100 bin YTL harcama yapılarak “Ortaya değerli bir eser çıkarıldı” ama sonra…

2
4


Tarih 26 Mart 2008. 75. Yıl Mahallesi Muhtarlığı, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin de desteğiyle mahallenin sağlık ocağı ihtiyacı için parka 150 metrekarelik bir bina yaptırıyor. Binanın bitirilmesiyle birlikte görkemli bir devir teslim töreni düzenlenmekte. Gaziosmanpaşa 75. Yıl Mahallesi’nde büyük bir coşku var. Programda  Onur Akın, Kıvırcık Ali, Pınar Sağ, Ankaralı Yasemin, Hasan Yılmaz’ın da bulunduğu 28 sanatçı  şarkılarla mahallelinin sağlık ocağı coşkusunu doruğa çıkarıyor. Muhtarlığın da bulunduğu Cumhuriyet Parkı’ndaki sahnenin çevresini dolduran binlerce mahalleli yapımı tamamlanan parktaki sağlık ocağını yapılışını kutluyor. Muhtar Sedat Çetintaş, mahalleye yeni bir sağlık ocağı kazandırmanın mutluluğunu yaşıyor.

Protokol tam takım katılmış mahalleliye seslenen İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Recep Aydın da, yeni sağlık ocağı ile büyük bir eksikliğin giderileceğini, artık vatandaşların daha iyi hizmet alacağını anlatıyor. Ardından İlçe Belediye Başkanı Erhan Erol adına sahneye çıkan Başkan Yardımcısı Mahmut Yeter “ortaya değerli bir eser çıkarıldı”ğını söyleyerek muhtarın elinden plaketini alıyor. İlçe Kaymakamı Ferhat Çağlar ve DP Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun da konuşmalarını tamamlamasının ardından iki çocuğun tuttuğu kurdeleyi kesiyor. Buraya kadar herşey normal ancak aradan 5 ay geçiyor Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin desteğiyle şarkılı türkülü bir törenle açılan sağlık ocağı, yeşil alana ruhsat alınmadan yapıldığı için Sağlık Bakanlığı’na devredilemiyori. 100 bin YTL harcanarak yapılan bina harabeye döndürülmesine izin veriliyordu.  Aradan geçen 5 ayda binanın camları kırıldı, duvarları yazılarla doldu, muslukları çalındı.

Mahalleli aylarca doktor yolu gözledi, ancak mutlu sona bir türlü ulaşılamadı. Çünkü, binanın Sağlık Bakanlığı’na devri yapılamadı. Gerekçe olarak da istanbulda aynı şartlarda hizmet veren 20’den fazla sağlık ocağı olmasına rağmen “Yeşil alana sağlık ocağı yapılması hukuken uygun değil” denildi. Sonunda bina bakımsızlıktan hasar görmeye başladı. Ve mahalleli muhtar Sedat Çetintaş’a yüklendi.
Belediye başkanıyla görüşerek yer tahsis edilmesini istediklerini belirten Muhtar Çetintaş ise kendini şöyle savunuyor:
Parka yapabileceğim söylendi. Belediyenin ve sağlık grup başkanlığının denetimi ve desteği ile binayı tamamladık. Çevre düzenlemesini de belediye yaptı.
Açılış töreni yerine devir teslim töreni yapabileceğimiz söylendi. Törenden sonra da 5-10 gün içinde ocağın hizmete açılacağı belirtildi. Açılmayınca belediyeye sordum. Bu kez de, ‘Yeşil alana sağlık ocağı yapılması hukuken uygun değil’ yanıtı verildi.” Binanın şu anda kaçak durumunda olduğunu belirten Çetintaş, “Madem kaçaktı, usulsüzdü yapılırken niye denetlemediler. 100 bin YTL harcadık ama binayı devredemiyoruz
” diye yakındı.

Komedi devam ediyor
Gaziosmanpaşa Sağlık Grup Başkanlığı yetkilileri, bina devir protokolünün sağlık ocağının yeşil alana inşa edilmesi nedeniyle yapılamadığını belirtti.
Belediye yetkilileri ise muhtarın tören için acele ettiğini ve törenin de resmi olmadığını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi’ne de alanın sağlık alanı olarak ayrılması için başvurulduğunu ifade eden yetkililer şöyle devam etti:
“İşlemler en az 6 ay sürer. Fakat muhtar acele etti. Belediyenin halka hizmeti olduğu için şekil olarak oraya Mahmut Yeter katıldı. Resmi olsa başkan gelirdi.
Plan tadilatı çalışmaları sürüyor. Bir problem çıkmayacak, ama işlemler bitmeden resmi açılışının yapılması mümkün değil.”

Kaynak : Milliyet ve  gazimahallesi.net

2 Yorumlar

  1. ayıp ayıp komik duruma düşmeyin, ordakı insanlar sizlere umut baglıyor. sayın devlet yetkılılerı.. ekonomi bu yuzden cokuyor.. bize hizmet vermek için oradasınız, cevap olabılmek ıcın. gerekçe kabul edilemez.

  2. aklım almıyor gerçekden bu bina oraya inşa edilirken bu izni vermeyen yetkililer uygunsuz boşa para harcamayın izin vermeyiz demiyorlarmı her şey bitmiş onca emek para şimdi boşamı bu ülke bu kadar zenginmi ama iş saglık egitim olunca yetkililer neme lazım diyor.ay başı gelsin maaşımı alayım bögle güzel hayırlı işlerle karanlık rahatımı bozmayın ışık ses ve gürültü istemitorum der gibi.o muslukların çalınması oranın orada yaşayan vatandaşların orayı harebeye çevirmesinede hiç aklım almıyor korumamız gerekirken neyse bir söz var.. Her toplum hak eddigi şekilde yönetilir.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz