Jehat, ilk albümü “Kom bibin” ile cafrande.org’ta


Jehat 1977 yılında Diyarbakır’ın Kulp (Pasur) ilçesine bağlı Bayır köyünde ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duydu. On yaşında çalışmak amacıyla Pasur’dan ayrılıp İstanbul’a geldi. Burada çeşitli işlerde çalıştı. Kendi başına öğrendiği bağlamasıyla ileriki yıllarda söyleyeceği şarkıların ilk çalışmalarını yaptı. Mezopotamya Kültür Merkezi’nde müzik eğitimi aldı. Genç yaşta bir kaza sonucu yitirdiğimiz sanatçı Hıdır Çelik’in öğrencisi oldu.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Şiwan Perver, Aram Dikran, Nizamettin Ariç gibi sanatçılar müzikle olan bağını güçlendirmesi açısından kendisine esin kaynağı olduğunu belirten Jehat, “Kürt müziğinde ezgilerin tarihselliği, Kürt kültürüne ilişkin sadece bir müzisyen olarak değil aynı zaman da bir kültür aşığı olarak da daha fazla çalışmaların yapması gerektiğine inanıyor . “Çünkü Mezopotamya halkı olarak Kürtler, yazılı kaynaklar yerine ağırlı olarak düşünce ve duygularını “klamlara”, “stran”lara, “çirok”lara yansıta gelmişlerdir. Bu kültür derinliğinin ve zenginliğinin sanata bir katkı olarak sunulması, titiz ve duyarlı bir çalışmayı gerektirdiği gibi doğal yapısını bozmayankapsamlı bir yoğunlaşmayı gerektirir. Dilimize ve kültürümüzün derinliğine sadık kalarak, bir kültür emekçisi sorumluluğuyla müziğimize katkı sunmayı amaçlıyorum” diyor. Albümün hazırlanmasında birçok kişinin desteğini aldığını belirten Jehat,  ‘Kom bibin’de kendisine aranjörlük yapan hocası Hıdır Çelik’in kendisinin bu seviyeye gelmesinde çok önemli emeği olduğunu ekliyor.

İki yıllık ciddi bir çalışmanın ürünü olan ve Aydın Müzik’ten çıkan “Kom Bibîn” albümü Jehat’ı müzikseverlerle buluşturan ilk çalışması. Albümdeki “Kom Bibîn”, “Erê Welat”, “Roj Çû Ava”, “Grav” parçalarının söz ve müziği kendisine ait olup; “Cane”(Zazaca), “Sultan”, “Keleşo”, “Seba Yarê” gibi değişik yörelere ait olan anonim eserler de bu albümde yer almaktadır. Bu parçaların yanı sıra Dertli Divani’ye ait “Hab-ı Gaflet” adlı Türkçe eseri de yorumlamıştır.

Müzik çalışmalrını MKM bünyesinde sürdürmekte olan jehat ikinci albüm çalışmalarına devam etmektedir.

2 Yorumlar

  1. Emeğinize sağlık ilk kez buradan dinledim.
    Hayatımıza yeni sesler getiren cafrande orga teşekkür ederim

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz