Koma Denge Azadi (Grup Özgürlüğün Sesi) ve “Fedi” (Utanç) Albümü

denge-azadi

1990 yılında İstanbul’da kurulan Koma Denge Azadi, kısa sürede Türkiye’de sevilen  popüler Kürt müzik gruplarından biri oldu. Diğer Kürt müzik grupları gibi  Koma Denge Azadi  müzik dünyasında yeni bir tarzı benimseyerek özellikle metropolde yaşayan  genç kuşak dinleyiciler için  modern bir formda geleneksel Kürt müziği yaptı.

Grup enternasyonal bir marş olan Çav Bella’yı* Kürtçe diline çevirerek besteledi.

Toplam dört albüm çıkaran Koma Denge Azadi, uzun bir süre konser ve  tüm albümlerine uygulanan yasak ve engellemelere rağmen  popüler kalmayı başardı. Yüzbinlere varan albümler sattı. Türkiye’de konser düzenlemesi de yasak olan grup Almanya, Belçika, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerde birçok konser verdi.


Albüm içeriği:
01-Ez Te Nasdikim 02-Fedi 03-Sakir Aga 05-Zeri 06-Negri 07-Ez Xelef Im 08-Mihemedo 09-Berivan 10-Dile Xemgin 11-Dera Sore 12-Dikim Herim Eskeriya

Grup üyeleri:
Dilek
İbrahim Erdem
Ömer Avcı
Serhat Karakas
Nuri Erdem
Serhat Baran
Mehmet Atlı
Sema Yiğit
Ece Güner
I. Halil Yıldız
Hakan Ener

Albümleri
Hêvî (Umut), 1991
Em Azadîxwaz in (Biz Özgürlükçüyüz), 1993
Welatê min/Roj wê bê (Anavatanım), 1995
Fedî (Utanç), 1998 – Ses Plak


*Bella Ciao (Türkçede Çav Bella olarak bilinir), II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan partizanların söylediği bir şarkıdır. “Bella Ciao” İtalyancada Elveda Güzelim anlamına gelmektedir. Çav Bella, İtalya’da Mussolini döneminde anti-faşist,  devrimci, sosyalist grupların marşıdır. Sözlerinin yazarı bilinmemektedir.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz