Ne kadar korkaksan o kadar muhafazakarsın!


İnsanların politik tutumlarını, dünyayı ne kadar tekinsiz buldukları ve kendilerini ne kadar tehdit altında hissettikleri belirliyor olabilir mi? Science dergisinin son sayısında yayımlanan ABD’li bilimcilerin yaptığı bir araştırma bu soruya bir yanıt verdiğini iddia ediyor.
Nebraska Üniversitesi’nden bir ekip, yaptıkları deneysel araştırmada kendisini tehdit altında hisseden insanların daha muhafazakâr ve milliyetçi politik tutumları benimsediklerini gösterdiler. Araştırmada politika ile sıkı bir şekilde ilgili olduğunu beyan eden 46 denek politik düşüncelerinin içeriği sorulmadan çalışmaya alınmış.

TEHDİT ALTINDA GÖZ KIRPMA

Deneklere hazırlanan test düzeneğinde üç farklı tehditkâr ve dehşet içeren imge ve üç farklı yumuşak, sevgi dolu imge gösterilirken deri iletkenliklerindeki değişim kaydedilmiş. Deri iletkenliği insanın kendisini tehdit altında hissettiği durumlarda artmaktadır. Aynı deneklere ikinci düzenekte bu kez bir kulaklıktan beklemedikleri anda bir gürültü sesi dinletilmiş ve yine deri iletkenlikleri ve göz kırpma sayılarındaki artış kaydedilmiş. Göz kırpma sayısının sıklığı da korku ya da tehdit altında hissedildiğinde artan bir refleks. Ölçülen her iki biyolojik değişken de insanların istemli olarak denetleyemedikleri fizyolojik bir yanıt. Her iki yanıt da insan kendisini tehdit altında hissettiğinde ya da korktuğunda artmakta.

ALGI BİÇİMİ VE POLİTİK GÖRÜŞLER

Araştırmanın ikinci aşamasında deneklere bir anket verilmiş. Ankette başkalarına yardım etme, göçmenlere hoşgörü, evlilik öncesi cinselliği kabul etme, eşcinsel evlilikleri onaylama, silahlanmanın önlenmesi, düşük yapma hakkı, pornografi gibi özgürlükçü fikirlerle ölüm cezası, yurtseverlik yasası, Irak savaşı, boyun eğme, yetkisiz soruşturma, askeri harcamaların artırılması, okulda din eğitimi ve İncil’in gücü gibi muhafazakâr fikirleri benimseyip benimsemedikleri sorulmuş.

Araştırmaya göre tehdit edici bir uyaran karşısında daha çok korku ve saldırganlık duyguları yaşayanlar ankette daha çok muhafazakâr fikirleri benimserlerken, bu uyaranlar karşısında daha soğukkanlı kalabilenler daha özgürlükçü fikirleri benimsemişler. Üstelik bu dağılım cinsiyet, eğitim ve gelir düzeyiyle ilişkili de değilmiş.

Araştırmacılar, tehdit edici durumlarda daha çok korkuya kapılan insanların daha muhafazakâr politik tutumları benimsemelerinin dünyayı algılama biçimimizin politik görüşümüzü biçimlendiriyor olabileceği şeklinde yorumlanabileceğini öne sürüyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz