Rojda Şenses ve “Sebra Mın” albümü

rojdaAsıl adı Kadriye Şenses olan Rojda okumaya devam etmek için İstanbul’a gelir. Müzik yaşamına 1991 yılında, İstanbul’a gelir gelmez müzisyen ağabeyi Çiya’nın Kurduğu Koma Gulên Xerzan ile başlar. Grup çalışmaları 1993′ ten sonra MKM bünyesinde devam eder.

1994 yılında grup olarak, ilk albümleri ‘Ji Bîr Nabin’ (Unutulmazlar) ile dinleyicilerine daha profesyonel bir şekilde ulaşırlar.
1997 yılında ‘Sonda Me’ (Yeminimiz) adlı aybümle dinleyicisi ile daha fazla buluşma şansı bulur. ‘Sonda Me’ albümünde ki ‘Helimcan’ şarkısı, Rojda için önemli bir dönüm noktası olur.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

1997 de 11 kadından oluşan Koma Asmîn grubunun kuruculuğunda yer alır. Grupta aktif olarak çalışır, bir süre sonra üyesi olduğu Koma Gulên Xerzan grubunun yoğun çalışmalarından dolayı Koma Asmîn’den ayrılmak zorunda kalır. Rojda, 2003 yılında aynı zamanda grup elemanı olan Alaettin Aykoç ile evlenir. 2005 yılında grubun üçüncü albümü olan Rûkena Min (Güler Yüzlüm) albümüyle müzikal olarak iyi bir çıkış yakalarlar. Rûkena Min albümünde yer alan ‘memet kanî’ ve ‘elo dîno’ adlı parçalarının klibi Zaxoda yapılan klip festivalinde birinciliğe aday olarak gösterilir. 2006 yılında Rojda Koma Gulên Xerzan’dan ayrılır. Solo albüm çalışmasına başlar. Şu an müzik hayatına Rojda ismiyle devam ediyor.

Ortak çalışmalar: 
Mkm bünyesinde çalışan bütün sanatçıların içinde yer aldığı ortak bir çalışma olan Şahiya Staranan serisinin ikinci albümünde ‘henê bînin’ adlı otantik parçayla bu albümde yer almıştır. Mîr müzik ve Roj tv nin ortak çalışması olan Şevbêrka Dengbêjan adlı albümde ‘yade rebenê’ adlı klasik parçayla yer aldı. Rotinda’nın ‘nayê gotin’ adlı albümünde ‘çiya bilinde’ parçasını seslendirdi. Şivan Perwer’in albümünde de vokal yaptı. MKM bünyesinde çalışmalarını yürüten dans topluluğunun ‘mem û zîn’ adlı projesinde kendi bestesi olan sebrê ve otantik olan ‘le bûkê parçalurıyla bu projede yer aldı.Yine Harbiye açık havada ‘bêje / söyle’ projesiyle yer almıştır. Diyarbakır festivalinde şevberka dengbêja oturumunda parçalar seslendirdi.Yine Diyarbakır da kadın ağıtları adlı projede sanatçı arkadaşı Ayfer ile programlarını sunmuşlardır.


Sebramın Rojda (2006)
1. – Ax Le Gıdye 2. – Ax Welat 3. – Esmera Mın 4. – Gelmiş Bahar 5. – Hoy Nar 6. – Le Buke 7. – Sebre 8. – Tılıya Mın Dıeşe 9. – Were Her Naye 10. – Wey Dıl 11. – Xeriba Beyani 12. – Yar Hay Ninay

“Rojda Şenses ve “Sebra Mın” albümü” üzerine 2 yorum

  1. GİTARİSTİ ALADDİN HOCAYA SAYGILAR. Gitar dersi almıştım mkmde…

  2. muhteşem bir şarkı x.elime ….beni buralardan alıp götürüyo..özüne sahip çıkana helal olsun

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Tim Rayborn, “From The Thorn”, “Honey The Path Beyond” adlı iki albümü ve 72 Şarkısı

Dünya müziğine duyduğu merakla yola çıkıp doğuya ve batıya ait birçok enstrümanı kullanmakta ustalaşan Tim Rayborn'un daha önce yayınladığımız Ashek,...

Kapat