Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’na Aydınlardan sonra Sinemacılar da destek verdi

Seçimlere sayılı günler kala Türkiye’de bulunan birçok kesiminin desteğini arkasına alan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’na bir destek de dün  sinema oyuncularından geldi.  Aydınlardan sonra  Cezayir Restoran’da düzenledikleri basın toplantısıyla Sine-Sen üyesi sanatçılar Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun İstanbul 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder’e desteklerini açıklamak için bir araya geldi. Birçok oyuncu, yönetmen, senarist, yazar ve sanatçının katıldığı toplantıda Tuncel Kurtiz, Haluk Ünal, Önder Çakar, Hüseyin Karabey, Aydın Sayman ve Deniz Türkali neden Önder’i desteklediklerini açıklayarak “Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’yla yeni bir gün doğacak,” dedi.

Sırrı Süreyya Önder, “Buradaki arkadaşlarla, hep başka şeylere destek verdik, şimdi adımı duymak biraz yabancılaştırma efekti oluyor, gelen gelemeyen, sette olan tüm arkadaşlara, sendikamıza, basın emekçilerine teşekkür ediyorum. Sanat iyileştirir, bu yönü tartışılmayan en önemli yönüdür. Bu güvene layık olmaya çalışacağım” diyerek dakikalarca alkış aldı.

“Barış için bloku destekliyorum”
Açış konuşmasını yapan Sine-Sen Başkanı Zafer Aydın, “Yönetmen arkadaşımız S. Süreyya Önder’i daha önce desteklemiş olmamız lazımdı. Kendisine bir özür borcumuz var” diye konuşmasına başlayan Sine-Sen (Sinema Emekçileri Sendikası) Başkanı Zafer Ayden; “İlerici, yurtsever, devrimci arkadaşlarımızın, siyaset alanının parçalanması ve bizlerin orada yer alması anlamında önemli görüyoruz” diye konuştu. “Selahattin Demirtaş gibi, Ahmet Türk gibi, Ertuğrul Kürkçü gibi, Leyla Zana gibi ve Sırrı Süreyya Önder gibi arkadaşlarımızın desteklenmesi ve halkın iktidarı için buradan bütün kesimlere çağrıda bulunuyoruz,” dedi.

“Korkuyu bırakmamız gerekiyor”

“Bugün ben karışmayıp uzakta durayım, denecek dönemin en ucuna geldik” diyen oyuncu Mehmet Esen, “Bütün sanatçı arkadaşlarımın bu platformda birleşmesi gerekir, korkuyu bırakmamız gerekiyor, sanatçı arkadaşlarımla konuşuyorum ama genelde yalnız kalıyoruz. Hrant Dink yaşarken mahkemeleri olduğu zaman, hep ‘Gidelim o mahkemelere’ dedim, ben tek başıma gittiğim zaman bir haber olmuyorum ama hep beraber olursak medyada yer alıyor. İnsanların korkuları var, bu korkuyu da en rahat kıracak olan sanatçılar, bizler ön tarafta durduğumuz zaman insanlar evlerinden çıkıp gelecekler” diye konuştu.

Tuncel Kurtiz: Yeni bir gün doğuyor

Tuncel Kurtiz; “Demokrasinin de komünizmin de oluşabilmesi için bireyler gereklidir. Sırrı Süreyya’nın o Mecliste, tüm emekçilerin haklarını savunacağına inanıyorum. Öyle büyük bir yük aldı ki üstüne korkuyla bakıyorum, neler yapacak diye, hiçbir etki altında kalmayacağına inanıyorum” dedi. Kurtiz sözlerine şiirle devam etti.” S. Önder de savaşlar olmasın diyecektir. Selam alın teriyle ekmek yiyen herkese, selam bugünü hazırlayan ölüye, selam saçlarından asılan, tabanından çivilenen diriye. Selam seksen ayak merdivenli kara yüzlü binanın, üst katından atılan, berrak gözlü, paramparça cesede.. giden gitti , kalana sabır. Bu kara kışlara, açlığa sabır, sabır sürgündeki, zindandaki dostlara yeni bir gün doğuyor bizim Sırrı Süreyya ile..”

Deniz Türkali de “Mecliste gerçek anlamda muhalif ses olsun, ötekileştirmeye, insan haklarına bir ses olsun ve onlardan çok olsun” dedi.

Senarist Önder Çakar ise “Sırrı ağabeyimizle birlikte blok adaylarını özgürlük, barış ve demokrasi adına Meclise göndereceğiz. Arkadaşlarımız dizi setlerinde, gelemediler ama desteklerini söylememi istediler, Erkan Can, Olgun Şimşek, Settar Tanrıöğen, Seren Yüce, ezilen herkesin vekili olacak, desteklerimizi sunuyoruz” dedi.

Yönetmen Hüseyin Karabey, “Ben Blok adaylarını zaten seçilmiş olarak görüyorum, halk büyük bir coşkuyla onları sahiplendi. Önemli bir döneme girdik, barış ihtimali artık var, görmek istediğimiz temsilcilerimiz Mecliste olacaklar. Mücadelelerinde ufacık bir desteğimiz olursa kendi geleceğim adına mutlu olurum” dedi.

Senarist Haluk Ünal ve Yönetmen Aydın Sayman da, Önder’e desteklerini bildirdi.

Birçok ünlü  Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nu destekliyor

Daha önce İstanbul’da bir araya gelen çok sayıda sanatçı, akademisyen ve gazeteci Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu olarak çıkan bağımsız adaylara destek vereceğini açıklamıştı.
Taksim Hill Otel’de, DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk, İstanbul bağımsız adayları Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Levent Tüzel ve Mustafa Avcı ile Mersin adayı Ertuğrul Kürkçü ve Kocaeli adayı Emrulah Bingöl destek veren sanatçı, akademisyen ve gazetecilerle buluşmuş Kürtçe-Türkçe okunan metinde şu görüşlere yer verilmişti:

“Biz, farklılıklarımızla birlikte, özgür ve eşit yurttaşlar olarak yaşamak isteyenler; Bu ülkenin vatandaşları olarak eşit siyasal haklara sahip olmak isteyen Kürtler, Aleviler, çeşitli dinsel inançlara, etnik kökenlere ve cinsiyet kimliklerine sahip insanlar;
– İfade ve örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerle mücadele eden işçiler, emekçiler, gençler, kadınlar; Vahşi piyasa ekonomisinden, sosyal güvencesizlikten, işsizlikten ve sadaka siyasetinden mağdur olan yoksular;
– Ekolojik yıkıma karşı doğa ile uyumlu bir yaşamın yanında olanlar;
– Her türlü etnik, kültürel, cinsiyete dayalı ve sınıfsal farklılığın engelsiz olarak mecliste temsil edilmesini savunanlar;
– Ülkemizin karanlık dönemlerinin aydınlatılması ve tüm kirli odakların dağıtılması için parlamentoda bir sesin olması gerektiğini düşünenler;
– Barış isteyen ve barış için mücadele eden tüm Türkiyeliler;
Yüzde 10 seçim barajını sandıkta bir kez daha delmek, parlamentoya ülkenin farklı renk ve seslerinin temsilcilerini göndermek için, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun bağımsız adaylarını destekliyor, özgürlükçü ve eşitlikçi yeni bir anayasa talep eden tüm yurttaşları, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde bu adaylara oy vermeye çağırıyoruz…”

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bağımsız adaylarına destek metnini imzalayan aydınlar arasında Deniz Türkali, Derya Alabora, Adalet Ağaoğlu, Arat Dink, Erkan Can, Esmeray, Ezgi Başaran, Meltem Ahıska, Mehmet Ali Alabora, Nil Mutluer, Oya Baydar, Osman Kavala. Özlem Dalkıran, Mesut Yeğen, Müthat Sancar, Şanar Yurdatapan, Tarhan Erdem, Yıldırım Türker gibi birçok isim yer alıyor.

Meryem Koray: Kürt sorununun mecliste temsil edilmesi ve siyaseten bir üstünlük kurulabilmesi için blok adaylarını destekliyorum.
Ahmet İnsel: Türkiye’nin demokrasi talebinin büyük bir kalabalıkla temsil edilmesi, seslerinin mecliste yankılanması önemli. Toplumun tüm seslerinin mecliste yer almasının sorumluluğunu blok adayları taşıyacak.
Gülten Kaya: Emek, demokrasi ve özgürlük üç temel kavramdır. Bu platform bu üç kavramdan yola çıkıyor. Blok adaylarının dinamizminin ve değiştirme gücünün bu ülkeye iyi geleceğini düşünüyorum.
Arat Dink: Bütün bu karmaşanın içinde 12 Haziran’da demokrasi adına basit bir soru sorulacak. Bunun için buradayız.
Nuray Mert: Türkiye’de emek, demokrasi ve özgürlük talepleri karşılanmamış herkesin bloğu desteklemesi gerektiğini düşünüyorum.
Sennur Sezer: Yazar, anne, kadın, yaşlı, eş kimliğimle blok adaylarını destekliyorum. Bütün bu kimliklerin mecliste temsil edilmesi gerektiğine inanıyorum. Mecliste ancak demokrasi ve emekten yana bir grup benim isteklerimi gerçekleştirebilir.
Murat Çelikkan: Yıllardır mücadele ettiğimiz şeyleri bu blok temsil ettiği için, demokratik bir düzende yaşamak için, Kürt sorununun demokratik çözümünde blok adaylarını bir umut olarak gördüğüm için, mecliste daha güçlü bir mücadele sergilenebilmesi için ve Türkiye’nin geleceği için blok adaylarını destekliyorum.
Jülide Kural: Kürt sorununun barışçıl çözümü dışında seçeneğimiz yok. O yüzden bloğu destekliyorum. Özgürlük ve barış diyorsak hep birlikte olacağız. Başka çare yok.

Metne imza atan  diğer kişiler

Abdullah Aysu, Abdurrahman Atalay , Abdülhekim Daş, Adalet Ağaoğlu, Adalet Dinamit, Adnan Özyalçiner, Ahmet Asena, Ahmet Dindar, Ahmet Kardam, Ahmet Şık, Ahmet Telli, Ahmet Tulgar, Ahmet Ümit, Akif Kurtuluş, Aksu Bora, Ali Erol, Ali Kenanoğlu, Arat Dink, Aret Gicir, Arjen Ari, Asli Odman, Ata Soyer, Ayça Damgaci, Aydin Çubukçu, Aydin Engin, Ayşe Günaysu, Ayşe Hür, Ayşegül Devecioğlu,

Bahri Belen, Balçiçek İlter, Bariş Pirhasan, Behçet Çelik, Bekir Ağirdir, Belma Akçura, Berat Günçikan, Beril Eyüboğlu, Bircan Yorulmaz, Burhan Sönmez, Bülent Aydin, Bülent Forta, Bülent Somay

Cafer Solgun, Celal Başlangiç, Celalettin Can, Cengiz Güleç, Christopher Stephenson, Coşkun Üsterci, Çağatay Anadol, Çiğdem Mater, Çiğdem Yalçin Pamukçu

Demet Demir, Deniz Türkali, Derya Alabora, Dilek Gökçin, Doç. Dr. Ahmet Demirel, Doç. Dr. Ayşe Berkman, Doç. Dr. Betül Yarar, Doç. Dr. Bülent Bilmez, Doç. Dr. Elvan Altan Ergut, Doç. Dr. Ferda Keskin, Doç. Dr. Ferdan Ergut, Doç. Dr. Feza Arslan, Doç. Dr. Feza Arslan, Doç. Dr. Güçlü Ateşoğlu, Doç. Dr. Levent Yilmaz, Doç. Dr. Nilgün Toker, Doç. Dr. Teoman Pamukçu, Doç. Dr. Yüksel Taşkin, Doç. Dr. Zeynep Gambetti, Doğan Tarkan, Dr. Ahmet Uhri, Dr. Ayşen Candaş, Dr. Emin Alper, Dr. Gaye Yilmaz, Dr. Gürel Tüzün, Dr. Koray Çalişkan, Dr. Pinar Bedirhanoğlu, Dr. Üstün Bilgen Reinart

Ekrem Tükenmez, Emine Uşakligil, Emre Senan Enis Riza Sakizli, Ercan Kanar, Erdoğan Aydin, Ergin Cinmen, Erkan Can, Ersin Salman, Ertuğrul Mavioğlu, Esmeray Özadikti, Esra Koç, Ezgi Başaran

Fahri Aral, Fatih Polat, Fehim Caculi, Fehim Işik, Feridun Koç, Feryal Öney, Fethiye Çetin, Fikret İlkiz, Filiz Kerestecioğlu

Garo Paylan, Gaye Boralioğlu, Gül Dirican, Gülten Kaya, Günay Kubilay, Güney Çeğin, Gürhan Ertür

Hakan Gündüz, Hakan Tahmaz, Halil Ergün, Haluk Bilginer, Haluk Tekeli, Handan İpekçi, Hasan Basri Çiplak, Hayko Bağdat, Hülya Gülbahar, Hüseyin Karabey, Hüsnü Öndül

Ilgin Su, Işil Kasapoğlu, Işil Uyar, İbrahim Aksin, İnci Hekimoğlu, İrfan Aktan, İshak Karakaş

Jaklin Çelik, Janet Bariş, Jülide Kural

Kadir Akin, Karin Karakaşli, Kazim Özdoğan, Kemal Aydoğan, Kemal Aytaç, Kemal Ördek, Kerem Firtina, Kerem Kabadayi, Koray Düzgören, Lal Laleş

Mahir Günşiray, Mahmut Alinak, Mahmut Boynudelik, Mebuse Tekay, Mehmet Aksin, Mehmet Ali Alabora, Mehmet Demir, Mehmet Güleryüz, Mehmet Saltoğlu, Mehmet Tirgil, Melih Biçer, Melih Yalçin, Meltem Ahiska, Mesut Öztürk, Mesut Varlik, Metin Bakkalci, Metin Boran, Metin Yeğin, Migirdiç Margosyan, Murat Çelikkan, Murat Papşu, Murathan Mungan, Mustafa Atalay, Mustafa Sütlaş, Müge Karalom, Müge Sökmen

Nabi Yağci, Nadire Mater, Nail Satligan, Nazim Alpman, Necdet Okcan, Necmiye Alpay, Neşe Erdilek, Nevra Akdemir, Nihat Emiltay, Nil Mutluer, Nilgün Öneş, Nilgün Yurdalan, Nimet Tanrikulu, Nuray Mert, Nuray Sancar, Nurten Tuç,

Orhan Alkaya, Orhan Dink, Orhan Eskiköy, Orhan Silier, Osman Kavala, Osman Köker, Oya Baydar, Ömer Türkeş, Önder Çakar, Özcan Alper, Özcan Yurdalan, Özgür Doğan, Özlem Dalkiran, Öztürk Türkoğlu,

Pakrat Estukyan, Pinar Selek, Prof. Dr. Ahmet Çakmak, Prof. Dr. Ahmet İnsel, Prof. Dr. Ahmet Tonak, Prof. Dr. Ali Nesin, Prof. Dr. Ayşe Erzan, Prof. Dr. Ayşe Gözen, Prof. Dr. Baskin Oran, Prof. Dr. Büşra Ersanli, Prof. Dr. Erol Katircioğlu, Prof. Dr. Fatmagül Berktay, Prof. Dr. Ferhat Kentel, Prof. Dr. Ferhunde Özbay, Prof. Dr. Fikret Adaman, Prof. Dr. Fuat Ercan, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Prof. Dr. Hacer Ansal, Prof. Dr. Jale Parla, Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu, Prof. Dr. Mahmut Mutman, Prof. Dr. Mehmet Türkay, Prof. Dr. Melek Göregenli, Prof. Dr. Meryem Koray, Prof. Dr. Mesut Yeğen, Prof. Dr. Meyda Yeğenoğlu, Prof. Dr. Mithat Sancar, Prof. Dr. Nesrin Sungur, Prof. Dr. Nihal Saban, Prof. Dr. Nuran Yentürk, Prof. Dr. Nurcan Özkaplan, Prof. Dr. Nükhet Esen, Prof. Dr. Oya Köymen, Prof. Dr. Özgür Sarioğlu, Prof. Dr. Semih Bilgen, Prof. Dr. Sibel Irzik, Prof. Dr. Şahika Yüksel, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincanci, Prof. Dr. Taha Parla, Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, Prof. Dr. Tanay Sidki Uyar, Prof. Dr. Uygur Kocabaşoğlu, Prof. Dr. Yücel Sayman, Prof. Dr. Yüksel Akkaya,

Ragip Duran, Ragip Zarakolu, Rauf Kösemen, Ridvan Turan, Roni Margulies

Sabih Ataç, Sami Evren, Sami Tan, Saruhan Oluç, Sedat Yilmaz, Sedat Yurtdaş, Selen Uçer, Selim Demirdelen, Selim Mahmutoğlu, Selim Yilmaz, Semra Pelek, Sennur Sezer, Seren Yüce, Settar Tanriöğen, Sevil Demirci, Sevim Belli, Sevinç Altan, Seyfi Öngider, Sezai Sarioğlu, Sezai Temelli, Siren İdemen, Süha Oğuzertem, Süreyya Berfe, Şamil Altan, Şanar Yurdatapan, Şeyhmus Diken, Şükrü Erbaş

Tamer Levent, Tanil Bora, Tarhan Erdem, Tarik Günersel, Tarik Ziya Ekinci, Tayfun Mater, Tuğrul Paşaoğlu, Turan Saritemur,

Ufuk Uras, Uğraş Salman, Umur Coşkun, Ümit Aslanbay, Ümit Şahin

Vecdi Erbay, Veysi Sarisözen,

Yahya Akyel, Yasemin Göksu, Yavuz Önen, Yeşim Büber, Yildirim Türker, Yildiz Önen, Yilmaz Aysan, Yonca Verdioğlu, Yücel Göktürk, Yücel Tunca, Yüksel Selek

Yrd. Doç. Dr. Erol Köroğlu, Yrd. Doç. Dr. Esra Arsan, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu, Yrd. Doç. Dr. Tümay Arslan, Yrd. Doç.Dr. Murat Paker

Zafer Aydin, Zeki Gül, Zeki Tombak, Zübeyde Kiliç

Daha sonra bagimsizlarmeclise.org sitesi üzerinden süren destekyen kişi sayısı  2500’ye yaklaştı.

Bloğu oluşturan yapılar

Barış ve Demokrasi Partisi
Demokrasi ve Özgürlük Hareketi
Devrimci İşçi Partisi
Devrimci Sosyalist İşçi Partisi
Emek Partisi
Emekçi Hareket Partisi
Eşitlik ve Demokrasi Partisi
İşçi Cephesi
İşçilerin Sosyalist Partisi
Katılımcı Demokrasi Partisi
Köz
Sosyalist Birlik Hareketi
Sosyalist Dayanışma Platformu
Sosyalist Demokrasi Partisi
Sosyalist Gelecek Parti Hareketi
Toplumsal Özgürlük Platformu
Türkiye Gerçeği

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adayları

Murat Bozlak – Adana Bağımsız Milletvekili Adayı
Veli Büyükşahin – Adıyaman Bağımsız Milletvekili Adayı
Mehmet Bayraktar – Aydın Bağımsız Milletvekili Adayı
Murat Öztürk – Ağrı Bağımsız Milletvekili Adayı
Halil Aksoy – Ağrı Bağımsız Milletvekili Adayı
Sadrettin Güvener – Ankara 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı
Cercis Utaş – Ankara 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı
Akın Birdal – Antep Bağımsız Milletvekili Adayı
Yüksel Avşar – Ardahan Bağımsız Milletvekili Adayı
İhsan Nergis – Antalya Bağımsız Milletvekili Adayı
Bengi Yıldız – Batman Bağımsız Milletvekili Adayı
Ayla Akat Ata – Batman Bağımsız Milletvekili Adayı
Turan Cengiz – Balıkesir Bağımsız Milletvekili Adayı
Mehmet Deniz Büyük – Bursa Bağımsız Milletvekili Adayı
İdris Bağluken – Bingöl Bağımsız Milletvekili Adayı
Hüsamettin Zenderlioğlu – Bitlis Bağımsız Milletvekili Adayı
Kemal Beler – Denizli Bağımsız Milletvekili Adayı
Ferhat Tunç Yoslun – Dersim Bağımsız Milletvekili Adayı
Leyla Zana – Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı
Mehmet Hatip Dicle – Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı
Emine Ayna – Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı
Nursel Aydoğan – Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı
Altan Tan – Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı
Şerafettin Elçi – Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı
İsa Gürbüz – Elazığ Bağımsız Milletvekili Adayı
Sabahattin Yılmaz – Erzurum Bağımsız Milletvekili Adayı
Selahattin Demirtaş – Hakkari Bağımsız Milletvekili Adayı
Adil Kurt – Hakkari Bağımsız Milletvekili Adayı
Esat Canan – Hakkari Bağımsız Milletvekili Adayı
Pervin Buldan – Iğdır Bağımsız Milletvekili Adayı
Sebahat Tuncel – İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı
Sırrı Süreyya Önder – İstanbul 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı
Abdullah Levent Tüzel – İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı
Mustafa Avcı – İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı
Mehmet Tanhan – İzmir 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı
Erdal Avcı – İzmir 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı
Mülkiye Birtane – Kars Bağımsız Milletvekili Adayı
Faik Karadaş – Kırşehir Bağımsız Milletvekili Adayı
Emrullah Bingöl – Kocaeli Bağımsız Milletvekili Adayı
Hacı Mehmet Bozdağ – Konya Bağımsız Milletvekili Adayı
Gani Şavata – Malatya Bağımsız Milletvekili Adayı
Nizamettin Öztürk – Manisa Bağımsız Milletvekili Adayı
Mustafa Mamaklı – Maraş Bağımsız Milletvekili Adayı
Ahmet Türk – Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı
Gülser Yıldırım – Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı
Erol Dora – Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı
Ertuğrul Kürkçü – Mersin Bağımsız Milletvikili Adayı
Şehbal Şenyurt – Muğla Bağımsız Milletvekili Adayı
Sırrı Sakık – Muş Bağımsız Milletvekili Adayı
Demir Çelik – Muş Bağımsız Milletvekili Adayı
Kamuran Bablak – Osmaniye Bağımsız Milletvekili Adayı
Hüseyin Tanış – Sakarya Bağımsız Milletvekili Adayı
Gültan Kışanak – Siirt Bağımsız Milletvekili Adayı
Hasip Kaplan – Şırnak Bağımsız Milletvekili Adayı
Selma Irmak -Şırnak Bağımsız Milletvekili Adayı
Faysal Sarıyıldız – Şırnak Bağımsız Milletvekili Adayı
Kerem Tosun – Tekirdağ Bağımsız Milletvekili Adayı
İbrahim Binici – Urfa Bağımsız Milletvekili Adayı
İbrahim Ayhan – Urfa Bağımsız Milletvekili Adayı
Kemal Aktaş – Van Bağımsız Milletvekili Adayı
Özdal Üçer – Van Bağımsız Milletvekili Adayı
Nazmi Gür – Van Bağımsız Milletvekili Adayı
Aysel Tuğluk – Van Bağımsız Milletvekili Adayı
İhsan Coşkun – Yalova Bağımsız Milletvekili Adayı

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz