Gazeteci Günter Wallraff, Afrikalı kılığında Almanya’yı dolaşarak siyahlara yapılan ırkçılığı filme çekti

1985’te Türk işçisi ‘Ali Levent’ adıyla yaşadıklarını ‘En Alttakiler’de aktarmış Ünlü gazeteci ve yazar Günter Wallraff, bu kez tenini siyaha boyayıp Afro peruk takarak kendilerini ‘hoşgörülü’ bulan Almanlar’daki ırkçılığı gözler önüne serdi… Almanya’da yeni gösterime giren film, Almanları şoka uğrattı.

Wallraff’ın  ‘Beyaz Üstü Siyah: Almanya İçine Bir yolculuk’ adlı belgeseli, Almanların Afro peruğu ve siyaha boyadığı derisiyle kendisini Somalili ‘Kwami Ogonno’ diye tanıtan ünlü yazarın aslında siyah olmadığını anlamayacak denli siyahlara yabancı olduğunu gösterdi. Almanlar ‘Ogonno’ya ten rengi yüzünden ayrımcılıktan çekinmezken, ‘doğru olanı yaptıkları’ inancıyla belgeselde yer almaktan bile kaçınmıyor.

BBC muhabiri Damien McGuinness’ın bu film üzerine hazırladığı haberi  aşağıdan başlatarak dinleyebilir, filmle  ilgili bir söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Wallraff bir sahnede, Köln’deki köpek eğitim merkezine gidip faşistlerden korunmak için köpeğinin eğitilmesini istiyor. “Kurs dolu” diyen yönetici, ısrar üzerine 250 avro ücret istiyor. Ogonno pes edip uzaklaşırken, amatör bir kamerayla çekime devam eden yönetmen Pagonis Pagokanis, kısa süre sonra gelen beyaz Alman müşterinin kaydının normal ücret olan 60 avroya yapıldığını görüntülüyor. Başka bir sahnede Alman ev sahibi kadın telefonda evini kiralamak için anlaştığı Ogonno’yu görünce evin tutulduğunu söylüyor, sonra “Gerçekten zenci, gerçekten kötü” diye söyleniyor. Karavan tutmak isteyen Ogonna’ya ‘yer yok’ diyen kamp yöneticisi açık açık “Ten rengi sorun” diyor. Nadir yaşanan olumlu olaylardan biri, Bavyera’da bir barda Ogonno’yu savunan iki müşteri.

Lakin siyah hakları örgütleri, belgeselde siyahlara yeterince söz verilmemesinden şikâyetçi. Berlin Afrika Konseyi Başkanı Sven Mekarides, ‘siyahların sözcüsü’ olamayacağını söylediği Wallraff’ın sadece bir kez, Dresden taraftarlarıyla trene binerken ciddi fiziksel tehdit aldığını hatırlatıp “Gerçek hayatta bunu denemeniz için hayattan bıkmış olmanız lazım” diyor.
1985’te Türk işçilerine haksızlıkları sergilemek için iki yıl ‘Ali Levent’ adıyla yaşayıp ‘En Alttakiler’ adlı kitap ve belgeseli oluşturan, Bildt’de üç yıl editörlük yapıp gazetenin baştan savmalığını kitap-laştıran, birkaç yıl önce bir çağrı merkezinde işe girip çalışanların sömürüsünü sergileyen Wallraff’ın son projesinin büyük tartışma yaratması bekleniyor.

Kaynak: (Times, DW ve BBC)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz