Çocukluğumuzun Ressamı Bob Ross ile ilgili pek bilinmeyen şeyler

Joy of Painting (Resim Sevinci) isimli programıyla Amerika’daki birçok insana resim yapmayı aşılayan Bob Ross, aynı zamanda TRT’de yayınlanan resim programıyla Türkiye’de de oldukça popülerdi. Floridalı sanatçı, bir saat içerisinde yaptığı harikulade manzara resimleriyle büyük ilgi toplamıştı. Resim yaparken sarf ettiği öğretici ve şakayla karışık cümleleri klasikleşti.

Televizyon ekranındaki sempatik tavırları, kıvırcık saçları ile çocuklara resim yapmayı sevdiren adam olarak bilinen Bob Ross’un bilinen adıyla Ressam Bob’un hayatıyla ilgili öğrenecekleriniz sizi çok şaşırtacak.

Kendisi gerçekten ressam mı?.. Asıl mesleği ne?.. Televizyon programlarından ne kadar kazandı? İşte Ressam Bob ile ilgili gerçekler..

♦ Resim yapmayı kendi kendine öğrenen Ross, geceleri uyumayıp sürekli pratik yaparmış. Bunu duyduğunuza çok şaşıracaksınız ama Ross’un saçları aslında kıvırcık değilmiş!

♦ Dümdüz olan saçlarına, kuaföre gitmeye üşendiği için perma yaptırmış ve saçları imajını oluşturduğu için bir daha hiç kestirmemiş.

♦ Şaşıracağınız bir diğer şey ise: Bob Ross’un aslında asker olması. 18 yaşında Hava Kuvvetleri’ne girdi. 20 yıl boyunca askeriyede görev yaptı. Alaska’nın ağır iklim koşullarında çalışan Bob Ross, Amerikan Hava Kuvvetleri’nde görevli bir askerdi. Boş zamanlarında resim yapıyor, sevincini, heyecanını, hüznünü tuvallere yansıtıyordu. Kariyerini tamamlayıp, ordudan ayrılınca resim dersleri vermeye başlayan Ross’un Annette Kowalski adında bir öğrencisi vardı. Genç kadın, kocasına Ross’u o kadar çok methetmişti ki, Walt da ressama ilk önce bir televizyon reklamı yapmak, ardından da dizi halinde bir program hazırlayıp yönetmek istedi. Kowalskiler reklam harcamaları için evlerini ipotek ettiler. Reklamlar o kadar ses getirdi ki, televizyon yapımcılarından arka arkaya teklifler gelir. İlk olarak 1983’te yayınlanan Resim Sevinci 1994’ün Mayıs ayına kadar devam etti.

♦ Burada askerlere o kadar çok bağırmış ki emekli olduktan sonra bir daha bağırmamaya yemin etmiş.

♦ Ross, tam bir hayvan severmiş, hatta programın çekildiği Indiana’da hayvan kurtarma servisi kurmuş. Orlando’daki evinin arka bahçesini ise hayvan rehabilitasyon merkezine çevirmiş.

♦ Ross, yaptığı televizyon programından hiç para almamış.

♦ Onu herkes tanıdığında bile yaşam tarzını değiştirmemiş, karısıyla birlikte sakin bir yaşam sürmeye devam etmiş.

MSN, leblebitozu

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz