José Mujica’dan kısa bir hayat dersi: “Gereksiz ihtiyaçlarla bir israf dağı icat ettik”

jose-mujica“Uruguay’ın başkanı olmam önemli değil.
Bu konu üzerinde çok düşündüm. Tek kişilik bir hücrede on senemi geçirdim. Yeteri kadar vaktim oldu… Bir kitabın kapağını açmadan yedi yıl geçirdim. Bu bana düşünmek için zaman verdi.
Keşfettiğim şey şudur ki:
Ya hiç kimseye yük olmadan az ile yetinip mutlu olursun çünkü mutluluk içindedir ya da hiç bir yere varamazsın.
Yoksulluğu savunmuyorum.
Sadeliği savunuyorum.
Ancak sürekli büyümek isteyen tüketici bir toplum icat ettik.
Büyüme olmazsa, bu üzücüdür.
Gereksiz ihtiyaçlarla bir israf dağı icat ettik.
Sürekli almalısın ve atmalısın…
Boşa harcadığımız hayatlarımız aslında.
Birşey satın aldığımda,ya da siz birşey satın aldığınızda,karşılığında para vermiyorsunuz.
Verdiğimiz aslında vaktimizdir. O parayı kazanmak için harcadığımız vakit.
Arasındaki fark…yaşamı satın alamazsınız.
Yaşam akıp gider.Hayatı boşa geçirmek,özgürlüğünü kaybetmek korkunç birşeydir…”

Jose Mujica’nın Human belgeselindeki sözleri…


José Alberto Mujica Cordano:  Uruguaylı siyasetçi. 2009 Başkanlık Seçimleri’nde başkanlığa seçilmiştir. 2010 ve 2015 yılları arasında devlet başkanlığı yapmıştı. 1960’ların başlarında Küba Devrimi’nden ilham alan Tupamaros adlı silahlı harekete katıldı. 1972’de bir polisi öldürmekten tutuklandı. 1973’teki askeri darbeden sonra diğer Tupamaros üyesi mahkûmlarla beraber bir askeri hapishaneye gönderildi. 15 yıl süren mahkûmiyet hayatında işkencelere maruz kalmış ve tek kişilik hücrede tutulmuştu. 1985’te Uruguay’ın demokrasiye dönmesinden sonra diğer tüm siyasi mahkûmlar için çıkarılan bir genel afla tekrar özgürlüğüne kavuştu. Hapishaneden çıktıktan sonra diğer Tupamaros üyeleriyle beraber Halk Girişimi Hareketi’ni (Movimiento de Participación Popular-MPP) kurdu. 1994’te yedek, 1999’da da asli senatör seçildi.

Mujica’nın karizmasının yardımıyla MPP popülaritesini ve oylarını artırarak 2004’te bulunduğu ittifakın en büyük partisi haline geldi. Aynı yıl başkanlığa seçilen Tabaré Vázquez’in en büyük destekçisi MPP’ydi. José Mujica Vázquez tarafından hayvancılık, tarım ve balıkçılık bakanlığına atandı. 2008’deki kabine değişikliğine kadar bu makamını korudu, bakanlıktan ayrıldıktan sonra senatoya geri döndü.

Tabaré Vázquez’in 2009’da yapılacak başkanlık seçimleri için maliye bakanı Danilo Astori’yi desteklemesine rağmen aralık 2008’de yapılan önseçimlerde José Mujica Geniş Cephe’nin resmi başkan adayı ilan edildi. Seçim kampanyasında bir önceki seçimlerde Geniş Cephe’nin adayı olarak kazanmış devlet başkanı Tabaré Vázquez yönetiminin politikalarının devam ettirileceği ve derinleştirileceği yönünde oldu. “un gobierno honrado, un país de primera” (Dürüst Hükümet, Birinci Sınıf Ülke) sloganıyla muhafazakar rakibi eski devlet başkanı Luis Alberto Lacalle hakkındaki yolsuzluk dosyalarına gönderme yapıldı. Ekim 2009’da yapılan seçimlerin birinci turunda yüzde 48 oranında oy almasına karşın başkan seçilmesi için gerekli olan yüzde 50’ye ulaşamadı.29 Kasım 2009 pazar günü yapılan seçimlerin ikinci turunda yüzde 52 oranıyla, yüzde 45 oranında oy alan merkez sağdaki Milliyetçi Parti’nin adayı Lacalle’yi geçerek başkan seçildi. Görevine 1 Mart 2010’da başlamıştır.

Aylık 12 bin dolar maaşının %90’ını hayır kurumlarına bağışlayan Mujica, Dünyanın en fakir devlet başkanı olarak anılmaktadır. Mujica’nın, ‘İktidarda Bir Kara Koyun-Saraysız Başkan Jose Mujica’ isimli biyografi kitabı, Andrê Danza ve Ernesto Tulbovitz tarafından 2015 yılında yazılmıştır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz