Harvard Üniversitesi, yaşlı farelerin organlarını gençleştirdi

Amerika Harvard Üniversitesi bilim dünyasını sarstı. Vatan gazetesinde yer alan habere göre fareler üzerinde bir dizi inceleme yapan bilim adamları hayvanların organlarını gençleştirmeyi başardı. Güçsüz ve sağlıksız farelerin organlarını gençleştiren ekip çalışmanın insanlar üzerinde devam edeceğini açıkladı. İnsan organlarının yenilenip sağlığına kavuşabileceğini belirten Ronald DePinho “Biz ne yaşlanmayı yavaşlattık ne de durdurduk. Bizim yaptığımız az da olsa gençleşmeyi sağlamaktı. Bu hiç beklemediğimiz bir sonuç oldu” dedi.

Bazı hastaklıklar ortadan kalkabilir

İnsan üzerinde yapılacak deneylerin, nörolojik hastalıkları, bunama, felç, kalp krizi ve kalp rahatsızlıklarını ortadan kaldırabileceği belirtilirken insanların hayat kalitesini arttıracağı bildirildi. Nature dergisinde yayınlanan araştırmada uzmanlar hücrelerdeki telomerlere baktıklarını açıkladılar.

Vücuttaki her hücrenin 23 çift kromozomdan oluştuğunu ve bunların DNA’yı taşıdığını belirten bilim adamları her kromozomun sonunda telomer isimli güvenlik boşluğunun olduğunu belirtti. Hücrenin her bölünmesinde telomerlerin kısaldığına dikkat çeken uzmanlar daha sonra hücrelerin öldüğünü veya yaşlanma sürecine girdiğinin altını çizdiler.

Aşı ile fareler çok hızlı gençleşti

Harvard Üniversitesi’nde telomerlerin kısalmasını durduran telomeras enzimi olmayan fareler oluşturulurken, bu hayvanların çok kuvvetsiz olduğu, beyin boyutunun küçüldüğü ve üremede sorun yaşadığı belirtildi. Fakat DePinho ve ekibi farelere enzimleri tekrar harekete geçirmeyi sağlayan aşılar yapınca hayvanlarda yaşlılığın izlerinin ortadan kalktığı açıklandı. Aşı yapıldıktan sonra hasarlı dokuların iyileşme sürecine girdiği belirtildi. DePinho “Birkaç ay içinde beyindeki nöronlar da dahil olmak üzere çok hızlı gençleştiler” dedi.

İnsanda uygula konusunda bazı riskler var

İnsanlarda bu uygulamanın zor olacağını belirten bilim adamları farelerin telomeraları hayatları boyunca ürettiğini fakat yetişkinlerde enzimlerin kapalı olduğunun altını çizdi. Fakat bu sürecin hücrenin fazla büyümesine ve bu sayede kansere neden olacağı açıklandı. Uygulamanın hastalık tehlikesi bulunmayan insanlara düzenli olarak yapılmasının daha iyi sonuç vereceği açıklandı.

DePinho, deneylerin ardındna farelerde kanser vakasına rastlanmadığını açıkladı. Uzmanlar ise deneylerin farelerin yaşam sürelerini uzatıp, yaşlılıkta daha sağlıklı olup olmadıklarını incelemeye başladı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz