GÖKHAN BİRBEN VE “HEY GİDİ KARADENİZ” ALBÜMÜ

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Subaşı köyünde doğdu. Fenerbahçe genç takımında iki yıl futbol oynadı. Bir dönem Kadıköy Kuşdili Musiki Cemiyetinde müzik eğitimi aldı. Yaptığı radyo programlarında söylediği şarkılar çok olumlu tepkiler aldı. Kazım Koyuncu ve Kemal Sahir Gürel ile bir araya gelerek bir demo kayıt yaptı.

Albüm hazırlıkları sürerken Kazım Koyuncu’ya “Gülbeyaz” dizi filminin müziklerini yapması teklifinde bulunulduğunda, yine bestesi Kazım Koyuncu’ya ait olan “Hey Gidi Karadeniz” adlı şarkıyı Gökhan Birben’in seslendirmesi ve dizinin yayınlanmasıyla bu şarkının büyük ilgi gördü. 2003 yılında “Hey Gidi Karadeniz” adlı ilk albümü çıkardı.

Alternatif link >>

Gökhan Birben albümlerinde yöresinde unutulmaya yüz tutmuş şarkıları derleyip, yok olmalarını engellemek çabası içinde oldu. Albümlerinde Artvin, Rize ve Trabzon yöresine ait derlemeler ile Hemşince ve Lazca şarkılara yer verdi. Özellikle Karadeniz’de büyük bir patlama yapan ilk albümü “Hey Gidi Karadeniz”den sonra 2.albüm “Asa Sevdam” ve sonrasında “Bir Türkü Ömrüme” ve Bulutların Gözyaşı albümleriyle dinleyicileriyle buluşmaya devam etti.

Hey Gidi Karadeniz

Hey Gidi Karadeniz
Oy Oy Güzelum
Liligum (Sevdiğim)
İzgali-na (Gittin)
Havaz Ali Mevalezt (Hava Yine Bulutlandı)
Atma türkü
Khacivanag
Dumanlı Dağlar
Akar Hemşin Deresi
Gidiyorum Yayladan
Kar Yağar Karamişa
Yüreğim Senilendur

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz