Güçlü Bir Psikolojiye Sahip Olmanın 7 Etkili Yolu

Sağlam bir psikolojinin en belirleyici özelliklerinden biri kendi duygu ve düşüncelerinin sorumluluğunu almaktır. Çoğumuz fark etmeden hislerimizden, düşünce ve davranışlarımızdan etrafımızdakileri sorumlu tutarız. Bu geçici bir rahatlık sağlasa da huzursuzluk hissi devam eder.

Eğer psikolojinizi sağlam temeller üzerine oturtarak güçlü hissetmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var.

1. Hislerinizi kontrol altına alın

Moralinizi, nasıl hissettiğinizi başka insanların davranışlarının belirlemesine izin vermeyin. Çevrenizdekilerin davranışları sizi kötü hissettiriyorsa bu onların üzerinizde güç sahibi olduğunu gösterir. Başkalarının düşünce ve davranışlarını kontrol edemezsiniz. Ama kendi hislerinizi kontrol ederek zarar görmemeyi başarabilirsiniz.

2. Sınırlarınızı belirleyin

Yersiz suçluluk hislerine kapılmak, ne istediğinizi, neye ihtiyacınız olduğunu söylemek yerine susmak, sürekli fedakarlık yapmak ya da saldırganlaşarak kırıldığınızı saklamaya çalışmak gibi davranışların hepsi gücünüzden vazgeçtiğinizi gösterir.
Eğer bir fedakârlık yapacaksanız, bunu başkaları sizi zorladığı ya da başka şans bırakmadığı için değil kendi seçiminiz olduğu için yapın.
Duygusal ve fiziksel sınırlarınızı sağlıklı çizerseniz enerjinizi fazla çaba göstermeden yukarıda tutabilirsiniz.

3. Kurban psikolojisine girmeyin

İşim için şunu feda ettim, eşim için bunu yapmak zorunda kaldım, arkadaşlarıma ayıp olmasın diye evet demek zorunda kaldım gibi sürekli kendinizden verdiğinizi anlattığınızı fark ederseniz durun ve bir düşünün. Bu sizin sürekli dram yaşayan bir kurban rolü üstlendiğinizi işaret ediyor olabilir. Verdiğiniz kararların istemediğiniz bazı sonuçları olabilir ama kararı sahiplenerek çıkış yolları aramak da sizin elinizdedir.

4. Şikayet etmeyi bırakın

Ailenize, arkadaşlarınıza, eşinize ve iştekilere sürekli birilerini veya bir durumu şikâyet etmek sizi çözüme değil probleme odaklar. Enerjinizi problemi tekrar tekrar
anlatıp sempati toplamaya değil, çözmeye verin.
Sürekli şikayet, sadece durumu değil, durum karşısında kendi tutumunuzu da kontrol edemediğinizi gösterir.

5. Affetmeyi öğrenin

Sizi kıran veya haksızlık eden birine karşı taşıdığınız öfke diğer kişiyi değil sizi cezalandırır. Size yanlış yapan birini düşünerek harcadığınız zamanı aslında kendinizden çaldığınızı unutmayın. Gücünüzü geri almanın en iyi yolu karşınızdakini affetmektir.
Affetmek karşınızdakinin yaptıklarının kabul edilebilir olduğu anlamına gelmez. Hayatınıza tekrar girebileceği anlamına da gelmez.
Affetmek karşınızdakinin davranışlarının sizinle değil kendi kapasitesi ile ilgili olduğunu fark edip, size zarar veren öfkeyi içinizden atmaktır.

6. Manipülasyona karşı dikkatli olun

Eğer kendi doğrularınız net değilse, başkalarının düşünceleri sizi kolayca etkiler.
Unutmayın ki herkes hayatı kendi süzgecinden geçirir ve pek çok farklı önyargı ile karşılaşabilirsiniz. Önemli olan inandığınız, doğru bildiklerinizle tutarlı yaşamanızdır.
Eğer değerinizi başkalarının sizinle ilgili olumlu izlenimleri belirliyorsa hayatınız sürekli birilerini memnun etmekle geçer. Herkesin sizi sevmesi gerekmez, yaşam tarzınızı onaylamaları da gerekmez. Tabii ki yapıcı eleştirilere kulak verin ve değerlendirin ama kendinize asla başka birinin hakkınızda düşündüklerinden değer biçmeyin.

7. Farklı olmaktan korkmayın

Özgüven eksikliği ve sosyal kaygılar çoğunluğa uyum sağlamak için farklılıklarınızı yok edip, başkalarına benzemeye çalışmanıza yol açabilir. Ancak çoğunluğa uyum sağlamak için kendinizi gizlemeye çalışmak aslında enerjinizi tüketir ve gizlenerek mutlu olmak zordur.
Vaktinizi ve enerjinizi sizi farklı olduğunuz için eleştiren ve dışlayanlarla değil, olduğunuz gibi kabul eden ve seven, farklılığınızla dünyaya renk kattığınız için değerinizi bilen insanlara saklayın.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz