ÇYDD Başkanı Türkan Saylan Yaşamını Yitirdi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nde bu sabah, saat 4.30 sularında yaşamını yitirdi.
23 yıldır kanser hastalığıyla mücadele eden Saylan’ın evi, kısa süre önce Ergenekon soruşturması kapsamında aranmış, Saylan’ın kişiliği ve kritik sağlık durumu nedeniyle, bu baskın kamuoyunda büyük tepki uyandırmıştı. Saylan’ın ölümünün ardından yapılan yayınlarda, öğrencileri ve yakınları Ergenekon soruşturması kapsamında evine yapılan baskının ve gerici gazetelerce yürütülen aleyhte kampanyanın hastalık sürecinde Saylan’ı yıprattığı belirtildi.

 Gerici Vakit gazetesi: “Türkan Saylan öldü…”
Uzun bir süredir Saylan’a karşı karalama kampanyası yürüten Vakit gazetesinin haberinde kullandığı “Türkan Saylan kimdir?” başlıklı yazıda Saylan’a saldırmaya devam eden gazete, sabah “flaş flaş flaş” anonsuyla verdiği haberde “Türkan Saylan öldü!” başlığını kullandı. ÇYDD Başkanı Türkan Saylan’la ilgili yaptığı haberlerde insani değerleri ayaklar altına alan Vakit gazetesi, Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki gün yaptığı kınama açıklamasına karşı mevcut tavrını sürdürmeye devam etti.

Cenaze Töreni 19 Mayıs’ta
Prof. Dr. Aysel Çelikel, Saylan’ın naaşının yarın (Salı) saat 13.30’da Zincirlikuyu Mezaarlıklar Müdürlüğü’nden alındıktan sonra 14.00’te Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’na getirileceği, 15.30’a kadar sürecek törenin ardından da Teşvikiye Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verileceğini duyurdu.

Naaş, Teşvikiye Camisi’ndeki ikindi namazının ardından Rumeli Caddesi, Halaskargazi Caddesi, Büyükdere Caddesi üzerinden Zincirlikuyu Mezarlığı’na getirilecek. Çelikel, cenazenin 18.30-19.00 sıralarında defnedilebileceğini ifade etti.

Türkan Saylan Kimdir?

Türkan Saylan 13 Aralık 1935’te İstanbul’da doğdu. 1946 yılında Kandilli İlkokulu ve 1953 yılında Kandilli Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1963’te İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi.
1964-1968 yıllarında Sosyal Sigortalar Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı. 1971’de İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere’de ileri eğitim gördü. 1972’de doçent, 1977’de profesör oldu. 1976 yılında Lepra (Cüzzam) çalışmalarına başlayan Saylan Cüzzamla Savaş Derneği’ni kurdu.

1986’da Hindistan’da”Uluslararası Gandhi Ödülü”nü alan Saylan Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) de kurucu üyesiydi. 1982’den başlayarak beş yıl süreyle İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981-2001 döneminde İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yapan Saylan, 1989’da ÇYDD’yi kuranlar arasındaydı. 17 yıl ÇYDD Genel Başkanlığı yaptı.

2003-2004 arasında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliği ve İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu üyeliklerinde bulundu. 1991 yılından bu yana ÇYDD Başkanı olan Saylan’ın, kız çocuklarının öğrenimi için yoğun çabaları oldu.  Saylan’ın ulusal ve uluslararası çapta çok sayıda ödülü de bulunuyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz