Fuat Saka’nın Gürcü caz müzik grubu The Shin ile çıkardığı “Lazutlar2016” albümü

1952 yılında doğan Fuat Saka, İstanbul’da resim, Fransa ve Almanya’da da müzik eğitimi aldı. Akustik gitar, bass, buziki, davul, perküsyon, keyboard,saz, çura, tambur ve flüt gibi çeşitli çalgıları çalabilmektedir. İlk albümünü 1982 yılında “Yıkılır Zulmün Son Kaleleri” adıyla çıkardı.

Bir yıl sonra da “Ayrılık Türküsü” albümünü sevenlerine sundu. 1980’li yıllarda uzun bir süreliğine yurt dışına çıkan sanatçı, “Kerem Gibi (Nazım Hikmet Şiirleri)” albümünü 1984 yılında çıkardı. Sanatçı, dördüncü albümü “Sevdalı Türküler”i 1987 yılında çıkardıktan bir yıl sonra “Nebengleis (Kenardaki Ray)” albümüyle çıktı sevenlerinin karşısına. Daha sonra bu albümü 1989’da çıkardığı “Askaros”, 1991 yılında piyasaya sürdüğü “Semahlar ve Deyişler” ve 1993’de çıkardığı “Şiirce” albümü izledi.

Müziğine Lazca caz yakıştırması yapılan Fuat Saka, 1994 yılında çocuklar için düzenlediği “Torik Balıklar Ülkesinde” albümü müzik marketlerde yerini aldıktan iki yıl sonra, 1996’da Demir Gökgöl’le “Arhavili İsmail” albümünü çıkardı.
Yerli ve yabancı müzisyenler için düzenlemeler yapan Saka, lazutlar serisinin ilki olan “Lazutlar”ı 1997 yılında sundu hayranlarına. üretken ve kaliteli müzik yapan birkaç sanatçıdan biri olan Fuat Saka, bir yıl sonra da “Sen” albümüyle çıktı hayranlarının karşısına. Serinin ikinci albümü olan “Lazutlar II”yi 2000 yılında, “Perçem Perçem” kasetini de bir yıl aradan sonra 2001 yılında, serinin üçüncü albümü olan “Lazutlar III”ü 2002 yılında çıkardı.

Yaptığı müziklerle bir kültür elçisi gibi çalışan Saka, uluslararası bir çok solo konser verdi ve Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiye’den birçok müzisyenle çalıştı. müzik hayatını İstanbul – Hamburg – Paris üçgeninde sürdüren sanatçının grubu alman, Amerikalı, Gürcü ve Azerbaycanlı müzisyenlerden oluşuyor.

The Shin, Gürcü caz müzik grubu. 1998 yılında Almanya’da kurulmuştur. Grup üyeleri Zaza Miminoshvili, Zurab J. Gagnidze ve Mamuka Gaganidze’den oluşmaktadır. tarzları daha çok GürcüFolk müzik’in Caz ile karışımından oluşmaktadır.
The Shin grubu, ülkeleri Gürcistan’ı Danimarka’nın Kopenhag şehrinde yapılmış olan 2014 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Mariko Ebralidze ile birlikte temsil etmiştir ve yarı finalde sonuncu olarak elenmiştir.
Grubun Egari ve  Karadeniz Ateşi (Çok kültürlülük sentezi ve Kara Deniz) adlı iki albüm çıkarmıştır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz