CHA ve Zaman gazetesi haberi yine işine geldiği gibi verdi; Bir genç silahıyla beraber yok oldu!

0
6

Daha önce karikatürist Emre Ulaş’ın maymununu kaybeden Zaman, bu kez  Diyarbakır’da AKP’li bir gencin işçilere silah çektiği olayı  “Tekel işçileri, AK Parti toplantısını bastı” başlığıyla haber yaptı. Silah çeken genç  silahıyla  beraber yok oldu.  Protesto baskına çevrilerek  haber “Ak”landı paklandı. Cihana duyuruldu.

13 mart 2010 Tarihinde AKP milletvekili Abdurrahman Kurt’un Diyarbakır’da katıldığı etkinliğe milletvekilini protesto etmeye gelen TEKEL işçileri damga vurmuştu. Kent Düğün Salonu’nda etkinliğin sürdüğü sırada, milletvekilinin kente geldiğini duyan TEKEL işçileri hızlı bir şekilde biraraya gelerek etkinliğin yapıldığı yere gitti. Burada toplanan 100’ünüzerinde TEKEL işçisi sloganlarla AKP milletvekilini protesto etmeye başladılar.

Ancak işçiler etkinliğin yapıldığı salona girmek isterken engellendi. Bu sırada AKP Gençlik Kolları’ndan olduğu söylenen bir kişinin silahını çıkarmaya çalışması büyük tepki çekmiş, olay yerinde olan polis müdahale yönünde herhangi bir harekette bulunmazken, AKP Diyarbakır Kadın Kolları’ndan bir kişi silah çıkartan genci hızla içeri kaçırmıştı. Genci kaçıran kadının TEKEL işçilerine “olay basına yansımasın, kendi aramızda halledeceğiz” uyarısında bulunmuştu.

Türkiye için buraya kadar her şey normal!  peki bir haber  nasıl ve ne kadar değiştirilebilir?

Zaman gazetesi ve temel haber kaynağı Cihan Haber Ajansı (CHA) TEKEL direnişi başladığı günden beri TEKEL işçilerine karşı bir habercilik sergiledi. İşçilerin hak arama mücadelesini görmezden gelen gazetenin yalnızca işçilerin aleyhine durumları haber yaptığı görülmüştü. Bu anlayışını sürdüren gazete,  Diyarbakır’da AKP milletvekilini protesto eden TEKEL işçilerini “Tekel işçileri, AK Parti toplantısını bastı” başlıklı haberiyle duyurdu.

Cihan Haber Ajansı kaynaklı haberinde gazete, AKP Diyarbakır Kadın Kolları’nın Diyarbakır’daki etkinliğine giderek AKP’yi protesto eden işçilerle ilgili her tür olumsuz ifadeyi kullandı.

Gazeteye göre bir süre etkinliğin yapılacağı salonun önünde AKP ve milletvekilleri aleyhine slogan atan işçilerden bazılarının “vekillere küfürler savurduğu duyuldu”. “Güvenlik önlemi alınmadığını gören Tekel işçileri, salona girmek için yürüyüşe geçti” ifadesi kullanılarak TEKEL işçilerine kötü niyet atfedildiği görüldü.

“AKP’nin durmak yok, yola devam” söylemine karşı “Biz de durmak yok eyleme devam diyoruz. Türkiye’nin neredesinde olursa olsun AKP’lileri rahat bırakmayacağız. Haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” diye konuşan işçilerin sözleri, “İşçiler, sorunları çözülünceye kadar AK Partili milletvekillerinin katılacağı her etkinliği sabote edeceklerini söyledi” şeklinde yansıtıldı.

Gazete olumsuz dili o derece benimsemiş ki kalp spazmı geçiren arkadaşlarını dışarı çıkaran işçilerle ilgili “Arbede sırasında fenalık geçiren Tekel işçisi Müzeyyen Yalçın, arkadaşları tarafından karga tulumba dışarıya götürüldü” diye yazdı.

Ancak Zaman, haberinde bir ayrıntıyı unuttu. “AK Partili gençler, toplantının yapıldığı salonun iç kapısında işçileri durdurmaya çalıştı” yazan gazetenin “Ak Partili” gencin TEKEL işçilerine silah çekmeye çalıştığı “ayrıntısını” atladığı görüldü.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz