Grup Helesa video ve konser kayıtları

HELESA’NIN SEVİLEN ŞARKILARINI DİNLEMEK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ.
Bu çalışmaları yaparken, bir yandan içinde doğup büyüdüğümüz kültürümüzün içtiğimiz su kadar bize yakın olduğunu ama daha da önemlisi binyıllarla ifade edilen tarihi birikimiyle görünenden, yaşanandan ve hatta düşünülenden çok daha derin ve geniş olduğunu öğrendik. Uzun lafın kısası, Karadenize baktığımızda, aslında binyıllardır buraya akmakta olan derelerin taşıdığı suları gördüğümüzü farkettik.


Helesa Dereler

Didavoy

Bu büyük tarihsel birikimin üstünde yüzüp içine dalmamanın büyük bir saygısızlık olacağına kanaat getirdik. Üstelik kültürümüzün ölü ya da müzelik bir kültür olmadığı ve bugün hala yaşatılmaya çalışıldığı gözönüne alındığında kültürümüze yüzeysel bir yaklaşımın sadece tarihe değil bugüne ve geleceğe de büyük bir saygısızlık olacağı gün gibi açıktır.

Kar Yağayi
Halen devam etmekte olan derleme ve araştırma çalışmalarımızı sahneye taşımamızın ana sebebi de budur. Kültürümüzü öğrenmenin, öğrendiklerimizi yaşamamızın ve yaşadıklarımızı paylaşmamızın birbirinden ayrı düşünülmesi de mümkün değildi.

Kültürümüzün popülerleşmeye ve medyatikleşmeye başladığı bir döneme denk gelen sahne çalışmalarımızda, yörede zaten popüler olan türküleri icra etme kolaycılığına kaçmadan, kültürümüzün hakettiği emeği vererek icra etmeye özen gösterdik. Neden daha sık sahneye çıkmadığımızı soranlara, hem gerçekten paylaşmaya değer ürünler üretmenin hem de bunları hakkıyla icra edecek ortamları bulmanın o kadar kolay olmadığını söylemek durumundayız. Bugün Türkçe, Lazca, Hemşince, Pontus Rumcası, Megrelce ve Gürcüce türküler içeren repertuarımızı ve yorumlarımızı geliştirmek konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Grup Helesa

Helesa Konser

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Kafka ve Golding’in Mekan Seçimi – Ernest Fischer

Bir edebi eseri başarılı kılan en önemli etkenlerin birisi de yazarın seçmiş olduğu mekandır. Nobel ödüllü Golding ve dünyaca tanınmış...

Kapat