NIETZSCHE: “BEN SİZDENİM VE SİZİN EN İYİ DÜŞMANINIZIM!..”

165

Hiçbirimiz en iyi düşmanlarımız tarafından korunmak istemeyiz. Buna benzer olarak, gönülden bağlandığımız, sevdiğimiz kimseler tarafından da korunmak istemeyiz. Şöyle ki bırakın size gerçekleri anlatayım: Savaştaki kardeşlerim, sizi gönülden severim. Ben sizdenim ve sizin en iyi düşmanınızım. Bırakın size doğruyu söyleyeyim. Kalbinizdeki kini ve kıskançlığı bilirim. Kini ve kıskançlığı tanımayacak kadar büyük değilsiniz. Hiç olmazsa bunlardan utanmayacak kadar büyük olun.

Gerçeğe ulaşmanın azizleri olmasanız bile hiç olmazsa onunla savaşan olun. Bunlar o kutsallığın yoldaşları ve öncüleridir. Çok asker görüyorum. Çok düşman görmek isterdim!

“Ben sizi tanırım. Sizin, kin besleyecek düşmanlarınız olmalı; fakat hor görülecek düşmanlarınız olmamalı…”

Giydikleri şeye üniforma diyorlar; fakat üniformanın içindekiler tekdüze olmasa.

Gözleri her zaman bir düşmanı, kendi düşmanını arayan kişiler olun. İçinizde bazılarında ilk bakışta bir kin vardır. Düşmanınızı aramalısınız. Kendi düşünceleriniz için kendi özgürlüğünüzü aramalısınız. Düşünceniz yenilse bile içtenliğiniz zafer kazanmalıdır.

Siz barışı yeni savaşların aracı olarak sevmelisiniz. Ve kısa barışı uzun barışa tercih etmelisiniz.
İyi nedir? diye soruyorsunuz. Cesur olmak iyidir. Şu sözü küçük kızlara bırakın. “İyi şey hem güzel hem sevimli olandır.”
Size kalpsiz diyorlar; fakat kalbiniz saftır ve ben içten utancınızı severim. Siz yükselişinizden utanıyorsunuz, başkaları alçaklıklarından…
Siz çirkin misiniz? Tamam kardeşlerim; öyleyse çirkinin hırkası olan “yüce”yi giyininiz. Ruhunuz büyüdüğü zaman coşkun olur. Sizin yüceliğinizde kötülük vardır. Sizi tanırım. Kötülük de aşırı tepkiyle çok az karşılaşır, fakat bunlar birbirlerini anlamazlar. Ben sizi tanırım. Sizin, kin besleyecek düşmanlarınız olmalı; fakat hor görülecek düşmanlarınız olmamalı. Düşmanınızla gurur duymalısınız. O zaman düşmanınızın başarısı da sizin başarınız olur.
Yaslanmak, bu kölelerin kibarlığıdır. Sizin kibarlığınız söz dinleme olmalı. Emirleriniz bile itaat olmalı. İyi bir düşmanın kulağına “sen yapmalısın”, “ben isterim”den daha hoş gelir ve sevdiğiniz her şeyi kendinize hükmettirmelisiniz.
Hayata olan sevginiz en yüksek umudunuza olan sevginiz olsun ve en yüksek ümidiniz, en yüksek hayat düşünceniz olsun; fakat en yüksek düşüncenize bırakın, ben kumanda edeyim. Bu kumanda şudur: İnsan yenilmesi gereken bir şeydir. Böylece boyun eğmeyin ve savaş içersinde ömrünüzü sürün. Uzun yaşamada ne var. Hangi düşman kollanmak ister?
Ben sizi kollamam. Ben sizi gönülden severim, savaştaki kardeşlerim.
Zerdüşt, böyle buyurdu.

Friedrich Nietzsche
Böyle Buyurdu Zerdüşt
[Savaş ve Savaşçı Halklar Hakkında]

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz