Ezginin Günlüğü’nün kurucularından Tanju Duru yaşama veda etti

3
24

Ezginin Günlüğü’nün kurucularından müzisyen, belgesel ve film müzikleri yapımcısı Tanju Duru, bir dağ yürüyüşü sırasında geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi. Bayram tatilini değerlendirmek için arkadaşları ile birlikte Demirkazık Dağı’na giden Tanju Duru, dönüş sırasında ayağının kayması üzerine yaklaşık 150 metre kayıp bir geçitte masur kaldı. Dün saat 16.00’dan beri düştüğü yerde yardım bekleyen Duru’ya arkadaşları teknik yetersizlikler nedeniyle yardım edemedi.

Duru’nun arkadaşları yardım için Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve AKUT’a haber verdiler. Yardım çağrısı üzerine bölgeye gelen AKUT’un 5 kişilik kurtarma ekibi, geceyi yamaçta geçiren yaralı dağcıyı bulunduğu yerden almak için saat 05.00’de katırlara yükledikleri teknik malzemelerle yola çıkıp bölgeye ulaştı. Ardından da JAK timi, Demirkazık Dağı’ndaki Mümtaz Çankaya Dağ ve Kayakevi’ne geldi. Burada yapılan hazırlıkların ardından JAK, timi saat 12.30’da Tanju Duru’nun bulunduğu yere kurtarma ekibini indirdi. Burada yapılan ilk müdahalede Duru’nun öldüğü anlaşıldı. Düşerken başını kayalara çarptığı anlaşılan Duru, sedye ile helikoptere çekilip Mümtaz Çankaya Dağ ve Kayakevi’ne götürüldü. Duru’nun cesedi buradan da ambulansla Çamardı Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Tanju Duru kimdir?
Üniversite yıllarında Ezginin Günlüğü’ne dahil olarak, grubun 1984-1990 yılları arasında çıkarttığı 5 albümde yer alan Tanju Duru, evinde kurduğu donanımla, çeşitli belgesel ve filmlere müzikler hazırladı, albümler kaydetti. Ardından 1999’da Durukayıt Stüdyosu’nu kurdu. Burada pek çok önemli müzisyenin albümlerini kaydeden Duru, Yazı Tura Filmi’nin müziklerini içeren bir albüm yayınladı.

Tanju Duru, 2007 yılında “Duru Zamanlar” (dinlemek için tıklayınız) isimli bir albüm yayınladı. Duru, bu albümdeki “Ağrı Zamanı” isimli parçayı yaşamını yine bir dağ kazasında yitiren Uğur Uluocak’a ithaf etmişti.

Tanju Duru, Mehmet Güreli’den Pinhani’ye, Bülent Ortaçgil’den Ayşe Tütüncü’ye kadar çok sayıda müzisyenin albümlerini kaydetti. Doğaya ve özgürlüğe düşkün kişiliğiyle tanınan Duru, Karadeniz ve İran’da çok sayıda tura katıldı. ‘Barışa Pedal’ hareketinde aktif rol alıp yurt turuna çıkan Duru, mütevazi kişiliğiyle tanınıyordu.

3 Yorumlar

  1. Asla bilemeyeceğiz hayatlarımızı anlamlandıran bu yakın ve çok uzak adamların(insanların) kıymetini…Bu bir cezadır sanırım bize,onlar bize umut taşırken kocaman yürekleriyle,yangınımız ellerinizi yüreğimizi yakıyor sadece…

  2. benimde çok severek dinlediğim müzik gruplarında ezginin günlüğü üzgünüm… Her zaman dünyaya böyle yetenekler gelmiyor….
    Üzgünüm…

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz