Elazığ’da deprem: 51 ölü, 100’e yakın yaralı var

0
50


Sabaha karşı saat 04.32’de Elazığ’da 6.0 büyüklüğünde  meydana gelen deprem sonrasında yapılan ilk belirlemelere göre  Kovancılara bağlı üç köyde hasar meydana geldi. 51 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.  Yaşanan  depremin ardından 32 artçı deprem daha meydana geldi. En son saat 09:47’de meydana gelen depremin şiddeti 5.5 olduğu belirlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün internet sitesindeki verilere göre, saat 04.32’de, merkez üssü Elazığ’ın Karakoçan İlcesi’ne bağlı Başyurt beldesi olan, 6.0 büyüklüğünde, beş kilometre derinlikte deprem kaydedildi.

Elazığ Kriz Merkezi: Ölü sayıdı 51

Yaralı 100’e yakın kişiden 10’unun durumunun ağır olduğu ifade ediliyor. Elazığ Valisi Muammer Erol, depremden etkilenip de ulaşılamayan köy bulunmadığını ifade ederek, ölü sayısını teyit etti.

Elazığ Valiliği Kriz Merkezi’nin saat 9,15 sularında verdiği rakamlarsa bilançonun ağırlaştığına işaret ediyordu. Verilere göre, ölü sayısı 51’e çıktı.

10 Köyde evler yıkıldı

Elazığ Valisi Muammer Erol, depremin ardından kriz masası oluşturulduğunu ve hasar gören yerlere kurtarma ve sağlık ekiplerinin sevk edildiğini söyledi.
Kovancılar Kaymakamı Selçuk Aslan, depremin 10 köyde yıkıma neden olduğunu, bu köylere ekiplerin sevk edildiğini söyledi. Kaymakam Aslan, “Deprem şehir merkezlerinden çok köyleri vurdu. Bir çok ev yıkıldı, çok sayıda yaralı var” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik de “Bu depremin şiddetti bölge için çok büyük değil. Bundan sonra bölgede artçılar yaşanabilir” dedi.

Erdik, şunları kaydetti: “Bu depremin şiddetti bölge için çok büyük değil. Bundan sonra bölgede artçılar yaşanabilir. Bunun şiddeti 5 ile başlar 4, 3 ve 2’ye kadar düşer. Başka yerleri tetikleyip tetiklemeyeceği meydana gelen gerilmelerin dağılımı incelendikten sonra belirlenebilir” şeklinde konuştu.


NTV muhabiri: Okçular Köyü yerle bir

NTV muhabiri Sevda İncesu, en büyük hasarın yaşandığı Okçular Köyü için “yerle bir olmuş” dedi.

“Deprem köyü yerle bir etmiş. Buradaya çok sayıda çadır getirildi, sıcak yemek getirildi. Enkaz altında hala insanlar olduğu sanılıyor. Köy girişinde jandarma bir çadır açtı. Yakınlarını kaybedebler var burada. Arama kurtarma çalışmalarına jandarma da eşlik ediyor. Yakınlarını kurtarmak için insanlar buradaya akın ediyorlar.”

Prof. Dr. Polat Gülkan da, 7-8 şiddetindeki bir depremin bu kadar insan kaybına yol açmaması gerektiğini kaydetti. Erdik: “Elazığ-Bingöl hattı daha fazla hasar yaratır” dedi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Dr. Mustafa Erdik, toprak damlı evlerin daha fazla etkinlendiğini, Tunceli-Elazığ eksenine göre Elazığ-Bingöl hattında yaşanan depremlerin daha fazla hasara neden olduklarının bilindiğini söyledi.

Ağır hasarlı binalara girilmemesini isteyen, artçı depremlerin sürebileceği ve can tehlikesi yaratabileceğini ifade eden Prof. Erdik, düzenlediği basın toplantısında, Elazığ depremnin Şili depremiyle herhangi bir ilişkisi olamayacağını ancak Kuzey Anadolu Fay Hattı veya diğer fay hatlarıyla etkileşim halinde olup olmadığını araştırılması gereken bir yön olduğunu açıkladı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, depremde, Okçular, Yukarı Kanatlı ve Kayalı köylerinde 20 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Palu ve Karakoçan’da yeni depremler

Kandilli Enstitüsü’ne göre, ilk depremin ardından merkezlerini özelikle Elazığ’ın Palu ve Karakoçan İlçeleri’nin oluşturduğu büyüklüğü 2.5 ile 4.1 arasında değişen 34 artçı sarsıntı meydana geldi. Depremin yarattığı sarsıntının Elazığ şehir merkezinin yanı sıra Malatya, Tunceli, Erzurum, Bingöl ve Diyarbakır’da da hissedildi.

Yaşamını yitirenlerden  kimlikleri tespit edilenler:
Nermin Yıldız, Gönül Yıldız, Tuğba Yıldız, Zilan Yıldız, Emre Çiçek, Ayten Çiçek, Davut Yüksel, Kibar Yüksel, İzzet Çimen, Nurettin Çimen, Yeter Akdağ, Emrullah Akdağ (Çocuk), Yusuf Akdağ (Çocuk), Muhammet Emin Polat (Çocuk) Netice Polat, Medine Akdağ (Çocuk), Muhammet Özdoğan (Çocuk)Berivan Özdoğan, Özcan Cirit, Nazile Cirit, Murat Cirit veFikri Özdoğan

Yaralananların isimleri:
Hasret Kale, Süleyman Tosun, Halime Gündüz, Hilal Yağmur, Niyazi Keleş, Hasan Hüseyin Yüksel, Cihan Polar, Remzi Aydemir, Feyzullah Dağdöğer, Telli Özdoğan, Derviş Ersöz, Ramazan Karadağ, Fındık Karadağ, Melis Yüksel, Asiye Yüksel, Nazlı Ersöz, Remzi Aydemir, Mustafa Aydemir, Hakan Abdullah Dağdöğer, Berivan Yıldız, Rabia Aydemir, Yusuf Akdemir, Muhammed Yıldız, Harun Uygur, Hüseyin Yıldırım, Serhat Yıldız, Makbule Cirit, Emrullah Akdağ, Rukiye Yıldız, Mehmet Rıza Yıldız, Resul Cirit, Safiye Akdağ, Burhan Yüksel, Mücahit Yıldırım, Veysel Yıldız, Çiçek Yıldırım, Ayşe Yıldırım, Adem Yıldırım, Fatma Kahraman, Mikail Yıldırım, Mülkiye Yıldız, Feyza Yıldırım, Ruşen Yıldırım, Cevahir Çiçek, Aynur Yıldırım, Gökhan Yıldız, Ayni Çimen, Naciye Yüksel, Arzu Uzun, Abdurrahman Cirit, Remziye Doğan, Veysel Yıldız, Esma Demirtaş.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz