Coca Cola ve Pepsi’nin şekeri çıktı


Coca Cola ve Pepsi’nin ‘zero (sıfır) şeker’ iddiasının yalan olduğu ortaya çıktı. Şeker-İş Sendikası’nın başvurusu üzerine Coca Cola ve Pepsi’nin reklamlarını incelemeye alan Reklam Kurulu, iki firmaya ‘halkı aldatıcı ve yanıltıcı nitelikte reklam yaptıkları’ gerekçesiyle 60’ar bin YTL para cezası kesti.
Coca Cola ve Pepsi, yeni çıkarttıkları light kolaları ‘zero şeker’ sloganıyla piyasaya sürmüş; Şeker-İş, Pankobirlik ve Kayseri Şeker Fabrikası, bu ürünlerin de şeker içerdiği gerekçesiyle iki firmayı Reklam Kurulu’na şikayet etmişti.

Şeker-İş Sendikası’ndan dün yapılan açıklamada, üç kurumun yaptığı şikayetlerin 12 ağustos tarihli toplantıda ele alınarak karara bağlandığı duyuruldu. Açıklamada şu bilgilerde yer verildi:

“Reklam Kurulu, bu şikayetle ilgili olarak söz konusu ürünlerde hiç şeker bulunmadığı izleniminin yaratıldığı ve dolayısıyla bahsi geçen reklamların tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı nitelikte olduğunu, bu durumun, 4077 sayılı kanunun 16. maddesi hükümlerine aykırı olduğunu hükmetmiştir. Kurul, reklamları veren Coca Cola Meşrubat Pazarlama Danışmanlık Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Pepsi Cola Servis ve Dağıtım Ltd. Şti. hakkında ulusal düzeyde (60 bin YTL) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesini kararlaştırmıştır.”

Söz konusu reklamlardan biri:


Tabii böyle test ederseniz  şeker sıfır çıkar … 🙂

“Sıfır şeker”li kolalarda kimyasal tatlandırıcılar kullanılıyor
“GDO’lu ürünlerin ve kimyasal tatlandırıcıların çevre sağlığı yanında, insan ve diğer canlıların sağlığı açısından da alerjiden kansere, alzhaimerdan deli danaya kadar pek çok risk taşıdığı ileri sürülmektedir” diyen sendika şöyle devam etti:

“‘Zero (sıfır) şeker’ veya ‘şekersiz maksimum tat’ gibi sloganlarla piyasaya sürülen ve birden fazla kimyasal tatlandırıcı çeşidini içinde barındıran bazı ürünler ile içeriğinde şeker yerine nişasta bazlı şeker (NBŞ) kullanılan ürünler için yapılan yanıltıcı reklamlar yoluyla pancar şekeri kötü bir ürünmüş gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Halbuki pancar şekeri, GDO’lu nişasta bazlı tatlandırıcılar veya kimyasal tatlandırıcıların aksine insan sağlığına dost bir üründür, tamamen doğal bir tatlandırıcıdır ve çevre için hiçbir olumsuz tehdit içermemektedir.”

“Coca Cola ve Pepsi’nin şekeri çıktı” üzerine 3 yorum

  1. eheheh ya sonucta sekersiz olunca seker yerine ne kullanıldıgını biliyor herkes.. tam bize uygun sacma bi ceza.. zero zero zerooo benim için yaratılmış gökten bize yollanmış bilin işte değerini! 🙂

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Deniz Feneri ilişkilerini “hayra” yorma(k)

Alman Polisi, YİMPAŞ’tan sonra Almanya’da topladıkları paraları hortumlayan Deniz Feneri adlı yardım derneğini de çökertti. Yöneticilerini kelepçeleyip mahkemeye çıkarırken dernek...

Kapat