Cumhuriyetin Çalıntı Marş ve Şarkıları: 10. Yıl Marşı Kime Ait?

0
62

Gazeteci Türkan Balaban ve araştırmacı yazar Tamer Çilingir ve Holalı Hoca bu akşam Nor Radyo’da Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte Türkçeleştirilen bazı halk şarkıları ve marşların hikayesini anlatıyor.
İsveçli üç kızkardeşin ormandaki eğlencelerini anlatan halk şarkısı, nasıl Gençlik Marşı oldu?
İstiklal Marşının çalıntı olduğu iddiasını Meclis kürsüsünde dile getiren milletvekili kimdi? Zeki Üngör, bestesinin seçilmesi için Mustafa Kemal”in eşi Latife hanımı mı aracı koydu?
10. yıl Marşının Cemal Reşit Rey”e değil de, ünlü yazar Jean-Jacques Rousseau’ya ait olan ve ilk kez 1752 yılında Kral XV. Louis’in huzurunda sergilenen tek perdelik ‘Le devin du village’ (Köy Kâhini) adlı şarkıya ait olduğu nasıl ortaya çıktı?

Maçlardan yürüyüşleri, ulusalcıların milli marşı haline gelen İzmir Marşı”nın orijinali Kafkasya Marşı mıdır, yoksa 1908 yılında plak kaydı ortaya çıkan yılında İzmirli Rum Zahariyadis Efendi”nin Yunanların düğünlerinde çaldığı şarkı mıdır?

İzmir Marşı nasıl daha önce İttihat ve Terakkiciler tarafından sevilmiş, “Yaşa Enver Paşa” sözleriyle söylenmiş ardından marşın sözleri “Yaşa Kemal Paşa” şeklinde değiştirilmiştir.

Geleneksel Yidiş dilinde yazılan ve söylenen ezginin özgün söz ve bestesi 1885 doğumlu, ABD asıllı Yitzchak Rayz adlı sanatçının yazdığı Rabbi Elimelekh adıyla bilinen Yahudi halk ezgisi nasıl MEMLEKETİM şarkısına dönüştürülmüştür?

Milliyetçilerin uğruna kan döktükleri, dillerine pelesenk yaptıkları ÇIRPINIRDI KARADENİZ şarkısının 1700″lü yıllarda Rusya”da Ermeni sanatçı ve bestekar Sayat Nova tarafından yazılıp bestelendiğini biliyor muydunuz?

1924’te 3 bin yıllık topraklarından sürgün edilen Pontos Rumlarının “Vatanıma ağlıyorum” ağıdı Maçkalı Hasan Tunç tarafından “Ben seni sevdiğimi” adlı bir aşk şarkısı haline getirildi.
Ermenilerin Adana ağıdı, Sibel Alaş”ın sözleriyle “Sebebim Aşk” şarkısına dönüştürüldü ve Seden Gürel tarafından seslendirildi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz