Aynur Doğan ve “Keçe Kurdan” Adlı Albümü

Grup Yorum, Metin-Kemal Kahraman, Lütfü Gültekin gibi sanatçıların albümlerine yaptığı vokallerden sonra Aynur,   iki Türkçe türkü albümünden sonra “Keçe Kurdan” (Kürt Kızı)  adlı albümüyle tanındı.   “Nupel” (Yeni Sayfa) ve  Rewend (Göçebe) olmak üzere iki Kürtçe albüm daha çıkardı.

Aynur,   güçlü sesi, otantik yorumu, geleneksel Kürt müziğinin temel öğesi olan doğaçlama tekniği ve sık kullanılan vurmalı çalgılara verdiği önem ile  dikkatleri üzerine çekti.

Sanatçı Aynur, aynı şeyi tekrarlamak yerine daima daha ileriyi hedeflenmesi gerektiğini dile getirerek, “Kürt müziğinde el değmeyen çok şeyin olduğunu” söylüyor. Ve ekliyor;
“Zorladıkça açmaya çalıştığım, açıldıkça ardı ardına kilitli bekleyen kapılara ulaşmak isteyen gönlüm. Dolu dolu kaynayan yüreğimin gösterdiği yol, benim bana ulaşmak istediğim yoldu. Bu yol çok uzun ve ben ruhum, enerjim yettiğince yürüyorum. Nefesimi sadece eşiğinizde bir tas su için eyleyeceğim…”


Sertab Erener, Aynur Doğan, Demir Demirkan – Dew Dew..

Aynur Doğan (d. 1975, Çemişgezek), Kürt sanatçı.

1975 yılında Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde doğdu. Ateş Yanmayınca ve Seyir adlı iki albümden sonra çıkardığı Keçe Kurdân (Kürt Kızı) ve Nûpel (Yeni Sayfa) adlı iki albümle dünyanın çeşitli yerlerinde konserler verdi. Folk Roots’a, The Timese ve The London Times gazetesine kapak oldu.

Yavuz Turgul’un Gönül Yarası ve Fatih Akın’ın İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek filmlerinde şarkılarıyla yer aldı. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filminin film müzikleri albümünde de bir parça seslendirdi.Şener Şen ile Meltem Cumbulun bulunduğu Gönül Yarası filminde de şarkı söyledi.  Metin Kemal Kahraman, Orient Expressions, Kardeş Türküler, Ahmet – Mikail Aslan ve daha birçok önemli müzisyenin albümlerinde yer aldı. Birçok ünlü müzisyenle birlikte dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konserler verdi.