Herkesin imrendiği, destanlaşan aşklar: Diego Rivera ve Frida Kahlo

Güzelliği doğallığıyla bambaşka boyuta taşıyan Frida Kahlo’nun Diego Rivera’ya olan aşkını bilmeyen yoktur. Aşkı yaşarken, ‘Doğallık mı dersiniz bakımlı olmak mı?’ Frida doğallığı seçti.

Günümüzde ki süslü aşklar ne kadar doğal?

6 Temmuz 1907 tarihinde Mexico City’nin güneyindeki Coyoacan’da doğdu. Aslında onun deyimiyle 7 Temmuz 1910’da doğdu zira bu tarih Meksika Devrimi’yle aynı zamana denk geliyordu. Altı yaşında geçirdiği çocuk felci yüzünden bir bacağı sakat kaldı. Bu yüzden ona ‘Tahta Bacak Frida’ dediler. Frida yaşadıklarına bir perde çekti nispeten kendisini daha iyi hissettirecek olan sanata yöneldi. Bunun üzerine 18 yaşında geçirdiği bir otobüs kazasında, otobüsle tren çarpışınca Frida’nın leğen kemiğine rayların demir çubuklarından biri saplandı. Onlarca ameliyat geçirdi. Yürümeye başladı. Bu dönemde resim çizmeye devam etti.

Daha sonra bir arkadaşı vasıtasıyla ‘Meksikalı Michalangelo’ olarak tanınan Diego Rivera ile tanıştı. İlişkileri resmin ötesine geçti ve romantik bir hal aldı. Diego ile Frida evlendi. Evlilikleri ‘Fil ile güvercinin evliliğine’ benzetildi. Bu dönem Frida’nın yaptığı otoportreler milyonlarca dolara satıldı. Bu bu sırada çocuk sahibi olmak isteselerde sağlık sorunları peşlerini bırakmadı ve Frida art arda düşük yaptı. Evlilikleri karşılıklı sadakatsizliklerle doluydu. Önce Diego, Frida’yı aldattı. Ayrıldılar. 1 yıl geçtikten sonra yeniden evlendiler ve Frida’nın çocukluğunu geçirdiği ‘Mavi Ev’e taşındılar. Frida ise eşini defalarca başkalarıyla aldatmıştır. Bunlardan biri de Rus devrimci Lev Troçki’dir. Aralarında ilişkiyi Lev’in eşi duyunca ayrılmışlardır. Bir suikast sonucu Lev Troçki’nin ölmesi üzerine Frida, Diego’nun yanına taşınmıştır daha önce boşanan çift yeniden evlenmiştir.

Kaynak: Women’s Style, Şubat 2020

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz