KENDI KÜLTÜRÜMÜZÜN KIYMETINI BILELIM BEN 100 YAŞINA GESLEM GENI DINLERIM TÜM DENGBEJLERE ALLAHTAN RAHMET DİLERİM ERZ KARAÇOBAN ZERNAKLI H@RUN SAYGILARRRR

 117. sesi güzel olan herkes bu dengbej mesleğinin devamını sürdürmesini ve toplumumuza yaşatmaları rica olunur. ölen dengbejlerimize allah!tan bir kez daha rahmetle anıyorum. ben tüm dengbejleri dinlerim ve severim. ama şakiroyu dinlemediğim gün sanki hastayım. bence o bir imparatordur. şae denbeja rahmetli şakiro mekanın cennet olsun. bence herkes dinlesin. eğer dinlemeyenler yada anlamayanlar varsa tercüme yoluyla anlamını öğrensinler. hazine gibi bir ekol’dür. ilgi duyan herkese sevgi ve saygılarrr….. xeme, Qaze ve dewre+felek parçaları

 118. selam arkadaşlar . biz bu türkülerimizde kendimizi buluyoz . dinledığim zaman çoğu zaman alır götürür biyerlere. onun için dinleyelım özellıkle dilber parçasını dinleyın . dinledıkten sonra dengbejimize bır fatiha okuyalım inş. kesınlıkle hak ediyorlar.

 119. allah rahmet eylesin mekanını cenet eylesin rahmet eden dengbjlrimize sağ olanlarada uzun ömür versin ……….. onların o güzel yorumları ruhumuzu çıkartıyor bizden tıpkı bir zamn makınesi gibi eskiye götürüyor sonrada yeni zaman lan eski zamanı birleştiriyorr onun bileşiminde bizide bununlan beraber tecrübe bileşkesinin içine bırakıyorr

 120. AZ VE ÖZ KONUŞMAK İSTİYORUM;

  O ki o insan kendi dilini kültürünü kendi benliğini yitirmeye başlamışsa o insanlıktan çıkmıştır….

 121. ben berat alpaslan ağrılıyım 12 yaşındayım şakıro nun bütün albümlerini çok beğeniyorum şakıro gibi dengbejlere saygı duyarım çünkü kültürümüzün yok olmasını engelliyorlar

 122. muşlum 21 yaşındayım şakıro ve onu gibi güzel şarkı söylenlerden saygıyla selamlıyorum

 123. BU ALBÜMÜ KİM YAPMIŞSA GERÇEKTEN HELALAL OLSUN BİZ AİLECE DENGBEJ DİNLERİZ ÇÜNKÜ DENGBEJLER BİZİM KÜLTÜRÜMÜZÜ ANLATIR YANSITIR BÖLGEMİZİN ACILARINI HÜZNÜNÜ VE NEŞESİNE DİLE GETİRİR DENGBEJLERİMİZİ RAHMET VE SAYGIYLA ANIYORUZ

 124. ben kendim şahsen çok büyük şakıro hayranıyım onun stranları çok güzel 100 yıl da geçse onu unutmam

 125. ŞAKİRO’DAN SONRA BÖYLE Bİ SESİN GELMESİ MÜMKÜN DEĞİLLL
  ALLAHINA KURBAN OLAYIM SENIN

 126. Selam Arkadaşlar Ben Şahin Vanlıyam Şakıro Ve Kazoyo dinlediğim zaman Dedem Babam hep aklıma geliyo kültürümüzdür Klamlar bizim biz olduğumu ve kültürümüzü anlatan bulunmaz bir kütüphanedir yaşım 26 ve her zaman dinlerim. saygılarımla

 127. degbej şakıro yu saygıyla anıyoruz ölmeyen tek efsane kendisini göremedim ama namı sesi her şeye yetiyor

 128. Ben ŞAKİR AĞABEYİN hayranıyım gece gündüz dinlesem doyamıyorum.Çünkü o bir tarih anlatiyor iyice dinlemesini bilen varsa o her bakımdan 4/4 luk bir insan. ne yazkkı onun yerini doldurack hiç bir kimse yok. bu beni çok üzüyor.İyiki sizin gibi çok değerli bir araştirmacı insanlarımız vardır.Bunları kayıt altına alıyor,ölümsızleştıryor, Bızden sonrakı nesillere hatıra olarak bırakıyor.Çünkü KÜRT milletinin yazılı pek bir şeyleri yoktur.Bunun için size ne kadar teşekkür etsek azdır.

 129. dengbej,acıyı,trajediyi,hüznü doğal sesle anlatanlardır.Başka kültürlerde olacağını zannetmem.Acıyı,sıkıntıyı,haksızlığı yaşayan topluluklar da bu müzik yayılıt,gelişir.İyi ki varsın ŞAKİRO…Xude rıxma xu lı te ke..

 130. BEN 19 YASINDAYIM SAKIROYU GRMEDIGIM HALDE TAM BIR SAKIRO HAYRANIYIM CEVREMDEKI INSANLAR BANA BI ANLAM VEREMIYOLAR OYSA CEVREM KOMPLE TURK VE BEN BUNUNLA GURUR DUYUYORUM ERZURUMLU KAZIM ERYIGIT BU ARADA SAKIROYU RAHMETLE ANIYORUM ALLAH RAHMET EYLESIN

 131. kültür, insanların ellerinde tuttukları en değerli mirastır.kültürleri kuşaktan kuşağa taşımakta değerli insanların emekleri ile olur. bizlere bu kültür mirasını paylaşan siz değerli site yönetimini yürekten kutlarım.siteniz kadar anlamlı,paylaşımcı, her satırı emek kokan bir site daha henüz tanımış değilim.
  başarılarınızın devamını diler, paylaşımlarınızın devamını dilerim.
  saygılarımla…

 132. can şakır cannnnn üniversite öğrencisiyim ama ne pop ne halk müziği beni sarmıyor ama bu şakıro beni alıp götürüyor can baba cannnn

 133. ben istanbulluyum eşim karslı anlamıyorum ama dinlerken duygulanıp ağlıyorum onun için müziğin dili rengi önemli değil hissetmek yaşamış gibiyim ışıl

 134. kürt müziğinin ne kadar anlamlı ve ne kadar zengin olduğunu gösteren bir dahi sestir.şakıro bu halk yaşadıkça o hep yaşayacaktır.çünkü o bir halkın sesidi ve öyle de kalacaktır.

 135. o bir halkın sesidir.o kürt tarinde bir efsanedir.o sanatın ne demek olduğunu hatırlatan bir sanatçıdır.o anlatılmaz dinlenir.sen yüreğimizdesin ve biz yaşadıkça hep yaşayacaksın .rahat uyu bu halk sana sahip çıkacak.

 136. BEN 9 YAŞINDAYIM BABAM BANA ŞAKIRO AMCAYI DİNLETE DİNLETE ARTIK BENDE ÇOK SEVİYORUM. HERKESE SELAMLAR.

 137. böyle dengbejle bır daha gelmez dınlemesını bılmek lazım bu soytarı ışı değıl herkes anlamaz

 138. siz deseniz neye yararr bütün kürtler kendilerini soylarını kaybetmişlerr allah yardım cımmız olsunnn

 139. ben 42 yaşında şakiro hayranıyım dengbejlerle büyüdüm.trakyada yaşadığım halde hiç bu müzik tarzlarından kopmadım.dinledekçe özümü hatırlıyorum.bütün hemşerilerime tavsiye ederim…

 140. işte budur müzik.batılaşmamış ensturmansız tamamen kendine özgü.cok anlamlıdır..

 141. dengbej şakir dengbejlerin şahı olduhu için vazgeçilemez ve benim görüşümle daha onun gibi biri yeryüzüne inmedi onun için ondan kalan herşeye sahip çıkmamız lazım .

 142. jı bo amedekırına vi site em gelek sıpaskarım herhebın.
  dengbej dirokameye.

 143. Netevan Kultur.örf.adet ser piya tele
  Şakıro ji vana pareze.Bele xorten me he nızanın şıroven xwe zımane xwe bıkın.ev tışteki gelek xırabe hıvıdarım şıroven we de zımane dayke be

 144. Dengbejlik,bir halkın,içinde gelen hislerinin en güzel bir şekilde dışa vurumudur.

 145. dilimizi ve kulturumuzu en iyi anlatan sanatcilarimizdan olan sakiroyu saygiyla aniyoruz mekani cenet olsun. onu dinledikce farkli dunyalara gidiyorum

 146. vallah ben herzaman derim ki şakıro dengbıjlerin şahıdıdr bir müzik demek le kalmaz anlmını derinden bilmek lazım demi arkadaşlar bunu bütün kürtlere söyliyorum

 147. dilimiz, kültürümüz ve geçmişimizi inkar eden insanlara işte bu sesi dinlettirmek isterim. dünyada eşi ve benzeri olmayan bu eşsiz ses, aynı zamanda dinlerken bizi mutlu eden ve geçmişe götüren şakiro ozanımıza Allah’tan rahmet diliyor, ve bu paylaşıma yapan arkadaşımıza teşekürlerimi sunarım… Gelek spas ji bu hewale cindi…

 148. ben bunu bilir derim geçmişini bilmeyen geleceğini göremez janjanlı bir toplumun bireyleri değildik değiliz kültürümüzü yaşatıp kardeş milletlerle yaşamaya devam ediceğiz bu albümden dolayı katkısı olanlara teşekkür ederim

 149. bu kilamlari hic bır şeye deyişma mukel yorum mukel ses seata ve ğaşbe bunlar bırer eserdır bu eserlere sahıp cıkalım değerli dınlıyecıleri

 150. ben dinleken kendimden geciyorum böyle cınarları hep mazimizi anlatıor guzumde filimgibi geciyor 32 yaşındayım inanki hep dinlemek istiyorum ruhum verahlıyor mekanın cenet olsun şakir baba bunu kayddenden binlerce şurkranlarım diliyorum

 151. erzurum tekmanlıyım herkese selam olsun sakıronun hastasıyım herkese tafsiye ederim kültürümüzü unutmayalım

 152. bu staranlar bizim kültür mirasımız biz bunları dinlemeli ve dinletmeliyiz hem ailemize hem de arkadaşlarımıza bu stranlar bizim tarihimizi kültürümüzü aktarır her kesin bu konuda duyarlı olmasını canı gönülden istiyorum

 153. şakıro yu dinleyen kişiler müzikten anlıyan kişilerdir her şarkısında insanı başka diyarlara götürüyor

 154. BEN 22 YAŞINDA BİR GENCİM GERÇEKTEN BU ŞARKILAR BENİ TEKRAR HAYATA KAZANDIRDI… ÇOK MEMNUNUM …

 155. ben bu denbıjleri zevkle dinliyorum çünkü böyle sesler bi daha gelmez ve onları saygıyla anıyorum ve onlara tşkler ediyorum bunları bizlere yaşattıkları için

 156. jı pır spas buna xebatkarıye strane şakiro rehmetli mırufe pır denk xuwş u pır merxawsbu rebbi jure efubuget rebbe jure bıla nava cennetıl baQı amadekıt

 157. ben mahmet irez şakiriyoyu dinlayince içime bir huzur geliyo bütün dengbıj lere hastayım.saygılarımla

  ben agrılı mehmet irez şakironun hastasıyım onu dinleyince sinirim geciyo içime huzur geliyo çok mutlu oluyorum bütün dengbej lere saygı ve hürmetimi sürerim.

 158. ben ŞAKİRO yu dinlemekten çok zek alıyorum ve çok hoşuma gidiyor bizim dilimizi ve kültürümüzü temsil ediyor onunla çok gurur duyuyorum.

 159. işte sanat işte edebiyat, bir kültür ancak bu kadar güzel ifade edilebilir…

 160. çocukken bunları dinlediğimizde saçma ve anlamsız buluyorum şimdi o günler için pişmanlık duyuyorum bu tarz bi kültürümüz olduğu için çok onurluyum

 161. yorum yapan değerli arkadaşlara bende katılıyorum çok içten derin anlamlı parçalar anlamak için bilinçli olarak dinlemek lazım sağolun

 162. bu denqbejleri dinlerken babamın sabahın 6sında 2 demlik çay, bide şakironun klamlarıylarıyla bizi uyandırdıqı aklıma geliyor …ne yalan söyliyyim bende swiyorum top, pop dedikleri nonoşların vatansever asker kaçakları ve çatal atan yosmaların dinlemktense yaşasın şakiro klamlar…

 163. slm arkadaşlar ben de daha önce dinlemiyordum bi abinin tafsiyesi üzerine sinlemeye başladım ve şimdi vazgeçemiyorum bu tür parçalarda ne aramak isterseniz var sizde dinleyin bana hakvereceksin benim başkalrına hak verdiğim gibi

 164. butun dengbejlere saygımız var onlara gercekten mınnatarız cunku onlar sayesınde tarıhımızı gecmışımızı ve kurtlugumuzu daha ıyı anlıyoruz hepsıne cok teşekkür edıyoruz

 165. Gerçekten dengbejsiz olmaz her kürt muhakkak bu insanları dinlemeli,çünkü onlar tarihi aşklarıyla,hüzünleriyle yaşamışlıklarıyla günümüze kadar taşımışlar.Onların önünde saygıyla eğiliyorum.Hayatını kaybedenlere rahmet,yaşayanlarıda saygıyla anıyorum.

 166. Bu ses unutulur mu,bu bizim tarihimizdir.Onlar bizim gururumuz kimliğimizdir.

 167. Kürtler yıllardır ezilen halk oldu,inkar edildi,asimileleştirilmek istendi,adına kart kurt cart curt denildi,kafalarına kurşun sıkıldı yol kenarlarına ,asit kuyularına attıldılar ama asla yenilmedi,herşeye rağmen bugüne tarihlerine kültürlerine dillerine sahip çıktılar şimdi asla vazgeçmeyecekler artık,kimse varlıklarını başkalrının varlığına armağan etmelerini istemeyecekler .Kürtleri temsil eden bir irade var saygı gösteremeyenler basit zavalı korklardır,faşistlerdir.Herşeye rağmen varız var olacağız.

 168. bugun tum dunyada her millet kendi ses sanatçılarına müthiş derecede sahıp çıkıyor ama maasef biz kürtler hiç ama hiç kendi sanatçılarımıza sahıp çıkamıyoruz bir şakıro nun dengbej liği ve hüseyno nun enfes sesini bulmamız zor mesala reşo şakıro hüseyno zahıro ve daha yüzlercesi kendi kültürümüze sahıp olalım

 169. Şakiro kültürümüzün öncülerindendir,bizim özümüzdür,kendisini dinlerken bir kere daha dünya kültürlerinde önemli yerimizin olduğunu inancına varıyorom.Onunla gurur duyuyorum.Ruhu şad olsun.

 170. Müzik her dilde güzeldir
  Müziğin dili olmaz ama deng béjlik farklı bir duygudur
  İyiki benim kulturumde böyle bir zenginlik var
  Ne mutlu benim memleketime böyle değerli bir dengbéje sahip
  Şakıro aslen AĞRILIDIR son zamanlarda kara yazıda yaşamına devam etmiş..

 171. arkadaşımında dediğigibi bu dengbijler bizim gelenek ve geçmiş tarihimizde hep olmotur babalarımız dedelerimiz bu gibi dengbijlerle büyümüşler bizde bunları yaşatalım destekliyelim sahip çıkalım

 172. Yok böyle bir ses bir yorum
  Eşi benzeri hok daha rahmetle anıyoruz
  Yaşarken sahip çıkamadık değerlerimize
  Bari kültürumüze galeneklerimize ve de değerlerimize sahip çıkalım..
  Ayrıca bir çok şarkıda söz ettiği gibi aslen ağrılıdır
  Mesela eserlerinden
  Xané
  Agıri
  Seraye komşu köyumde geçen bir hikayedir
  Ayrıca ağrının isyanının kahramanların dan FERZENDE begin gerçek hikayesinide dile getiriyor ve eserlerinde sıkça memleketi serhedi sıksık dile getiriyor
  Ve bende bir serhedli olarak
  bize bunca mıras bıraktığı için rahmetle anıyoruz…

 173. Bir benzeri daha yok yer yüzünde
  Kurt kulturunun büyük mirasçılarından şakıro yu rahmetle anıyoruz..

 174. eski;ama hiç değerini kaybetmeyen bir şarkı…her zaman büyük keyifle dinliyorum…

 175. dengbejlerimiz bizim hislerimizi duygularımızı dile getiren birer hazinedirler bu hazinelere sahip çıkmak boynumuzun borcudur

 176. ben özcan bu parcaları dinlemek buyuk bir zevk tir bunlarda ger çekten şerf duylir bu bizim atalarımızın ejdadımızın geçmiş dir

 177. vallaha arkadaşlar ben 22 yaşındayım.11 yaşımdan bu yaNA HEP ŞAKIRO VE DENGBEJLERİ DİNLEMİŞİM SIKILMADAN DA ölene dek dinliiiicem kndimde dengbejim.bu bizim kültürümüz ve çokta GENİŞ Bİ KÜLTÜRÜMÜZ VAR.dolayısıyla serhat bölgesi insanlarında hem ses hemfde parçada anlam kalitesi mevcut.spas…saygılarla…

 178. yukarda memserhat herşeyi çok güzel anlatmış…önce şahe dengbeja şakro ya ve sonra mem serhata sevgi sayğılarımı iletirim iyiki sizin gibi kürtler vardır..

 179. gerçekten şakıro eşı bulunmaz bir dengbejdir..dinledıkçe insanın dinlesı gelıyor

 180. şakıronun şarkıları bize atalarımızı anımsatıyor sanki karanlık kapıları açarcasına bir duyguyu yansıtıyor mekanı cennet olsun

 181. çok etkileyici ve çok büyük bir yetenek Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun…

 182. Şahe dengbeja Şakiro’yu dinlerken bir kaç asır önceki tarihe götürüyor,geçmiş kültür içinde bir yolculuğa çıkarıyor adeta.Bu kadar arı,bu kadar akıcı bir kürtçeyi hiç bir müzik estrümanı kullanmadan saatlerce söylemek ve her klamda ayrı bir makam ve avazla söylemek her insana nasip olacak bir durum değildir bence.Olağan üstü bir ses,bir nefes,bir sanat.Eminim dünya diye bir gezegen var olduğu müdetçe Şakıro bu DENGBEJLİK ŞAHLIĞI ünvanını koruyacaktır.
  Her klam ve stranında ayrı bir derinlik ve ayrı bir makam vardır.Aşk vardır,doğayı tanımlama vardır,kahramanlık teması vardır,ulusal ögeler vardır.Garip olan şudur ki okul yüzü görmemiş Şakiro’nun hafızası bir elekronik bellek gibidir.Hiç bir konu ve detayı unutmadan harfi harfine söylemektedir.Kanımca doktora tezine konu olacak bir kişiliktir.Çok yazmak istiyorum ama insanlar usanmasın diye kısa kesmek istiyorum.RUHUN ŞAD OLSUN ŞAKİRO,BÜTÜN ÇAĞLARA DAMGANI VURACAKSIN.kABRİNDE RAHAT UYU ŞAHE DENGBEJA

 183. Bence rahmetli bir filozoftur hiç eyitim almamış ama kurt kimliğ ve kültürü dili asimlasiyona ramen o kadar kendini geliştirmiş ve emek vermiş cenabi allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz