Münih’te Kılıçdaroğlu’na protesto, İstanbul’da CHP’ye yumurta


Dedesi de Seyit Rıza ile aynı aileden gelen  ve mağdurlar arasında olan, CHP dürüstlük abidesi Kılıçdaroğlu, önce kendisinin sonrada hiçbir CHP’linin Onur Öymen’i  alkışlamadığını söylebilecek kadar saçmalayıp, konuşmanın düşüncesine uygun olan bölümlerini alkışladığı belirtmesine tepki sert oldu.

CHP yumurtalı protesto

TBMM’de yaptığı konuşmada; Dersim olaylarını bastırmak için verilen mücadeleyi terörle mücadeleye örnek gösteren CHP Genel Başkanı Yardımcısı Onur Öymen, Sultangazi’de yaşayan Tunceliler tarafından protesto edildi. Gazi Mahallesi Cem Evi önünde toplanan yaklaşık bin kişi, pankart ve dövizler açarak kortej oluşturdu. ‘Irkçı CHP, ırkçı Öymen, Dersim onuruna sahip” şeklinde sloganlar atan grup, alkış ve zılgıtlar eşliğinde Sultangazi CHP ilçe Başkanlığı önüne kadar yürüdü. 

Protesto yürüyüşünü düzenleyenlerin engellemesi ve polisin araya girmesi ile eylemciler CHP İlçe başkanlığına yanlarında getirdikleri yumurtaları attı. Bina önüne üzerinde “Kınıyoruz” yazılı çelenk bırakan Dernek Başkanı İbrahim Elyak, daha sonra basın açıklaması yaptı. Elyak, “Çözüm önerisi olarak katliam yapmayı öneren Onur Öymen gibi bir siyasetçinin kendisini sol olarak adlandıran bir partinin en üst makamında olması düşündürücüdür. 1938’de yaşanan bu utanç verici olayı haklı gören katledilen insanlardan terörist diye söz eden bunun da ötesinde bugün en demokratik haklarını talep eden insanların çözüm arayışlarını görmezden gelerek 38’de yaşanan olayların tekrarlanması gerektiğini savunan CHP’li Onur Öymen’i ve buna sessiz kalan CHP’yi şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Elyak CHP içinde çeşitli kademelerde siyaset yapanlara da bulundukları makamlardan derhal istifa etmeleri çağırısında bulunulurken grubun binaya taş atması, protesto yürüyüşünü düzenleyenler tarafından engellendi.

Kemal Kılıçdaroğlu’na Almanya’da Alevi  protestosu

Almanya’nın Münih kentinde dün protesto ile karşılaşan CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kemal Kılıçdaroğlu’da Viyana’da katıldığı Alevi Birlikleri’nin toplantısında da protesto edildi.

Kürsüye davet edilen Kılıçdaroğlu, yoğun protesto sonucu konuşmadan inmek zorunda kaldı. Protestocular salonda “Faşist CHP” sloganı attı. Polisin geldiği dernek önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Çıkan olaylarda 72 yaşındaki Sadi Çay yaralanırken, 16 yaşındaki bir gencin ise ayağının kırıldığı bildirildi.

Ayrıca, panel yapıldığı yere gelen Avusturya polisi protestocuları zor kullanarak salon dışına çıkarttı.

CHP Milletvekili Onur Öymen’in TBMM’deki konuşmasının tepki alması üzerine Kemal Kılıçdaroğlu ve Ali Kılıç, Almanya ve Avusturdaki kent ve kasabalarda, Dersim ve Öymen ile ilgili açıklamalarda bulunarak paneller düzenliyor. Dün, Kılıçdaroğlu ve Kılıç’ın bulunduğu Avusturya’nın Pirol eyaletine bağlı İnnsburck kentinde benzer protesto gösterileri yaşandı.

Kılıçdaroğlu dünde, Alevi Kültür Merkezi’nin davetlisi olarak katıldığı Münih’te de Onur Öymen’i savununca protesto edilmişti.

Kılıçdaroğlu Onur Öymeni Alkışlaması ile ilgili sabah gazetesinden bir köşe yazısı>http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ovur/2009/11/13/kilicdaroglundan_dersim_katliamina_alkis

2 Yorumlar

 1. ALLAH SÖYLETİYOR

  SHP Genel Başkanı Hüseyin Ergün, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Meclis’teki konuşmasına ilişkin, “Öymen, CHP’nin tam kendisidir. İçlerinden böyle geliyor, Allah söyletiyor” dedi.

  Ergün, SHP Parti Meclisi ve İl Başkanları Toplantısı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Seçimlerde uygulanan yüzde 10 barajını ve sadece TBMM’de temsil edilen partilere hazine yardımı yapılmasını eleştiren Ergün, bu partilerin seçim yarışına önemli bir avantajla başladığını savundu. Ergün, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in “Demokratik açılım” görüşmelerindeki Meclis konuşmasını hatırlatarak, “Onur Öymen, CHP’nin tam kendisidir. İçlerinden böyle geliyor, Allah söyletiyor’’ diye konuştu.

  Bir gazetecinin, “Öymen’in konuşmasına ilişkin CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamayı hatırlatması” üzerine, şunları söyledi: “Kemal Bey, Çağdaş Solda Büyük Buluşma girişimimizin başarıya ulaştığını hissederse bize gelecek, diye düşünüyorum. Biz de demokratik bir şekilde ön seçimlere girerek aday olacak ve inşallah yeniden, böyle de seçilecek.”

 2. Tunceli’de aralarında 3 belediye başkanı, eski bir milletvekili ve il genel meclis üyelerinin de bulunduğu 100’ü aşkın kişi bugün CHP’den istifa etti.
  Tunceli, 23 Kasım 2009

  begüm

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz